• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 02/2001

WARZYWNICZA GMINA

W gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, leżącej na wschód od Krakowa i ciągnącej się wzdłuż koryta Wisły, co roku okrywa się osłonami ponad 500 hektarów warzyw. Rozwojowi produkcji warzywniczej na tych terenach sprzyjają bardzo urodzajne gleby - czarnoziemy zdegradowane i mady. Stąd pochodzą najwcześniejsze kalafiory, kapusta, sałata i inne nowalijki. Zobaczmy, jak i co będą w bieżącym sezonie uprawiać podkrakowscy producenci warzyw.
Osłony
W tym regionie produkcyjnym zapomniano już o pędach leszczyny czy drucie jako materiale na szkielety tuneli. Obecnie konstrukcja typowych, przenośnych tuneli "igołomskich" jest wykonywana z rur stalowych o średnicy 2/5 lub 1/2 cala i ma 30 m długości, 3,5–4 m szerokości, 1,3–1,5 m wysokości. O takich wymiarach zdecydowało nie tylko przeznaczenie tuneli i rozmiary dostępnej folii, ale także fakt, że takie osłony zaliczano do tuneli niskich, które nie podlegały podatkowi od upraw specjalnych.
W ostatnich latach producentom sprzyja znaczny postęp w dziedzinie tworzyw na osłony. Duże uznanie zyskały folie antykondensacyjne — ułatwiają pracę w niskich tunelach oraz lepiej niż zwykła folia polietylenowa zatrzymują ciepło. Coraz częściej spotyka się także folię wykonaną z winylooctanu etylu (EVA), która, oprócz posiadania powyższych zalet, jest też bardzo trwała. Popularnością cieszą się ciągle osłony bezpośrednie (fot. 1) z folii perforowanej i włókniny — między innymi nowa, dwuwarstwowa, o gramaturze 20 g/m2, która jest bardziej wytrzymała mechanicznie niż powszechnie używana klasy 17 g/m2.

FOT. 1. NISKIE TUNELE DO UPRAWY WARZYW LIŚCIOWYCH Z DODATKOWĄ IZOLACJĄ Z POŁOŻONEJ NA PŁASKO WŁÓKNINY


Niektórzy producenci warzyw rozpoczęli poszukiwania lepszych od tuneli "igołomskich" rozwiązań. W gospodarstwie Waldemara Głowy w Wawrzeńczycach można zobaczyć takie o szerokości 5,4 m i wysokości 2 m, pokrywane folią o szerokości 8 m. Wiosną uprawia się w nich kapustę pekińską ('Manoco' F1, 'Hopkin' F1), a następnie paprykę ('Mazurka' F1, 'King Artur' F1). W gospodarstwie znajdują się także wysokie, stacjonarne tunele o szerokości 8 m. Są one wykorzystywane do bardzo wczesnej uprawy kapusty pekińskiej, produkcji rozsady, a później pomidorów ('Graziella' F1, 'Recento' F1) lub ogórków ('Sarig' F1, 'Atar' F1). Tunele o dużych wymiarach zapewniają roślinom bardziej korzystny mikroklimat — większa kubatura powoduje zmniejszenie dobowych wahań temperatury. Jest to odczuwalne zwłaszcza w dni słoneczne, kiedy powietrze w niższych tunelach szybko się nagrzewa. Ciekawe rozwiązanie tuneli niskich można zobaczyć u Jerzego Głowy z Wawrzeńczyc. Mają one konstrukcję wykonaną z rurek o średnicy 3/8 cala, ich szerokość wynosi 2,2 m, a wysokość 70 cm. Do przykrywania służy zwykła, opakowaniowa folia PE o szerokości 3,2 m i grubości 0,1 mm. Wczesną wiosną pod tymi osłonami uprawia się kapustę pekińską ('Optico' F1), a później tunele przenosi się na paprykę. Najlepiej sprawdziła się tu jej odmiana 'Mira', która jest nisko rosnąca i bardzo plenna. W gospodarstwie pana Jerzego powstały także pierwsze w tym rejonie tunele zblokowane. Mają one powierzchnię 1500 m2 i składają się z segmentów trzynawowych. Środkowa część ma szerokość 4,6 m, a boczne osadzone są na ramie o szerokości 5,5 m. Cała konstrukcja może być szybko demontowana i przenoszona. W tunelach tych uprawia się wiosną kapustę pekińską (fot. 2), a następnie paprykę "na czerwono". Do najbardziej popularnych odmian należą 'Spartacus' F1, 'Oasis' F1 i 'Mazurka' F1 dojrzewające na czerwono oraz 'Eagle' F1 o owocach pomarańczowych.

