• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2005

NOWA GIEŁDA KWIATOWA W WARSZAWIE

Kilkaset osób — głównie właścicieli kwiaciarni i centrów ogrodniczych z całej Polski — zgromadziło się na otwarciu w Warszawie nowego miejsca sprzedaży roślin ozdobnych – doniczkowych (fot.) oraz kwiatów ciętych. Przy ulicy Mineralnej 23 lutego rozpoczęła bowiem ofic­jalnie działalność Internetowa Giełda Kwiatowo-Warzywna. Na razie jest to jednak wyłącznie giełda kwiatowa. Rośliny dostarczane są do hal sprzedaży (2500 m2) pomiędzy godziną 16.00 a 24.00 (po uprzednim awizowaniu dostawy i ustaleniu z dostawcą ceny sprzedaży) i sprzedawane następnego dnia podczas sesji giełdowej (od godz. 6.00 do 8.00) przez IGKW w imieniu producentów. Od godziny 9.00 do 14.00 niesprzedany podczas sesji towar oferowany jest nabywcom w systemie cash and carry. Rośliny, które nie znajdą nabywców, będą wydawane producentom podczas następnej dostawy. Na miejscu zlokalizowano profesjonalne klimatyzowane magazyny, w tym dwie chłodnie, w których przechowywane będą kwiaty cięte. W osobnym pomieszczeniu klienci mogą się zapoznać z nowościami — roślinami, które dopiero trafiają do oferty. Po okresie przygotowującym operatorów giełdy do nowej formy zakupu planowane jest wprowadzenie sprzedaży z wykorzystaniem tak zwanego zegara (prawdopodobnie od końca bieżącego roku). Reprezentujący IGKW Paweł Szymaniuk ubolewał, że na początku działalności nowej giełdy większość oferty stanowiły produkty holenderskie, pomimo prób zainteresowania tą formą handlu także polskich producentów. Rośliny produkcji krajowej pochodziły na razie od 2 dostawców.


Rośliny doniczkowe oferowane na tzw. wózkach duńskich

W tych samych halach kupujący mogą także nabyć większość dodatków florystycznych. W dniu inauguracji giełdy zaproszeni goście mogli przez cały dzień uczestniczyć
w pokazach florystów z Polski oraz Holandii. Zainteresowanie budziły także, nieznane jeszcze u nas, węgierskie automaty, czyt. też HO 12/2004) do sprzedaży pojedynczych kwiatów ciętych lub bukietów.