• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2005

VEGEX ZAPOWIADA ZWIĘKSZENIE EKSPORTU

W ubiegłym roku dużym zaskoczeniem dla naszych ogrodników i handlowców było rozpoczęcie przez firmę Vegex spod Kalisza eksportu polskich pomidorów na Wyspy Brytyjskie. Można powiedzieć, że było to zaskoczenie podwójne — nie tylko ze względu na kierunek eksportu, ale także ze względu na to, że rozpoczęto u nas uprawę nowych typów odmian (czyt. też HO 8/2004). Okazało się, że udało się spełnić wymagania Brytyjczyków, uchodzących za najwybredniejszych w Europie konsumentów pomidorów. W tym sezonie właścicielka Vegeksu Kinga Legg (fot.) zapowiada zwiększenie tej sprzedaży.

Anna Wize: W ubiegłym roku rozpoczęliście działalność od zakontraktowania pomidorów z około 5 hektarów upraw. Jakie ilości warzyw szklarniowych planujecie skupić w tym roku?

Kinga Legg: W zeszłym roku skupowaliśmy pomidory od producentów z okolic Kalisza, było ich niewielu — między innymi ze względu na obawy związane z wprowadzeniem do uprawy nowej odmiany. Nasza firma udzieliła producentom pomocy — zapewniliśmy doradztwo uprawowe, bez narzucania technologii uprawy, były to szczegółowe sugestie i konsultacje. Mam nadzieję, że producenci byli zadowoleni z naszych kontraktów. W tym roku mamy dużo chętnych do współpracy — nie tylko z naszego rejonu, ale prawie z całej Polski. Niestety, z różnych powodów nie wszyscy mogli zostać przyjęci do grupy producentów firmy Vegex.

AW: Jak w takim razie dobierane są gospodarstwa, z którymi podpisuje się umowę?

KL: Jesteśmy bardzo restrykcyjnie kontrolowani przez naszych odbiorców, między innymi Tesco, pod względem metod prowadzenia uprawy i przestrzegania zasad bezpiecznej produkcji, z tego względu możemy współpracować tylko z gospodarstwami, które spełniają te warunki. Są to obecnie 34 gospodarstwa z całej Polski. Większość z nich pochodzi z rejonu kalis­kiego — ponieważ znamy tutejszych ogrodników i wiemy, jaką prowadzą produkcję. Współpraca z nimi jest także prostsza ze względów logistycznych. Jesteśmy jednak zainteresowani kooperacją z producentami pomidorów i ogórków szklarniowych z całej Polski.

AW: Na jakiej powierzchni uprawiane będą warzywa zakontraktowane przez firmę Vegex?

KL: Jest to około 62 hektarów upraw pomidorów i ogórków szklarniowych. Dostawy trafią do różnych kontrahentów europejskich, głównie z Wielkiej Brytanii — takich jak Tesco, ale także do dwóch innych sieci supermarketów i do dwóch dużych firm cateringowych. Oczywiście będziemy wspierać Tesco Polska swoimi stałymi dostawami warzyw szklarniowych.

AW: Jak będzie wyglądać przygotowanie tak dużej ilości towaru do wysyłki?

KL: Rozbudowujemy się — przed nowym sezonem zakończona zostanie budowa nowej hali magazynowej. Łącznie powierzchnia zaplecza magazynowego będzie trzy razy większa niż w ubiegłym roku i wynosić będzie 5200 metrów kwadratowych.

AW: Dziękuję za rozmowę.


Firma prowadzona przez Kingę Legg zakontraktowała w tym roku warzywa szklarniowe z powierzchni 62 hektarów