• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/1999

KWIATY LETNIE INACZEJ

Na rynku holenderskim większość jednorocznych kwiatów ciętych pojawia się w okresie od kwietnia do października. Są one produkowane na skalę towarową, przy czym na Zachodzie rośnie popularność tego typu upraw.
Równocześnie poszerza się asortyment odmian znajdujących się w obrocie aukcyjnym. Klienci zachodni coraz chętniej kupują bowiem rustykalne wiązanki ze "zwykłymi" roślinami jednorocznymi, które uważane są za produkt "naturalny".

ŻENISZEK MEKSYKAŃSKI BYWA UPRAWIANY NA KWIATY CIĘTE (TU ODMIANY 'ESCOBAR' I 'ESTAFETTE')


Jednym z gatunków znajdujących się na liście tych uprawianych na kwiaty cięte jest żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum). Czołową odmianą jest "Blue Horizon", o niebieskich koszyczkach. Jednak znacznie oryginalniejsze są nowości: "Escobar" (karminoworóżowa) i "Estafette (biała — fot.). Rośliny żeniszka przeznaczone do produkcji towarowej rozmnaża się wegetatywnie, z sadzonek pędowych. Dzięki temu plantacja jest wyrównana, a ponadto pędy i liście są mocniejsze. Kwiaty cięte ww. odmian żeniszka zachowują walory ozdobne do 10 dni, pod warunkiem dodania do wody środków przedłużających trwałość.

Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland