• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2007

JAK POPRAWIĆ SKUTECZNOŚĆ ZABIEGÓW HERBICYDOWYCH W SADZIE

W nowoczesnych sadach prowadzonych zgodnie z zasadami Integrowanej Produkcji (IP) chwasty można zwalczać herbicydami 2–4 razy w sezonie. Pierwszy zabieg wykonuje się przeważnie na przełomie kwietnia i maja, następny — w czerwcu lub, w przypadku produkcji wczesnych owoców — w lipcu, po ich zbiorze. Ostatni zabieg, który coraz częściej wykonywany jest rutynowo, przeprowadza się w końcu października, w listopadzie lub nawet na początku grudnia. Dobór herbicydów zależy od rodzaju sadu oraz stanu i stopnia jego zachwaszczenia. Herbicydy mogą wykazywać jednak różną skuteczność chwastobójczą w zależności od tego, jakiej wody użyje się do zabiegu. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka zasad przy ich stosowaniu.

Działanie adiuwantów

Wiele badań wskazuje, że adiuwanty (wspomagacze) mogą w pewnym stopniu niwelować ujemny wpływ związków zawartych w wodzie i poprawiać skuteczność środków ochrony roślin. Znaczenie mają w tym przypadku adiuwanty mineralne lub wieloskładnikowe. Główną funkcją adiuwantów aktywujących jest zwiększenie ilości substancji aktywnej herbicydu w miejscu jej działania. Uzyskuje się to poprzez poprawienie retencji, a więc zwiększenie ilości cieczy użytkowej na powierzchni rośliny (liściach), oraz absorpcji, tj. polepszenie wnikania preparatów przez struktury liścia do jego wnętrza. Poprawia to aktywność biologiczną preparatów, poszerza spektrum ich działania oraz ogranicza wpływ czynników środowiska na działanie substancji aktywnej. Dzięki temu większa jest skuteczność preparatów w niesprzyjających warunkach atmosferycznych — przy niskiej wilgotności powietrza czy w niskiej temperaturze. Adiuwanty modyfikujące nie wpływają bezpośrednio na aktywność ś.o.r. oddziałują natomiast na właściwości fizyko-chemiczne cieczy użytkowej. Pozwala to na dokładniejsze, bezpieczniejsze, a często i skuteczniejsze opryskiwanie. Ponadto, pozwala na mieszanie ze sobą różnych agrochemikaliów. Zmniejsza też ujemne oddziaływanie cieczy użytkowej na elementy konstrukcyjne opryskiwaczy. Wybór odpowiedniego adiuwantu nie jest łatwy (schemat).

Schemat wyboru odpowiedniego adiuwantu

Jakość wody

Większość środków ochrony roślin stosowana jest w formie wodnych roztworów. Wody używane do sporządzania cieczy użytkowej różnią się właściwościami fizycznymi, biologicznymi i chemicznymi. Do najważniejszych właściwości chemicznych należą odczyn oraz rodzaj i stężenie zawartych w niej związków mineralnych. Jony obecne w wodzie mogą modyfikować działanie niektórych herbicydów przez chemiczne lub fizyczne reakcje z cząsteczkami substancji aktywnych albo innymi składnikami formulacji. Przykładem takich herbicydów są środki zawierające glifosat. Badania wykazały, że sole mineralne, poza amonowymi, zmniejszają fitotoksyczność glifosatu. Jon amonowy okazał się jedynym nieantagonistycznym kationem, co tłumaczy brak ujemnego wpływu soli amonowych na działanie glifosatu. Skuteczność tego herbicydu jest znacznie ograniczona, gdy w wodzie użytej do sporządzania cieczy użytkowej występują w dużej ilości kationy wielowartościowe, np. Ca+2, Mg+2, Fe+2 i Fe+3. Związki zawarte w wodzie mogą reagować z cząsteczkami glifosatu, co prowadzi do powstawania mniej aktywnych biologicznie soli tego herbicydu. Przyczyną mniejszej fitotoksyczności powstałych związków może być ich słabsza rozpuszczalność oraz niekorzystne właściwości fizyczne, które ograniczają bezpośredni kontakt substancji aktywnej z warstwą woskową liścia (kutikula) po odparowaniu wody z cieczy użytkowej. Ponadto herbicyd może być w sposób fizyczny związany przez wytrącające się na powierzchni liści osady (depozyty), co znacznie ogranicza jego pobieranie przez rośliny. Można jednak wyeliminować ujemny wpływ jonów nieorganicznych na działanie glifosatu, a nawet zwiększyć jego fitotoksyczność przez dodatek do cieczy użytkowej odpowiednio dobranych soli amonowych. Do najbardziej znanych i skutecznych dodatków należy siarczan amonowy. Siarczan amonowy — (NH4)2SO4 — współzawodniczy o miejsce przyłączania jonów i zwiększa absorpcję np. glifosatu przez to, że:

  • SO4–2 zapobiega przyłączaniu się jonów z wody twardej poprzez kompleksowanie się z nimi,
  • jony NH4+ ułatwiają protonację* herbicydu.

