• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2005

O INTEGROWANEJ PRODUKCJI, REGULOWANIU GRON I UDRAŻNIANIU KAPILAR

Firmy Syngenta Seeds oraz Yara Poland i Ceres zorganizowały 21 maja Dzień Otwarty w miejscowości Stare Marzy koło Grudziądza. Gospodarzami spotkania byli Jan i Maria Cumbrowscy (fot. 1), którzy produkcją ogrodniczą zajmują się już od 1986 roku. Początkowo było to tylko kilka tuneli foliowych, w kolejnych latach ich liczba się zwiększała, a w roku 2000 wybudowano obiekt szklarniowy o powierzchni 5000 m2, w którym prowadzona jest uprawa pomidorów w cyklu przedłużonym. W tunelach foliowych o wymiarach 30 x 10 m i 30 x 7 m (łączna powierzchnia 2500 m2), o konstrukcji z sosnowych żerdzi, uprawiane są również pomidory, a także ogórki — na słomie, w cyklu wiosennym.


Fot. 1. Jan i Maria Cumbrowscy prowadzą uprawę pomidorów na zagonach torfowych
(Emotion F1)

Dominującą odmianą ogórków jest krótkoowocowa Ilke F1, sadzona w zagęszczeniu 2 szt./m2. Uprawa prowadzona jest zgodnie z zasadami Integrowanej Produkcji, dlatego użycie chemicznych środków ochrony roślin ograniczono do niezbędnego minimum. W celu wzmocnienia roślin po posadzeniu podlewano je preparatem Bioalgen. Zbiory ogórków rozpoczęły się pod koniec kwietnia, a uprawę planowano zakończyć pod koniec czerwca i na jej miejscu miały być sadzone pomidory na zbiór jesienny (Emotion F1 i Hipop F1).

Produkcja pomidorów w szklarni prowadzona jest w cyklu przedłużonym. Rozsadę sadzono 5 marca, pierwsze owoce dojrzewały na przełomie kwietnia i maja, w połowie maja rozpoczęły się handlowe zbiory owoców. Uprawa prowadzona jest na zagonach wyłożonych folią (w celu odizolowania od podłoża). Jako podłoże wykorzystywany jest substrat torfowy, rośliny sadzone są w zagęszczeniu 2,6 szt./m2. Taki system uprawy jest może trudniejszy niż uprawa w gotowych matach, ale — zdaniem J. Cumbrowskiego — znacznie tańszy, ponieważ nie wymaga zakupu drogich linii z emiterami doprowadzającymi pożywkę do każdej rośliny — wykorzystywane są linie typu T-tape. W trakcie uprawy rośliny są podlewane pożywką o EC w zakresie 2,2–2,8 mS/cm i pH 5,5–5,6. Nawadnianie jest sterowane komputerowo — dostosowywane do ilości światła i warunków panujących w szklarni. Ochrona roślin jest prowadzona z wykorzystaniem przede wszystkim środków pochodzenia naturalnego, zapobiegawczo stosuje się Gre­-vit 200 SL, Resistim i Biochicol-W AL.

W przedłużonej uprawie pomidorów dominują dwie odmiany — Macarena F1 (owoce 220–250 g) i Emotion F1 (150–170 g), które, według gospodarza, są poszukiwane przez krajowych konsumentów, a jednocześnie pozwalają na uzys­kanie wysokiego plonu wczesnego. Oprócz tego w nasadzeniach znajdują się:

  • Growdena F1 — nowa odmiana w typie Macareny, o większym wigorze roślin, jej owoce mają jednak tendencję do przerastania i dojrzewają trochę później;
  • Brazil F1 (fot. 2), która może być uprawiana z przeznaczeniem na eksport — masa jej owo­ców wynosi 130–140 g — oraz l Hipop F1, polecany szczególnie do jesiennych nasadzeń­ w tunelach foliowych i szklarniach, tworzący owoce o masie 190–230 g, w regularnych gronach po około 5 szt.

Ten ostatni jest łat­wy w prowadze­niu, bo utrzymuje rów­nowagę wegetatywno-generatywną, a podstawową zaletą jego owoców jest ich wybarwianie się na karminowoczerwono — również jesienią, w warunkach obniżonej temperatury. Ponadto jego owoce są odporne na mikrospękania skórki i mało podatne na choroby grzybowe.

Leszek Klimczak z firmy Syngenta Seeds (fot. 3) zwracał uwagę na bardzo ważną rolę regulowania liczby owoców w gronach. Przy uprawie odmian takich jak Macarena F1 i Emotion F1 pierwsze grona powinny być zbudowane z 4 lub 5 owoców. Obciążenie roślin dużą liczbą owoców w pierwszych gronach może prowadzić do zaburzeń w zawiązywaniu się owoców na wyższych gronach (6. i 7.) i, co się z tym wiąże, do osłabienia roś­lin, a w konsekwencji do obniżenia plonowania.


Fot. 3. Leszek Klimczak zwracał uwagę na konieczność regulowanie liczby owoców
w gronach odmian mięsistych

Krzysztof Fatel z Yara Poland, oprócz gamy nawozów do fertygacji, polecał między innymi środek do utrzymania drożności kapilar w trakcie uprawy — Antibloc Mineral. Jest to preparat, który pełni również funkcję nawozu fosforowego (przy zastosowaniu 9,6 l na 1000 l pożyw­ki należy zmniejszyć dawkę monofosforanu potasowego o 3,2 kg), a jednocześnie zawarte w nim aktywne fosforany powodują usuwanie z systemów nawadniających osadów mineralnych. Preparat powinien być stosowany zapobiegawczo lub interwencyjnie — w celu przywrócenia drożności kapilar.

Marek Lipski przedstawił ofertę firmy Ceres dotyczącą podłoży z włókien kokosowych oraz substratów do produkcji rozsad, a także różne rodzaje zapinek do podwiązywania pomidorów i podtrzymywania gron.