• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/1999

CERINTHE - ODKRYCIE SEZONU

Cerinthe major "Pride of Gibraltar" to jednoroczna roślina, uprawiana na kwiaty cięte, która stała się ostatnio bardzo modna na giełdach holenderskich.

CERINTHE MAJOR "PRIDE OF GIBRALTAR"


Należy do rodziny szorstkolistnych (Boraginaceae), a wiec jest krewną niezapominajki. W warunkach naturalnych rośnie w rejonie Morza Śródziemnego na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, dość suchych. Kwitnie w czerwcu, lipcu. Nasiona Cerinthe należy wysiewać w marcu, kwietniu. Rośliny na miejscu stałym wymagają podłoża próchnicznego, ale z dodatkiem piasku. W uprawie polowej kwitną przez około 6 tygodni.
"Pride of Gibraltar" to odmiana której ozdobą są przykwiatki o zmieniającej się barwie: od pomarańczowoczerwonej, poprzez fioletową do brunatnej. Kwiaty właściwe, choć niepozorne (otoczone przykwiatkami), lekko pachną zwabiając pszczoły (nazwa Cerinthe pochodzi od greckiego kerinthos i oznacza "pszczeli chleb"). Dekoracyjne są również liście, w różnych odcieniach na jednej roślinie — od szarozielonego do stalowoniebieskiego (bliżej wierzchołka rośliny). Cerinthe chętnie jest wykorzystywane do zestawień z żółtymi kwiatami dając efektowne kontrasty. Długość pędów tej rośliny wynosi 60–70 cm.
Cerinthe major "Pride of Gibraltar" jest osiągalne na giełdach holenderskich od kwietnia do końca września. Pędy powinno się ścinać, gdy pierwsze 3–5 kwiatów w kwiatostanie zakończy kwitnienie i opadnie. Trwałość kwiatów ciętych kondycjonowanych sięga 10–12 dni. Optymalna temperatura przechowywania oraz transportu kwiatów ciętych Cerinthe wynosi 70C.

Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland i Pareys Blumengartnerei