• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2005

NADCHODZĄCE "LATO Z POMIDOREM"...

będzie dla plantatorów lepsze niż ubiegły sezon. Tak przewidują rozwój sytuacji na europejskim rynku pomidorów specjaliści z firmy nasiennej Syngenta Seeds, którzy wraz ze swymi kolegami z Syngenta Crop Protection oraz doradcami nawozowymi z koncernu Yara spotkali się 11 lutego na Zamku Królewskim w Sandomierzu z ogrodnikami i szefami firm zajmujących się skupem warzyw w tym regionie. Według Jacka Bursztyńskiego z Syngenta Seeds, do takiego optymizmu upoważniają doniesienia o zniszczeniu w styczniu przez przymrozki kilku tysięcy hektarów plantacji pomidorów w Hiszpanii. Ceny tych warzyw na europejskich rynkach są na przedwiośniu bieżącego roku nawet trzykrotnie wyższe niż przed rokiem! Także w następnych miesiącach opłacalność pomidorów spod szkła, folii oraz z polowych upraw przy palikach powinna być wyższa od ubiegłorocznej.

Pod względem powierzchni upraw pomidorów jesteś­my daleko za największymi producentami tego gatunku — krajami południa Europy i państwami stowarzyszonymi z UE. Hiszpania przeznacza pod tę produkcję 18 000 ha, Włochy — 12 000 ha, Turcja — 16 500 ha, Maroko — 6000 ha, inne kraje Marghrebu (kraje Afryki na północ od Sahary) — 12 300 ha. Pomidory z tego rejonu są dostępne na europejskich rynkach od listopada do maja. Potem zaopatrzenie przejmują kraje północne — ich pomidory pojawiają się w kwietniu, kończą się w listopadzie. W tej grupie państw jest i Polska — ostatnie szacunki mówią o około 1050 ha upraw pod szkłem, 1430 ha pod folią i 930 przy palikach. W naszej strefie klimatycznej głównymi producentami pomidorów (szklarniowych) są: Holandia mająca ich 1225 ha, Belgia z 630 ha i RFN z 255 ha. W Europie obserwuje się niewielki wzrost nasadzeń odmian mięsistych, o owocach powyżej 200 g i około 5% spadek powierzchni dających owoce około 120-g. W Polsce najpopularniejsze są pomidory o owocach osiągających przeciętnie 140–160 g. Przy palikach uprawia się tylko takie odmiany. Nowością
w naszych szklarniach są uprawiane na zamówienie rynku brytyjskiego odmiany o owocach osiągających 90–120 g.

Przed dwoma laty w rejonie Sandomierza Syngenta Seeds zainicjowała akcję "Lato z pomidorem" mającą za cel promocję marki sandomierskiego pomidora, zapewnienie plantatorom zbytu tego warzywa, ułatwienie kompletowania dostaw i wdrażanie nowoczesnych reżimów produkcyjnych umożliwiających dostarczanie konsumentom bezpiecznych dla zdrowia, smacznych pomidorów. Zamierzenia te realizowane są wspólnie z firmami skupującymi pomidory oraz z doradcami z dziedziny nawożenia i ochrony roślin. W ubiegłym sezonie plantatorzy dostarczyli do punktów skupu 3000 t pomidorów bardzo dobrej jakości, z których 25% — przesortowane i zapakowane zgodnie z europejskimi standardami — wyeksportowano. Dla ogrodników bardzo istotnym czynnikiem skłaniającym do uczestniczenia w "Lecie z pomidorem" było uzyskiwanie wyższej niż giełdowa ceny. W 2002 roku sandomierska giełda oferowała 60 groszy za kilogram pomidorów dobrej jakości. W rok później — było to pierwsze "Lato" — cena ta utrzymała się, a uczestnicy programu uzyskiwali o 1 grosz/kg więcej. Podobnie było w ubiegłym roku — giełda oferowała 90 gr/kg, firmy skupujące w ramach "Lata" — płaciły 1 zł/kg. Zważywszy, że uczestnicy tej akcji nie tracili czasu na stanie na giełdzie, nie mieli kłopotów z obrotem opakowaniami, a pieniądze za towar spływały szybko — organizatorzy tego przedsięwzięcia szacują, że na kilogramie pomidorów plantatorzy zyskiwali jeszcze dodatkowo około 5 groszy. Niebagatelną pomocą, choć na razie trudno wymierną (do 1 stycznia bieżącego roku doradztwo było bezpłatne, teraz ODR-y zaczynają oferować płatne usługi), jest dla uczestniczących w programie pomoc firmowych doradców. Dzięki współpracy z nimi można, między innymi, przeprowadzić analizę gleby oraz ustalić program nawożenia plantacji wraz z zaleceniami dotyczącymi konkretnych nawozów i dawek, a także skonsultować program ochrony roślin.

Jak co roku, uczestnicy "Lata z pomidorem" spotkają się na Dniach Otwartych — o ich terminach poinformujemy w naszych comiesięcznych kalendarzach.