• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 06/2005

GRUPY I ORGANIZACJE PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW PO INTEGRACJI POLSKI Z UE (CZ. IV). NAJPIERW DECYZJA WOJEWODY

Spełnianie wymagań wstępnego uznania, a następnie uznania, ma z założenia prowadzić do umożliwienia grupie czy organizacji producentów korzystania z pomocy przewidzianej dla tych organizacji w unijnym prawie. Potwierdzeniem prawa do pomocy jest stosowna decyzja wojewody właściwego ze względu na siedzibę wnioskodawcy.

Jakie decyzje wydaje wojewoda?

Zgodnie z przepisami ustawy z 19.12.2003 r. w sprawie organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego, wojewoda wydaje decyzje w sprawach:

  • wstępnego uznania grupy producentów owoców i warzyw oraz zatwierdzenia planu dochodzenia do uznania;
  • zmian do zatwierdzonego planu dochodzenia do uz­nania;
  • uznania organizacji producentów i ich zrzeszeń;
  • uznania ponadnarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń;
  • cofnięcia wstępnego uznania grupy producentów, cofnięcia uznania organizacji producentów i ich zrzeszeń lub cofnięcia uznania ponadnarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń.

Jak zostać wstępnie uznaną grupą?

Wniosek o wydanie decyzji o wstępne uznanie powinien zawierać:

  • nazwę, określenie siedziby i adres wnioskodawcy;
  • kategorię lub kategorie produktów określonych przepisami UE, ze względu na które wnioskuje się o wstępne uznanie;
  • informacje o liczbie członków oraz wartości produktów wytworzonych przez członków grupy producentów i sprzedanych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.

Zgodnie z ustawą z 19.12.2003 r. oraz rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 27.05.2004 r. (Dz. U. nr 132, poz. 1420) do wniosku należy dołączyć:

  • Dokument urzędowy potwierdzający, że wnioskodawca jest osobą prawną, oraz wskazujący organa i osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy (aktualny odpis z Rejestru Przedsiębiorców).
  • Statut albo umowę grupy producentów.
  • Dokumenty potwierdzające informacje o liczbie członków oraz wartości produktów wytworzonych przez członków grupy i sprzedanych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku. Informacja o wartości produktów wytworzonych przez członków grupy i sprzedanych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku powinna być złożona w formie oświadczeń członków-producentów, jak również członków-producentów osoby prawnej, która jest członkiem grupy. Informacja ta powinna dotyczyć powierzchni uprawy, wielkości zbiorów oraz wielkości i wartości sprzedaży każdego z gatunków owoców i warzyw, dla których grupa jest utworzona, uprawianych w gospodarstwie członka grupy. Produkcja i sprzedaż ma dotyczyć roku poprzedzającego rok złożenia wniosku, a więc jeżeli składamy wniosek do wojewody w 2005 roku, informacje muszą dotyczyć roku 2004. Nie jest istotne, komu producent sprzedał swoje produkty. Informacje te mają udowodnić, że wartość produktów wytworzonych przez członków-producentów i sprzedanych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku wynosi co najmniej równowartość 50 000 euro.
  • Plan dochodzenia do uznania pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego ze względu na siedzibę grupy producentów.
  • Podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania grupy oświadczenie, w którym zobowiązuje się ona, że w każdym roku realizacji planu dochodzenia do uznania co najmniej połowa przychodów ze sprzedaży produktów należących do kategorii, ze względu na które wnioskuje o wstępne uznanie, będzie pochodziła ze sprzedaży tych produktów wytworzonych przez członków-producentów.
  • Oświadczenie każdego z członków-producentów o nieprzynależności do innej, wstępnie uznanej grupy producentów dla tej samej kategorii produktów lub do innej uznanej organizacji producentów dla tej samej kategorii produktów. Oświadczenie musi zawierać numery PESEL, NIP, REGON (w przypadku osób prawnych) albo paszportu (w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego) członków. Gdy członkiem grupy jest osoba prawna, oświadczenia składają również producenci owoców i warzyw wchodzący w jej skład.

Opracowany przez grupę plan dochodzenia do uznania opiniowany jest przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR w ciągu miesiąca od dnia złożenia. Przy ocenie planu, zarówno dyrektor oddziału ARiMR, jak i wojewoda sprawdzają dokładność informacji podanych w tym planie, jego spójność handlową i jakość techniczną, rzetelność szacunków w planie inwestycyjnym i plany w zakresie jego wykonania. Wojewoda ma również możliwość przeprowadzenia kontroli na miejscu, by sprawdzić rzetelność przekazanych informacji. Pozytywna opinia dyrektora oddziału ARiMR oraz ocena własna dokonana przez wojewodę pozwala temu ostatniemu przyjąć plan i udzielić wstępnego uznania, zwrócić się o wprowadzenie zmian do planu lub go odrzucić.

Co musi znaleźć się w planie?