FOT. 2. KAPUSTA PEKIŃSKA W ZBLOKOWANYM TUNELU



Papryka
Powszechnie uprawiana w tym rejonie, jest także dla wielu producentów powodem zmartwień. Intensywnie wykorzystywana gleba staje się źródłem zakażenia roślin chorobami uwiądowymi (Verticillium sp. i Fusarium sp.). Pola takie powinny być wyłączone z uprawy warzyw na kilka lat. W produkcji rozsady należy dezynfekować podłoża Basamidem 97 GR. W praktyce często stosowana jest mieszanina Previcuru 607 SL i Topsinu M 70 WP, która jedynie spowalnia rozwój choroby. Nie wolno także we własnym zakresie reprodukować nasion odmian heterozyjnych.

Kapustne
Nowości w ich uprawie obserwuje się tu od kilku lat. Są one związane zarówno z nowymi odmianami, jak i technologią uprawy. Weszła do produkcji wcześniejsza o kilka dni od standardowych odmiana kapusty białej — 'Surprise' F1, którą można gęsto sadzić. Do uprawy na zbiór jesienny i długiego przechowania polecane są 'Impala' F1 i 'Balaton' F1. Inną nowością jest kalafior 'Diadom' F1, wczesnością zbliżony do uprawianego od lat 'Opaala', ale o bujniejszym wzroście i większej róży. Do uprawy letniej polecany jest ostatnio 'Sommerset' F1, a na jesień 'Balboa' F1 o silnym systemie korzeniowym i dużych różach. Spośród nowych odmian kapusty pekińskiej na uwagę zasługuje 'Bilko' F1, nadająca się do długotrwałego przechowywania.
Największy problem w uprawie tej grupy warzyw stanowi kiła kapustnych. Pola, na którym wystąpiła ta choroba, nie powinno się obsadzać nimi przez 4 lata, nawożąc każdej jesieni wapnem palonym. Uprawa porów na takim stanowisku może skrócić ten okres do 3 lat.
Niezależnie od terminu sadzenia, rozsada wszystkich kapustnych może być przygotowana w tacach wielodoniczkowych (fot. 3). Obsianie dowolnie wybranych przez producenta tac nasionami warzyw wskazanej odmiany, w odpowiednim substracie, można zlecić firmie usługowej znajdującej się na terenie gminy.

FOT. 3. SIEW OTOCZKOWANYCH NASION DO TAC WIELODONICZKOWYCH



Po zbiorach
Przechowywanie warzyw stanowi problem dla wielu gospodarstw. Liczni producenci od dawna myślą o przechowalni z prawdziwego zdarzenia. Jako jedni z pierwszych decyzję o budowie takiego obiektu podjęli Lucyna i Jerzy Miklasowie ze Złotnik. Posiadana szklarnia ułatwiła lokalizację i dobrą izolację pomieszczeń, które znalazły się bezpośrednio pod nią. W komorze o kubaturze 120 m3 przechowuje się 8 ton papryki ułożonej w skrzynkach lub 12–13 tysięcy główek kapusty pekińskiej. Po opróżnieniu pomieszczeń, w lutym, miejsce w chłodni zajmuje cebula przechowywana wcześniej w innych pomieszczeniach. W gospodarstwie Jacka Lutego w Pobiedniku powstała w adaptowanych pomieszczeniach nowoczesna przechowalnia wyposażona w agregaty sprężarkowe, w której selery i cebula przechowują się do wiosny.
Największym problemem tego zagłębia warzywniczego jest zbyt produktów. Rolnicy od lat marzą o prawdziwej giełdzie, która pozwalałaby spać spokojnie i robić swoje w polu. Niestety, nie zanosi się na rozwiązanie tej kwestii w najbliższym czasie. Pozostają place targowe na krakowskich Rybitwach oraz w innych dużych miastach Polski i nadzieja, że za warzywa będzie się w tym roku lepiej płacić.

Dr Piotr Siwek jest pracownikiem Katedry Warzywnictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa AR w Krakowie