• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2005

UPRAWA GOŹDZIKÓW Z GRUPY SUNFLOR

Podczas tegorocznych Dni Otwartych firmy Bruno Nebelung Polska Jeroen de Kuijer z holenderskiej firmy B. Kooij & Zonen B.V. przedstawił możliwości całorocznej produkcji goździków z wymienionej w tytule grupy. Najpopularniejsza jest uprawa wiosenna: ukorzenione sadzonki doniczkuje się od stycznia do kwietnia, rośliny kwitną wówczas od maja do lipca. W przypadku uprawy jesiennej sadzenie do doniczek od czerwca do lipca pozwala otrzymać kwitnące goździki od września do października. Rośliny te mogą być również uprawiane podobnie jak bratki: sadzenie materiału wyjściowego we wrześniu, październiku gwarantuje kwitnienie wios­ną, od marca.

Dobrze znoszą chłód, ale zalecane jest, by temperatura uprawy zimą nie spadała poniżej 0°C. W celu uzys­kania wcześniej kwitnących roślin trzeba je doświetlać asymilacyjnie. Zaleca się uprawę w doniczkach o średnicy 9–10,5 cm, a przy letnich terminach — lepiej użyć większych pojemników, 10,5–12-centymetrowych. Podłoże powinno być przepuszczalne, składające się z torfu (80%) i perlitu (20%), o pH 5,5–6,0. W uprawie wiosennej warto dodać także glinki montmorylonitowej, która korzystnie wpływa na jakość roślin.

Goździki z grupy Sunflor po raz pierwszy powinno się uszczykiwać (nisko) po upływie 3–4 tygodni od posadzenia roślin do doniczek. Drugi raz można uszczykiwać (w przypadku roślin uprawianych doniczkach 10-centymetrowych i większych), gdy wyrastające pędy boczne mają 4–5 cm długości. Goździki te należy zasilać pożywką o EC 1,5 mS/cm. Wczesną wiosną mogą się na nich pojawić mszyce i wciornastki. Jak zapewniał J. de Kui­jer, goździki z grupy Sunflor są natomiast odporne na choroby grzybowe.


Odmiana 'Release' goździka z grupy Sunflor

Wyprodukowane rośliny cechują się długim okresem kwitnienia, ładnym pokrojem, a posadzone na rabatę mogą przetrwać zimę. Grupa Sunflor składa się z odmian o różnej barwie i budowie kwiatów, najciekawsze to: 'Simba' o kwiatach ciemnoczerwonych, 'Dark Althea' bardzo wczesna, zwarta, o karminowych kwiatach z czerwonym środkiem, 'Bianca' o drobnych biało-bordowych kwiatach, 'Limoni' tworząca duże, pełne kwiaty w kolorze jasnożółtym, 'Margarita' o kwiatach czerwonych z białym brzegiem, 'Fangaza' tworząca duże, pełne kwiaty barwy fioletowej, 'Release'.