W wodach powszechnie występują związki mineralne, a zwłaszcza sole wapnia, magnezu i sodu, w mniejszych ilościach: żelaza, potasu, manganu i innych. Zawartość chlorków w wodzie może być wywołana wymywaniem pokładów chlorków bądź mogą się one w niej pojawić wskutek obecności ścieków. Najczęściej chlorki w wodach powierzchniowych występują jako: NaCl, CaCl2 i MgCl2, przy czym zawsze w postaci związków rozpuszczonych. Obok chlorków najbardziej rozpowszechnione związki w wodzie to siarczany. Dostają się one do niej wskutek wymywania skał osadowych, wyługowania gleby oraz wskutek utleniania siarczków i siarki, które stanowią produkty rozkładu białka pochodzącego ze ścieków.

Sole te zwiększają także alkaliczność wody (podnoszą pH), a to osłabia wnikanie herbicydów (np. zawierających 2,4-D, MCPA czy dikamba) do komórek roślinnych. Wody o niskim pH stymulują korozję, natomiast o wysokim — wykazują skłonność do pienienia się. W miarę optymalna do zabiegów ze ś.o.r. jest woda lekko kwaśna (o pH 4,5–6,0). Zawsze są jednak pewne wyjątki, dlatego sadownik powinien się zapoznać z etykietą-instrukcją stosowania środka, czy nie ma szczególnych zaleceń w tym zakresie.

Skuteczność działania niektórych herbicydów może zostać znacznie ograniczona przez wiele związków mineralnych rozpuszczonych w wodzie. Najsilniej oddziałują kationy: wapnia (Ca+2), magnezu (Mg+2) i sodu (Na+) oraz aniony siarczanowe (SO4–2), chlorkowe (Cl) oraz węglanowe (HCO3). W mniejszej ilości występują jony potasu (K+), żelaza (Fe+2, Fe+3) czy azotanowe (NO3). Wiele badań wykazało, że np. duża ilość wodorowęglanu sodu w wodzie może ograniczać działanie herbicydów zawierających sól aminową 2,4-D.

Badania prowadzone w AR w Poznaniu i w IOR wykazały, że związki zawarte w wodzie mają istotny wpływ na działanie wielu środków ochrony roślin, np. powszechnie stosowanych herbicydów formułowanych jako sole i stosowanych nalistnie (np. zawierających 2,4-D, MCPA, glifosat, glufosynat amonowy, niektóre graminicydy czy środki sulfonylomocznikowe).

Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania wody o różnym pH ze środkami ochrony roślin: ● pH 4–6 — woda dobra do zabiegów i do krótkiego (12 do 24 godzin) przetrzymywania ś.o.r. w zbiorniku opryskiwacza; ● pH 6,1–7 — woda odpowiednia do zabiegów z większością środków, lecz nie zaleca się ich przetrzymywania w roztworze w zbiorniku opryskiwacza dłużej niż 2 godziny; ● pH powyżej 7 — należy dodać odpowiedniego środka buforującego lub kondycjonera.

Twardość wody

Jest to funkcja stężenia soli wapnia, magnezu i innych jonów metali, które mogą tworzyć sole na wyższym niż pierwszy stopniu utlenienia. Twardość wody ma bardzo duży wpływ na jej napięcie powierzchniowe, a im większe napięcie powierzchniowe wody, tym trudniej zwilża ona wszelkie powierzchnie.

Ogólna twardość wody jest sumą twardości nietrwałej, zwanej też węglanową, która jest generowana przez sole kwasu węglowego, i trwałej generowanej przez sole innych kwasów, głównie solnego (chlorki), ale też siarkowego (siarczany), azotowego (azotany) i innych (tab. 1). Nazwa „nietrwała” wynika z faktu, że węglany są nietrwałe i można się ich pozbyć przez przegotowanie wody, natomiast chlorki, siarczany i azotany są trwałe, i pozostają również po przegotowaniu wody. Duża nietrwała twardość wody stanowi często poważny techniczny problem, gdyż podczas wielu procesów technologicznych związanych z podgrzewaniem wody następuje osadzanie się tzw. kamienia kotłowniczego.

