• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2005

PREZENTACJA WARZYW W IGOŁOMII I MOSZNEJ

Już po raz 12. firma Seminis Vegetable Seeds zorganizowała Dni Otwarte w Igołomi (15 sierpnia) w gospodarstwie Bożeny i Jana Skoczów (fot. 1) oraz 21 sierpnia w Mosznej u Renaty i Henryka Zająców (fot. 2).


Fot. 1. Na spotkaniu w Igołomi prezentowano około 220 odmian warzyw


Fot. 2. Henryk i Renata Zając — gospodarze Dnia Otwartego w Mosznej

Jan Kaczmarz dyrektor firmy SVS Polska podkreślał, że z roku na rok okres "żywotności" odmian jest coraz krótszy, kiedyś te same były chętnie sadzone przez 15 lat, obecnie okres ten wynosi najwyżej 5 lat. Stwierdził, że rynek polskich warzyw jest niepokojąco niestabilny, występują okresy nadprodukcji pewnych grup warzyw — w zeszłym roku dotyczyło to marchwi, cebuli oraz roślin kapustnych i dlatego w tym sezonie nastąpiła radykalna redukcja powierzchni ich upraw. W wyniku tego w tym sezonie na polskim rynku występuje niedobór marchwi, cebuli, fasoli, pora, kalafiora, a przede wszystkim kapusty, która w połowie sierpnia uzyskiwała bardzo wysokie ceny — 1 zł/kg.

Wśród licznie prezentowanej kapusty głowiastej białej w Igołomi interesująco wyglądały znane producentom odmiany: Kronos F1, Theras F1 oraz Tobia F1.
Z nowości zwracano uwagę na nową odmianę do przechowywania — Ammon F1 (fot. 3), o okresie wegetacji 150 dni, tworzącą kuliste główki, o wysokiej zdrowotności. J. Skocz podkreślał, że odmiana ta zachowuje zielony kolor przez cały okres przechowywania i z powodzeniem może być sprzedawana nawet późną wiosną. Nowszą propozycją w typie Rindy F1 jest odmiana Quartz F1 o 85 dniach wegetacji. Charakteryzuje się dobrą trwałością główek w polu oraz odpornością na choroby. Kapusta ta przeznaczona jest na rynek świeżych warzyw, a także do kwaszenia. Wśród kapusty czerwonej dobrze prezentowała się odmiana Profox F1 (fot. 4), która cechuje się bardzo szybkim tempem wzrostu i krótkim okresem wegetacji. Jak podkreślał J. Skocz, może ona pozostawać w polu nawet przez miesiąc od osiągnięcia dojrzałości i jej główki nie pękają. Jest przeznaczona do sprzedaży na rynku świeżych warzyw i dla przetwórstwa. Pod numerem RS 4026 F1 prezentowano nową odmianę kapusty czerwonej dla przetwórstwa o główkach 4–5-kilogramowych i dobrej strukturze wewnętrznej, dobrze się przechowującej. Wśród kapusty pekińskiej najnowszą propozycją jest Winter Pride F1 (fot. 5), o okresie wegetacji około 60 dni, odporna na wewnętrzne brunatnienie główek. Nadaje się do długiego przechowywania, nawet w zwykłych przechowalniach, bardzo długo zachowuje zielony kolor liści.


Fot. 3. Ammon F1


Fot. 4. Profox F1


Fot. 5. Winter Pride F1

W Igołomi i w Mosznej pokazano także duży wybór odmian kalafiorów. Wśród nich jedną z ważniejszych propozycji nadal jest Cornell F1, o wysokiej tolerancji wobec chorób bakteryjnych. Zalecany do uprawy wiosną pod płaskimi osłonami, a także latem i jesienią w polu. Jest tolerancyjny wobec wysokiej temperatury, ma silny system korzeniowy, dzięki czemu dobrze znosi okresy suszy i daje wysoki plon. Pod numerem SVR 5689 F1 zaprezentowano odmianę kalafiora o 58–60 dniach wegetacji (nieco późniejszy od Baldo F1, wcześniejszy od Vinsona F1). Zalecany jest do najwcześniejszych nasadzeń tunelowych.

Wśród nowości można było również znaleźć nową odmianę marchwi przemysłowej Carbeta F1, o ciemnopomarańczowych korzeniach, przeznaczonych na susz, soki i kostkę. Odmiana ta jest odporna na choroby, a silna nać umożliwia jej zbiór mechaniczny. Marchew ta w trzyletnich badaniach wykazała się bardzo niską zawartością związków azotowych w korzeniach. Ciekawie prezentowała się również nowość — Bilbo F1 — bardzo wczesna odmiana, o 85–90-dniowym okresie wegetacji, przeznaczona do sprzedaży na rynku świeżych warzyw — w pęczkach lub jako marchew obcinana.

Prezentowano również będącą w fazie prób, odmianę fasoli szparagowej żółtostrąkowej PX 08120703 do uprawy w tunelach, o okresie wegetacji dużo krótszym niż znana odmiana Unidor — dojrzewa przynajmniej o tydzień wcześniej. Ciekawie wyglądała również odmiana fasoli płaskostrąkowej — Romano Gold, o żółtych, błyszczących strąkach szerokości 2 cm i długości około 12 cm. Ma ona około 75 dni wegetacji. Spośród nowych odmian fasoli zielonostrąkowej H. Zając bardzo dobrze ocenił odmianę Rivergardo, która ma bardzo długie, cienkie i błyszczące strąki, jest odporna na warunki stresowe i przerastanie strąków.

Jak powiedział J. Skocz, tegoroczne wiosenne przymrozki spowodowały wiele szkód, zwłaszcza na plantacjach papryki, na których rozsadę sadzono przed 20 kwietnia — mimo że producenci starali się chronić uprawy przed niską temperaturą okrywając rośliny włókniną czy folią perforowaną. H. Zając uważa, że wśród nowych odmian papryki wyróżnia się Wagner F1 — wcześnie wybarwiająca się, o dużych (do 500 g), czerwonych owocach, wydłużonych, o prostych, gładkich i grubych ściankach, bardzo dobra dla przetwórstwa.

Debut F1 i Victory F1 to dwie nowe odmiany pomidorów wielkoowocowych, bardzo wcześnie dojrzewających, przeznaczone na rynek warzyw świeżych. Ich nasiona wysiewane były 5 kwietnia, 23 maja rozsadę sadzono na miejsce stałe, a pierwszy zbiór prowadzono już 20 lipca.

Z ciekawostek w Mosznej pokazano także odmianę patisona Sunny Delight F1 (fot. 6) przeznaczoną dla przetwórstwa (do konserwowania), jak również na rynek świeżych warzyw. Rośliny te charakteryzują się otwartym pokrojem, co ułatwia prowadzenie zbioru owoców, które są jednolicie żółte i mają gładką, błyszczącą skórkę. Jest to odmiana bardzo wczesna — osiąga dojrzałość zbiorczą już po 40–45 dniach od siewu.


Fot. 6. Patison Sunny Delight F1