PREMIERY NA MTAS-ie

    III Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej zorganizowano 13–14 stycznia w Hotelu Gromada w Warszawie. Głównymi organizatorami tej największej w Polsce prezentacji sprzętu i środków do produkcji sadowniczej były firma BASF Polska (fot. 1) oraz Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy (fot. 2). W targach wzięło udział 96 firm, a odwiedziło je około 3500 sadowników z całej Polski i z zagranicy. Targom towarzyszyła konferencja, której głównym tematem była uprawa czereśni.



    Fot. 1. Stoisko firmy BASF Polska



    Fot. 2. Stoisko Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego


    Konstrukcje do sadów


    Swoją ofertę po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała na targach w Warszawie m.in. niemiecka firma Voen, która opatentowała system ochrony sadów czereśniowych przed deszczem, wiatrem i ptakami (fot. 3). Pozytywnie o takim sposobie ochrony czereśni wypowiadał się podczas konferencji Erwin Mozer doradca sadowniczy znad Jeziora Bodeńskiego w Niemczech. Uważa on, że przykrycie sadu czereśniowego taką osłoną pozwala uzyskać owoce optymalnej wielkości i jakości, opóźnia także o tydzień ich dojrzewanie i, co najważniejsze, można mieć pewność, że wszystkie zostaną zebrane. W osłanianych sadach jest mniej problemów z ochroną chemiczną i gniciem owoców oraz ich zbiorem i sortowaniem. Kolejną zaletą osłon, jaką odkryto w ubiegłym roku, jest możliwość zabezpieczenia kwiatów przed wiosennymi przymrozkami (pod tą osłoną temperatura jest o ok. 2°C wyższa niż na zewnątrz). W sadach produkcyjnych uzyskiwano u odmiany 'Regina’ na podkładce 'Colt’ w pierwszym zbiorze 19–20% owoców o średnicy 30–31 mm, a w drugim prawie 90% miało ponad 29 mm. Według wyliczenia przedstawionego przez tego doradcę, dzięki wykorzystaniu w sadzie czereśniowym systemu Voen można w warunkach niemieckich zwiększyć dochód z hektara prawie dwukrotnie, a koszt przykrycia wyliczony na mniej więcej 30 000 euro/ha zwraca się w dwa lata. W prezentowanym na targach systemie Voen wykorzystano nowy rodzaj folii, która jest odporniejsza na uszkodzenia, a równocześnie przepuszcza więcej światła niż montowana w starszych osłonach.



    Fot. 3. Stoisko firmy Voen


    Na stoisku tej firmy prezentowano także Rodenator Pro — urządzenie do zwalczania gryzoni — za którego pomocą wprowadza się do gleby odmierzoną mieszankę tlenu i gazu propan (fot. 4), a następnie mieszanka ta detonowana jest przez wbudowany zamknięty system odpalania, obsługiwany przez operatora.



    Fot. 4. Urządzenie do zwalczania gryzoni


    Słupki ze sprasowanego betonu (fot. 5) oferowało włoskie przedsiębiorstwo Spinazze. Są one bardzo trwałe i sprawdzają się w budowie konstrukcji pełniącej funkcję zarówno rusztowania dla drzew, jak i stelaża dla sieci antygradowych czy osłon zabezpieczających sad przed deszczem.



    Fot. 5. Słupki ze sprasowanego betonu — to oferta włoskiej firmy Spinazze


    Nowe maszyny


    Na targach zaprezentowano samojezdne platformy włos-kich firm Blosi (fot. 6 — sprzedawana w kraju przez firmę Rewera), Babini (fot. 7 — oferowana przez Techsad z Błędowa) oraz Festi (fot. 8 — w ofercie firmy Rolsad). Urządzenia te mogą być wykorzystywane m.in. przy zbiorze jabłek z górnych partii drzewa lub przy przerzedzaniu zawiązków. Wyposażone są w sprężarkę powietrza, która służy do napędzania pneumatycznych sekatorów. Mogą mieć także zainstalowany system automatycznego prowadzenia w rzędzie.



    Fot. 6. Samojezdna platforma firmy Blosi



    Fot. 7. Samojezdna platforma firmy Babini



    Fot. 8. Samojezdna platforma firmy Festi


    Firma Techsad z Błędowa przedstawiła Tifone Storm 2000 Twin Tower — opryskiwacz z przystawką wyposażoną w dwa wentylatory (fot. 9). Dzięki hydraulicznemu napędowi tych wentylatorów może on współpracować z ciągnikami o mocy około 60 kM.



