• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2005

O ODMIANACH I LICZENIU KOSZTÓW PRODUKCJI

Między innymi takie tematy poruszano na szkoleniu, jakie przed rozpoczęciem sezonu w Charsznicy zorganizowała firma Seminis Vegetable Seeds, we współpracy z firmami: Kemira, Bayer CropScience, Tradecorp oraz Interland Kłodawa.

W sytuacji, gdy w lutym ceny podstawowych gatunków warzyw — marchwi, kapusty i cebuli — wynosiły najwyżej 10 groszy za kilogram, trudno jest spokojnie planować nowy sezon uprawy. Dlatego Włodzimierz Kowalczyk z Interlandu Kłodawa namawiał producentów do tego, aby zaczęli liczyć opłacalność produkcji, co niestety jest rzadko praktykowane. Gdy jest ona coraz niższa, konieczne jest kontrolowanie kosztów produkcji i dążenie do uzyskania możliwie wysokich plonów. Opracował on autorski program komputerowy do obliczania kosztów wyprodukowania poszczególnych gatunków warzyw. Uwzględnione są w nim wydatki stałe dla wszystkich upraw (takie jak na przykład podatek i ubezpieczenia), a także koszty uprawy pola i wapnowania oraz nawożenia, zakupu nasion i ochrony. Program ten przede wszystkim przyspiesza prowadzenie kalkulacji i pozwala na kontrolowanie wydatków w czasie uprawy — przy przyjęciu określonej ceny minimalnej.

Według Jana Skocza z SVS-u (fot.), niskie ceny w mijającym sezonie mogą przyczynić się do zaprzestania uprawy w mniejszych gospodarstwach, a także w tych, w których warzywa uprawiane były "z doskoku" i nie stanowiły głównego źródła dochodów. W tym roku można spodziewać się ograniczenia powierzchni zasiewów. Produkcja, jego zdaniem, będzie się koncentrować w specjalistycznych gospodarstwach.

Spośród nowych odmian wprowadzanych w najbliższym czasie na rynek J. Skocz zwracał uwagę między innymi na kapustę Quarx F1 — średnio wczesną, o okresie wegetacji pośrednim, między odmianami Headstart F1 a Rindą F1, polecaną na bezpośrednie zaopatrzenie rynku i do kwaszenia. Jest ona odporna na czarną zgniliz­nę bakteryjną i na fuzariozę. W ofercie znajdzie się także wczesna kapusta czerwona — Profox F1. Zapowiadano również wpro­wadzenie nowej kapusty pekińskiej do przechowywania — Winter Pri­de F1,o dobrej zdrowotności i intensywnie zielonym odcieniu główek. Pojawi się także nowa cebula do przechowywania, o 105 dniach wegetacji — Vares F1. Reakcją firmy na trudną sytuację na rynku cebuli była zapowiedź sprzedaży w tym sezonie mieszańcowych odmian po promocyjnych cenach.

Jednym z nielicznych gatunków cieszących się w tym sezonie rosnącym zainteresowaniem producentów jest papryka — zarówno odmiany do uprawy pod osłonami, jak i w polu. Powodem tego jest coraz większe zainteresowanie zakładów przetwórczych, również chłodni, ponieważ papryka staje się coraz popularniejszym składnikiem mrożonych mieszanek. Jedną z nowszych przetwórczych odmian jest Flexum F1, o owocach stożkowych, w typie papryki igołomskiej, nadająca się do uprawy pod osłonami lub w polu. Kolejną odmianą tego typu jest Pelikan F1 (czyt. też HO 2/2005). Zaletą tych papryk jest również cena nasion — są one około trzech razy tańsze od nasion odmian typu blok.

Ofertę firmy Kemira przedstawił Wojciech Juńczyk. W grupie nawozów posypowych pojawiły się dwa nowe produkty. CropCare 15 (15-5-20) przeznaczony do stosowania przedsiewnie na glebach bogatych w fosfor. Zawiera on zestaw 9 mikroelementów, w tym również selen. CropCare 21 (21-6-11) polecany jest do nawożenia pogłównego, uzupełniającego przede wszystkim poziom azotu. Gdy utrudnione jest pobieranie składników pokarmowych przez korzenie w warunkach stresowych dla roś­lin, niedobory składników można uzupełniać dolistnie — w tej grupie nawozów pojawiła się seria FoliCare, o różnych składach — dla poszczególnych faz wzros­tu. KelCare to schelatowane mikroelementy przeznaczone do uzupełniania niedoborów tych składników w uprawach warzyw polowych (dla kapustnych polecany jest manganowy KelCare Mn 13P).

Krzysztof Kantor z Bayer CropScience przedstawił program ochrony warzyw środkami tej firmy. Do podlewania rozsady zapobiegawczo przeciwko chorobom zgorzelowym polecany jest Previcur Energy 807 SL. Poprzedniej wersji tego preparatu — Previcur 607 SL — można używać również do opryskiwania rozsady. Jednym z nowszych fungicydów w ofercie jest Mildex 711,9 WG — do zwalczania między innymi mączniaków rzekomych i alternariozy w uprawach pomidora, ogórka i cebuli. Do ochrony rozsady przed szkodnikami przeznaczony jest Confidor 200 SL — w jego przypadku zwracano uwagę, aby nie przekraczać zalecanego stężenia 0,25%, ponieważ przy wyższym środek ten ulega krystalizacji (dokładnymi zaleceniami dla poszczególnych gatunków dysponuje firma Bayer, zostały one również opublikowane w "Programie ochrony warzyw", który ukazał się nakładem naszego wydawnictwa na początku tego roku).

Możliwości wykorzystania Humistaru w uprawach warzyw omówił Piotr Dunal. Środek ten, korzystnie wpływający na strukturę i żyzność gleby, zalecany był dotychczas przede wszystkim do upraw polowych — podawany doglebowo przed rozpoczęciem uprawy.
W tym roku wprowadzono również próby opryskiwania roztworem Humistaru przygotowanych do wysiewów wypełnionych torfem wielodoniczek i, według P. Dunala, uzyskiwano dzięki temu dobre wschody i wyrównanie rozsady.


Jan Skocz omówił przede wszystkim ofertę odmian warzyw kapustnych, w której w tym roku znajdzie się kilka nowości