• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 03/2007

MINIŁADOWARKA ZAMIAST WÓZKA WIDŁOWEGO

W wielu gospodarstwach, zwłaszcza sadowniczych, do załadunku i transportu można wykorzystywać miniładowarki, zwane inaczej koparko-ładowarkami. Ich przewagą jest uniwersalność (mogą być używane do wielu innych prac w gospodarstwie), większa stabilność i możliwość poruszania się nawet po nierównym terenie. Biorąc pod uwagę to, że najmniejsze modele tego typu maszyn mają podobną cenę, jak wózki widłowe, warto się zastanowić nad ich zakupem. Poniżej prezentujemy maszyny dostępne na krajowym rynku.

Maszyny uniwersalne

Miniładowarki w gospodarstwie mogą być wykorzystywane nie tylko do załadunku i rozładunku towarów, ale również do wielu innych prac. Znajdujące się na rynku modele można wyposażyć w różne dodatkowe przystawki — widły, świdry, kultywator, glebogryzarkę, kosiarkę do trawy czy urządzenia do karczowania drzew (niektóre firmy oferują nawet 60 różnych przystawek). Maszyny takie mogą być również wykorzystywane do prac remontowo-budowlanych w gospodarstwie, dzięki możliwości montażu różnych typów łyżek do prac ziemnych, elementów do kopania rowów czy platform umożliwiających pracę na dużych wysokościach. Ponadto miniładowarki mogą być przydatne we wszelkich pracach porządkowych po wyposażeniu tych urządzeń np. w szczotki różnego typu czy pług do odgarniania śniegu. Według indywidualnych potrzeb urządzenia takie można wyposażyć także np. w elementy umożliwiające przesadzanie dużych drzew. Zaletą tych maszyn jest możliwość przemieszczania się po nierównym terenie (mogą pracować również na polu) z prędkością dochodzącą do 30 km/godz.

Propozycje rynkowe

Do najmniejszych ładowarek oferowanych przez firmę Bobcat należy miniładowarka kołowa 463. Jej wymiary — szerokość 0,92 m, długość 2,55 m, wysokość 1,8 m — umożliwiają przemieszczanie się nawet w wąskich korytarzach. Wysięgnik tej maszyny pozwala na podnoszenie ładunków o masie do 660 kg na wysokość do 2,4 m. Bardziej rozbudowany model to Bobcat S130 (fot. 1), w którym zachowana jeszcze została kompaktowa budowa. Maszyna może poruszać się z prędkością do 11 km/godz., podnosić ładunki o masie do 1500 kg na wysokość do 2,7 m. Jest to najmniejsze urządzenie w swojej klasie, zastosowano w nim system szybkiej wymiany osprzętu Bob-Tech® — za pomocą przełączników w kabinie operatora można wymienić osprzęt niewymagający podłączenia hydraulicznego. Maszyny te mają napęd na cztery koła, obie osie są skrętne, dzięki czemu przy hamowaniu jednej ze stron uzyskuje się bardzo dużą zwrotność. Wszystkie miniładowarki Bobcat napędzane są silnikami Kubota (diesel chłodzony cieczą), które w najmniejszych modelach mają moc 16,8 kW, a w S130 — 34,3 kW.


Fot. 1. Bobcat S130 w wersji ze świdrem

Najmniejszymi modelami ładowarek teleskopowych firmy Manitou BF są te z serii MLT 523 Turbo i MLT 627 T MU Compact. Mają napęd na cztery koła i napędzane są silnikami diesla Perkins, pierwszy model o mocy 55 kW, drugi — 74,5 kW.
MLT 523 ma szerokość 1,8 m, długość 2,2 m i wysokość 2 m, promień skrętu wynosi 2 m, a maksymalna wysokość podnoszenia ładunku prawie 5 m, udźwig maszyny to 2300 kg. MLT 627 ma szerokość 2,1 m, długość 2,5 m, może podnosić ładunki do 2700 kg, przy maksymalnej wysokości wysięgnika 5,5 m (fot. 2). Promień skrętu tej maszyny wynosi 3,6 m, może się ona poruszać z prędkością do 30 km/godz. Te obydwa modele ładowarek mają komfortową kabinę z dobrą widocznością na każdą stronę oraz wygodny joystick do sterowania pracą przystawek.


Fot. 2. Miniładowarki teleskopowe Manitou z serii MLT
mogą podnosić ładunki do wysokości 5,5 m

W ofercie firmy Weidemann zastosowanie w ogrodnictwie mogą znaleźć maszyny z serii Hoftrac. Modele 1130 CX30 i 1140 CX30 są nieduże, co w połączeniu z przegubową ich budową daje promień skrętu wynoszący 1,4 m. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu urządzenie w pozycji "załamanej" ma mniejsze możliwości udźwigu: w normalnej pozycji ciężar wywrotu wynosi 500 kg, a przy załamaniu (skręcie) już tylko 350 kg. Urządzenia te pozwalają na podnoszenie ładunków do wysokości 2,7 m. Wyposażone są w 3-cylindrowe silniki Perkins o mocy 18,5 kW i mają napęd hydrauliczny na wszystkie koła. Nieco większe modele z tej serii to Hoftrac 1230 i 1240 (fot. 3) wyposażone w silniki Perkins o mocy 18,5–22,5 kW. Mają napęd hydrostatyczny z automatycznym sterowaniem na wszystkie koła, wyposażone są również w hydrauliczny system wymiany oprzyrządowania (bez opuszczania kabiny operatora). Prędkość jazdy tych ładowarek wynosi do 12–15 km/godzinę.


Fot. 3. Jedna z mniejszych przegubowych ładowarek Weidemann

Z maszyn polecanych przez firmę Scandic Service na uwagę zasługują serie Avant 500 i Avant 600 (fot. 4). Są one wyposażone w silniki diesla o mocy 21,5–27,5 kW, i wszystkie mają niezależny napęd hydrostyczny na cztery koła (4 silniki). Możliwości załadunkowe tych maszyn to podnoszenie ładunków o masie do 1200 kg na wysokość do 2,8 m. Siedzisko operatora jest umieszczone dosyć wysoko, co zapewnia dobrą widoczność i kontrolę pracy używanych przystawek. Przegubowa konstrukcja tych maszyn ułatwia manewrowanie i pracę w trudno dostępnych miejscach. W modelu Avant 530+ działanie systemu hydraulicznego oparte jest na dwóch siłownikach, co znacznie ułatwia sterowanie podnośnikiem i innymi urządzeniami. Obsługa wysięgnika i przystawek odbywa się za pomocą ergonomicznego joysticka. Wszystkie maszyny Avant mogą być doposażone w różne przystawki, w tym również w kosiarkę do trawy, rozdrabniacz do gałęzi, pług obrotowy czy urządzenie do spulchniania gleby.


Fot. 4. Ładowarki Avant z serii 600 mogą być wyposażone w różne przystawki robocze

Ceny wybranych modeli miniładowarek oferowanych na polskim rynku