Tabela 1. Twardość ogólna wody (Two)

Twardość wody wyraża się za pomocą trzech różnych skal: l w stopniach niemieckich [1°n = 10 mg CaO w 1 l wody], l stopniach francuskich [1°f = 10 mg CaCO3 w 1 l wody], milivalach na litr [1 mval = 1 miligramorównoważnik (0,5 milimola) jonów Ca+2].

Tylko ta ostatnia jednostka jest zgodna z układem SI. W praktyce jednak możemy napotkać najczęściej tzw. stopień niemiecki (°n). W krajach anglosaskich stosuje się jeszcze inne jednostki — stopnie angielskie (°e), które odpowiadają w przybliżeniu 0,8°n. Twardość typowej wody kranowej wynosi ok. 10°n. Woda poniżej 3°n jest uważana za bardzo miękką, zaś woda powyżej 30°n jest uważana za bardzo twardą (tab. 2).

Tabela 2. Rodzaje wody

Warto zatem wykonać analizy jakości wody przeznaczonej do zabiegów. Można do tego użyć testerów twardości wody lub oznaczających pH, a także oddać próbkę wody do wyspecjalizowanych laboratoriów (stacji chemiczno-rolniczej lub stacji sanitarno-epidemiologicznej) i uzyskać dokładne wyniki. Zawartość łącznie jonów wapnia, magnezu i sodu wynosząca 200 mg/l oraz 1 mg/l żelaza nie powinny budzić obaw.

Praktyczne wskazówki

Gdy woda używana do zbiegów ochrony roślin zawiera dużo zanieczyszczeń chemicznych, co może stwarzać problemy w uzyskaniu dobrej skuteczności zabiegu, należy wybrać inne źródło wody (jeśli jest w pobliżu i jest dostępne), a gdy nie jest to możliwe, trzeba:

  • Zredukować ilość wody używanej do zabiegów do minimum pozwalającego uzyskać dobre pokrycie roślin oraz skuteczność działania (sprawdzić w instrukcji stosowania środka, ile wody można użyć).
  • Wybrać z grupy preparat, którego działanie jest w najmniejszym stopniu uzależnione od jakości wody, np. dla 2,4-D formę estrową zamiast aminowej, lub zastosować maksymalną dawkę formy aminowej. Dodatkowo można użyć jako adiuwantu niejonowego surfaktanta.
  • Zabieg wykonywać bezpośrednio po przygotowaniu cieczy użytkowej
    w zbiorniku opryskiwacza.
  • Kiedy jest dostępna tylko woda twarda, a musimy stosować środki zawierające substancję czynną glifosat, należy dodać mineralnego adiuwantu, np. siarczanu amonowego. Gdy woda jest skrajnie twarda, należy stosować wyższe z zalecanych dawki herbicydu.
  • Jeśli w wodzie występują w dużej ilości węglany (>500 mg/l), unikać stosowania z nią niektórych graminicydów (zawierających chletodym). Jeśli musimy stosować taki rodzaj wody, to należy graminicydy aplikować w maksymalnych zalecanych dawkach oraz w optymalnym stadium rozwojowym chwastów, można również dodać siarczanu amonowego. Na skuteczność tej grupy graminicydów ma także wpływ promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego lepiej stosować takie środki w dniu o mniejszym nasłonecznieniu, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Należy pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe redukuje też skuteczność adiuwantów olejowych na bazie olejów roślinnych. Metylowane oleje roślinne są odporniejsze na działanie takiego promieniowania.
  • Unikać stosowania ś.o.r. z wodą, zawierającą duże ilości żelaza (>1 mg/l), ponieważ podczas zabiegu pierwiastek ten się utlenia i wytrąca się osad, który zatyka sitka i rozpylacze.

Użycie kondycjonerów

Aby uniknąć osłabienia działania środków zwalczających chwasty, gdy ma się do dyspozycji wodę o wyższej zawartości związków mineralnych i zanieczyszczeń organicznych, można zastosować nową grupę środków do uzdatniania wody — tzw. kondycjonery (np. Niagara), które regulują twardość oraz odczyn wody. Kompleksują one występujące w wodzie jony metali (np. magnezu, wapnia czy żelaza). Niektórzy wskazują, że kondycjonery unieszkodliwiają (sekwestrują) lub wiążą jony metali żelaza, miedzi, manganu lub cynku, tworząc dobrze rozpuszczalne sole.

Kondycjonery mogą w swoim składzie zawierać różne komponenty kondycjonujące wodę twardą, środki buforujące, czyli obniżające pH wody, czy azot amoniakalny, który jak wykazały badania zwiększa pobieranie środków ochrony przez rośliny.