• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2005

SANDOMIERSKIE POMIDORY W "DOBRYM GRONIE"

8 sierpnia 2005 w Hotelu Basztowym w Sandomierzu "Dobre grono" http://www.bpcc.org.pl/w_dobrym_gronie) zorganizowało spotkanie dla producentów pomidorów, którzy wyrazili zainteresowanie współpracą handlową z odbiorcami z Wielkiej Brytanii. Otwierający to spotkanie Michał Różański powiedział: "Zapraszamy producentów z rejonu Sandomierza do uczestniczenia w projekcie szkoleniowym współfinansowanym z funduszy Unii Europejskiej — w ramach ogólnopolskiego programu promującego tak zwany clustering (co można określić jako działanie w gronach — z ang. cluster oznacza grono). Na dalszym etapie wspólnej pracy, wykorzystując powiązania w ramach "Dobrego grona", stworzonego przy Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej, dążyć będziemy do zawarcia konkretnych kontraktów handlowych z odbiorcami z Wielkiej Brytanii. Jesteśmy przekonani, że będzie to ciekawy projekt, który zaprezentuje ziemię sandomierską oraz pochodzące stąd produkty w Polsce i doprowadzi do tego, że nasze pomidory zagoszczą na stołach za granicą. Ponadto inicjatywa ta ma pomóc w uzyskaniu dla regionu sandomierskiego części funduszy europejskich, przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości, a także przyciągnąć uwagę władz lokalnych, instytucji i firm z tego rejonu".

Projekt, który stał się pretekstem do spotkania w Sandomierzu, skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw tworzących wspólną strukturę z zapleczem produkcyjnym, magazynowym, możliwością konfekcjonowania i pakowania, transportu i wreszcie profesjonalnego marketingu i sprzedaży pomidorów.

Ideę współpracy przy promowaniu pomidorów z ziemi sandomierskiej wsparli obecni na spotkaniu przedstawiciele lokalnych władz, właściciele gospodarstw ogrodniczych oraz firmy i instytucje z regionu. 45 przedstawicieli firm i producentów zadeklarowało przystąpienie do tego programu.

W tym roku nawiązane zostały pierwsze kontakty, w przyszłym spodziewać się już można pierwszych kontraktów. Dla Brytyjczyków polskie warzywa są atrakcyjne, ze względu na niskie ceny — wynikające z nadal niskich kosztów pracy w Polsce — oraz dobrą jakość, porównywalną z jakością warzyw brytyjskich. Konieczne jest jednak poprawienie pozbiorczego traktowania pomidorów — dla tamtejszych odbiorców ważne jest, żeby warzywa te były po zbiorze schładzane.