• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 03/2001

SYNGENTA

5 lutego bieżącego roku na konferencji prasowej w Warszawie poinformowano oficjalnie o rozpoczęciu działalności w Polsce koncernu Syngenta. Powstał on z połączenia firm Novartis oraz Zeneca. Pod nowym szyldem będą sprzedawane środki ochrony roślin obu partnerów oraz nasiona roślin ogrodniczych i rolniczych.
Syngenta chce zaproponować w Polsce także — wypraktykowany już w innych krajach — system optymalizacji łańcucha produkcyjnego żywności. Klienci Syngenty będą mieli do dyspozycji analizy przygotowywane przez specjalistów, pozwalające eliminować krytyczne punkty w produkcji i obrocie żywnością, dzięki czemu będzie ona tańsza i wyższej jakości, lepiej dostosowana do potrzeb konsumentów.
Potencjał nowego giganta w branży rolnej (światowy lider w sprzedaży środków ochrony roślin, trzecie miejsce w handlu nasionami) to dwadzieścia trzy tysiące zatrudnionych, z których pięć tysięcy pracuje nad nowymi produktami mając do dyspozycji 760 mln USD rocznie na badania.
W Polsce koncern będzie reprezentowany przez trzy specjalistyczne firmy. Syngenta Crop Protection zajmie się preparatami ochrony roślin — jej szefem został Dariusz Rutkowski. Syngenta Seeds (dyrektorem jest Paweł Różański) zajmie się nasionami roślin ogrodniczych, a Syngenta Seeds International (Henryk Stasiak) — nasionami roślin rolniczych.