• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/1999

ROŚLINY DO WISZĄCYCH POJEMNIKÓW - CENTRADENIA

Jest to atrakcyjna, długo kwitnąca roślina o kwiatach w różnych odcieniach fioletu. Pochodzenie nielicznych (4-6) gatunków tego rodzaju z rodziny zaczernicowatych (Melastomataceae) nie jest zbyt jasne. Centradenie rosną w Meksyku oraz Ameryce Środkowej, ale pewne gatunki dostały się do Europy z Afryki Południowej i Izraela.


Czy te dwa ostatnie regiony też są miejscem naturalnego występowania centradenii — nie wiadomo. W obrocie handlowym znajdują się mieszańce o zróżnicowanych cechach. Niektóre źródła przypisują te cechy pokrewnemu rodzajowi Heterocentron, którego mniej więcej 7 gatunków występuje tylko w górzystych okolicach Meksyku, Gwatemali i Kostaryki.
Do niedawna dostępna na rynku była jedna odmiana pod nazwą Cascade. Ostatnio wprowadzono do obrotu dodatkowo odmianę "Pink Pearl", notabene uznaną za najlepszą nowość 24. targów Holland Plant Fair, które odbyły się w marcu tego roku w Naaldwijk (Holandia).

Rozmnażanie i uprawa
Centradenie rozmnaża się z sadzonek pędowych zielnych, sporządzanych zarówno z części wierzchołkowych, jak i środkowych pędu, w okresie od połowy listopada do początku lutego. Sadzonki ukorzenia się w temperaturze 20°C, a później przez 6 tygodni powinny rosnąć w 16–18°C. Dalsza uprawa, aż do kwitnienia, najlepiej przebiega w temperaturze 12°C (nie powinna spadać poniżej 8°C). Takie warunki cieplne są niezbędne do formowania pąków kwiatowych.
Ukorzenione sadzonki sadzi się pojedynczo do docelowych pojemników o średnicy 11–13 cm — od końca stycznia do końca lutego. Duże doniczki wiszące (15–25 cm) obsadza się od połowy grudnia do połowy stycznia używając najwyżej trzech roślin na pojemnik. Zaraz potem należy uszczknąć pędy nad drugą parą liści. Zalecanym podłożem jest mieszanina gliny i torfu wysokiego o pH 5,5–6,5 ze sporym dodatkiem jakiegoś materiału rozluźniającego, na przykład kompostu korowego, styropianu lub wermikulitu. Od lutego można rozpocząć cotygodniowe dokarmianie roślin 0,1% roztworem mieszanki nawozowej, niezbyt bogatej w azot. Nadmiar tego składnika powoduje zahamowanie kwitnienia. Centradenia najlepiej rośnie w pełnym oświetleniu i przy tylko umiarkowanej wilgotności podłoża. Podczas dalszej uprawy — w wiszącym pojemniku lub skrzynce balkonowej — znosi stanowiska półcieniste. Nie powinna być w tym okresie narażona na nadmierną ciepłotę. W za wysokiej temperaturze zbytnio bowiem rozrasta się część wegetatywna roślin i maleje liczba kwiatów.

Choroby i szkodniki
Zauważono podatność roślin na szarą pleśń i mączlika szklarniowego. Tolerowanymi przez centradenię środkami ochrony są m.in.: Afugan 30 EC, Bayfidan 250 EC, Rovral 50 WP, Decis 2,5 EC, Karate 025 EC, Lannate 200 SL, Temik 10 GR, Thiodan płynny 350 EC, Vertimec 018 EC. Silnie fitotoksyczny okazał się natomiast Dursban 480 EC.