Plan dochodzenia do uznania jest opracowywany na okres nieprzekraczający 5 lat i musi zawierać przede wszystkim:

  • Wykaz producentów owoców i warzyw — członków grupy. Gdy członkiem jest osoba prawna, również wykaz producentów wchodzących w jej skład — zawierający imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub siedzibę oraz numer PESEL, NIP, REGON (w przypadku osób prawnych) albo numer paszportu osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego.
  • Informacje o powierzchni upraw poszczególnych gatunków owoców i warzyw, wielkości zbiorów, ilości oraz wartości sprzedanych owoców i warzyw dotyczące roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o wstępne uznanie — na postawie oświadczeń złożonych przez każdego z producentów owoców i warzyw wymienionego w wykazie.
  • Określenie liczby i opis maszyn, urządzeń służących do produkcji oraz zbioru owoców i warzyw, środków transportu i innych środków technicznych, zwłaszcza umożliwiających przechowywanie, magazynowanie, sortowanie oraz pakowanie owoców i warzyw, czyli wszystkich urządzeń, w które wyposażona jest grupa lub poszczególni producenci owoców i warzyw wymienieni w wykazie.
  • Określenie czasu trwania, sposobu realizacji, zakresu oraz harmonogramu działań, które zamierza realizować wstępnie uznana grupa producentów. Chodzi zwłaszcza o informacje dotyczące planowania produkcji, strategii sprzedaży, rozwoju kanałów marketingowych i promoc­ji, poprawy jakości produktów oraz przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych w poszczególnych latach, w celu spełnienia warunków uznania za organizację producentów.
  • Prognozę powierzchni i wielkości produkcji poszczególnych gatunków owoców i warzyw oraz ilości i wartoś­ci sprzedanych owoców i warzyw — dla każdego roku realizacji planu dochodzenia do uznania.
  • Przewidywaną liczbę i opis maszyn, urządzeń służących do produkcji oraz zbioru owoców i warzyw, środków transportu i innych środków technicznych, zwłaszcza umożliwiających przechowywanie, magazynowanie, sortowanie oraz pakowanie owoców i warzyw, czy urządzeń, w które wyposażona będzie spółdzielnia po zrealizowaniu planu dochodzenia do uznania.
  • Wskazanie źródeł i struktury finansowania planu dochodzenia do uznania.
  • Analizę końcowych wyników realizacji przez wstępnie uznaną grupę producentów planu dochodzenia do uznania w zakresie spełniania warunków uznania.

Ponieważ opiniowanie planu dochodzenia do uznania jest ustawową kompetencją dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, a wydawanie decyzji kompetencją wojewody właściwego ze względu na siedzibę wnioskującej grupy, dob­rze jest przed przygotowaniem stosownych dokumentów skontaktować się z tymi instytucjami w celu zapoznania się z ich sposobem interpretacji odnośnych przepisów.

Jakie wymagania grupa musi spełniać?

Plan dochodzenia do uznania musi wskazywać działania, które po zrealizowaniu zapewnią spełnienie wszystkich wymagań stawianych uznanej organizacji producentów. Podczas analizy końcowych wyników realizacji planu należy zwrócić uwagę, czy organizacja producentów będzie:

  • realizować określone w przepisach cele;
  • stosować wspólne zasady w odniesieniu do produkcji, marketingu, ochrony środowiska oraz sprawozdawczości;
  • sprzedawać produkty, ze względu na które wnioskuje o uznanie, wyprodukowane w gospodarstwach członków, z zastosowaniem ewentualnych dopuszczonych prawem odstępstw;
  • faktycznie dostarczać swoim członkom środków technicznych umożliwiających przechowywanie, pakowanie i zbyt produktów;
  • umożliwiać członkom uzyskanie pomocy technicznej w zakresie stosowania przyjaznych dla środowiska metod uprawy;
  • prowadzić działalność w prawidłowy sposób — zarówno w czasie, jak i pod względem skuteczności, zapewniając właściwe zarządzanie handlem i budżetem.

Jeżeli wstępnie uznana grupa stwierdzi, że wszystkie wymagania uznania zostały spełnione, w każdej chwili może wystąpić z wnioskiem o uznanie.

Jak zmienić plan dochodzenia do uznania?

Istnieje wiele przyczyn, które powodują, że przygotowany plan staje się w jakiejś części nieaktualny, bądź grupa stwierdzi, że mimo upływu, na przykład, dwuletniego okresu dochodzenia do uznania przewidzianego pierwotnie w planie nie spełniono wszystkich wymagań i trzeba ten czas wydłużyć. Wówczas grupa może wystąpić do wojewody z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie zmiany planu.

Wniosek taki składa się w terminie do 3 miesięcy przed rozpoczęciem kolejnego rocznego okresu realizacji planu dochodzenia do uznania. Dokument powinien zawierać nazwę, określenie siedziby i adres wnioskodawcy oraz określenie proponowanych zmian w planie dochodzenia do uznania wraz z uzasadnieniem. Do wniosku dołącza się:

  • dokumenty potwierdzające aktualny stan realizac­ji planu dochodzenia do uznania,
  • pozytywną opinię dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę grupy producentów, dotyczącą proponowanych zmian w planie dochodzenia do uznania oraz
  • dokument urzędowy wskazujący organa i osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy.

Wniosek o uznanie organizacji

Wniosek o wydanie decyzji o uznanie powinien zawierać:

  • nazwę, określenie siedziby i adres wnioskodawcy;
  • kategorię lub kategorie produktów określonych przepisami UE, ze względu na które organizacja producentów wnioskuje o uznanie;
  • informacje o liczbie członków organizacji producentów oraz wartości produktów wytworzonych przez członków organizacji producentów i sprzedanych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć statut albo umowę organizacji producentów oraz dokument urzędowy potwierdzający, że wnioskodawca jest osobą prawną i wskazujący organa oraz osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy (aktualny odpis z Rejestru Przedsiębiorców). Wojewoda ma trzy miesiące na wydanie decyzji. Czas ten należy brać pod uwagę przy terminie składania wnios­ku, mając na względzie chociażby termin składania do zatwierdzenia programu operacyjnego (15 września) czy zaliczenie sezonowej sprzedaży do przychodów grupy, będących podstawą naliczania wysokości pomocy.