    Fot. 9. Opryskiwacz z przystawką wyposażoną w dwa wentylatory napędzane hydraulicznie


    Przedsiębiorstwo Szugajew Agri zaprezentowało nową maszynę (fot. 10) firmy Gillenkirch, która w zależności od konfiguracji umieszcza owoce w różnego rodzaju opakowaniach foliowych, np. zgrzewanych, wiązanych, z nadrukiem lub bez. Wydajność tej maszyny to około 30 opakowań na minutę. Urządzenie ma konstrukcję modułową, co pozwala na początku kupić np. jeden moduł wykorzystujący jeden rodzaj opakowania, a przy konieczności poszerzenia asortymentu dokupić kolejne.



    Fot. 10. Maszyna firmy Gillenkirch do pakowania


    Nowy system jakości


    Po raz pierwszy na krajowej wystawie sadowniczej można było odwiedzić stoisko firmy AgroFresh, oferującej nowy system jakości SmartFreshSM. Oparty jest on na jednorazowej aplikacji w komorach chłodniczych preparatu, którego substancją aktywną jest 1-MCP (1-metylocyklopropen), dzięki czemu możliwe jest wydłużenie okresu przechowywania owoców przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Korzystne działanie 1-MCP polega na blokowaniu wydzielania przez owoce etylenu (jest to naturalny hormon, wpływający i przyśpieszający proces dojrzewania i starzenia się u roślin), przez co dłużej zachowują one wysoką jędrność, smak i świeży wygląd. Ponadto owoce są w mniejszym stopniu narażone na występowanie chorób przechowalniczych (w tym oparzelizny powierzchniowej) oraz utrzymuje się zielona zasadnicza barwa ich skórki. Sposób aplikacji preparatu musi być dostosowany do poszczególnych odmian, dlatego najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy w jednej komorze przechowywana jest tylko jedna odmiana, ewentualnie kilka o podobnych parametrach przechowywania. My sprzedajmy nie tylko sam produkt, ale staramy się sadownikom oferować kompletny system, który umożliwia utrzymanie wysokiej jakości owoców. Po to, by zastosować SmartFreshSM, trzeba się poddać pewnemu reżimowi — w optymalnym terminie zebrać owoce i szybko je schłodzić, tak by aplikację wykonać najpóźniej do 7 dni po zbiorze, gdyż później rozpoczyna się już w owocach intensywne wydzielanie etylenu — informował Adam Paradowski (fot. 11) przedstawiciel firmy AgroFresh w Polsce.



    Fot. 11. Według Adama Paradowskiego, być może już w tym sezonie możliwe będzie stosowanie w Polsce sytemu SmartFreshSM


    Stosowanie systemu SmartFreshSM najbardziej uzasadnione jest w chłodniach zwykłych, w których pozwala wydłużyć czas przechowywania owoców o kilka tygodni, oraz jako uzupełnienie w technologii kontrolowanej atmosfery. Na Zachodzie system ten wykorzystywany jest już od kilku lat przy przechowywaniu nie tylko owoców (głównie jabłek, także gruszek i śliwek), ale również warzyw (m.in. pomidorów). W Polsce trwa obecnie jeszcze rejestracja preparatu, według A. Paradowskiego, proces ten powinien zostać zakończony jeszcze w tym roku, aby możliwe było wykorzystanie systemu już w tym sezonie przechowalniczym.


    SmartFreshSM nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów, ponieważ 1-MCP jest preparatem bezpiecznym dla ludzi i środowiska (jego MRL* wynosi 0,01). Jest on dopuszczony do stosowania w systemie EUREPGAP.



    *MRL — najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości stanowiący górną granicę pozostałości środków ochrony roślin, jaka może się znajdować w owocach i warzywach dopuszczonych do sprzedaży, podawany jest w mg/kg produktu


    W trakcie konferencji uroczyście obchodzono 35-lecie powstania „Sadu Nowoczesnego” i z tej okazji zaproszono na nią Kazimierza Palińskiego pierwszego redaktora naczelnego tego miesięcznika. W krótkim wystąpieniu przypominał on pierwsze trudne lata tworzenia tego czasopisma. Z okazji jubileuszu wszystkim osobom związanym z powstaniem i wydawaniem „Sadu Nowoczesnego” gratulujemy — redakcja „Hasła Ogrodniczego”.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułW POŁUDNIOWYM TYROLU (CZ. II)
    Następny artykułSterowana uprawa truskawek. Rodzaj sadzonki a plonowanie

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.