• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2000

ZADZIWIĆ KLIENTA

Jesienna edycja Holenderskich Targów Roślin (Holland Plant Fair) — imprezy, która odbywa się dwa razy do roku na Giełdzie Kwiatowej w Naaldwijk — tradycyjnie wyłoniła najlepsze nowości. Do konkursu zgłoszono 75 kandydatek (typują ogrodnicy), ale zakwalifikowane zostało tylko kilkanaście spośród nich. Szczególnie ubogi okazał się dobór w grupie kwiatów ciętych, w której ocenie jurorów poddano trzy nowe odmiany. Tym razem jury postawiło na dziwaczne formy, co świadczy o tym, że klienci z Kraju Tulipanów poszukują oryginalnych produktów kwiaciarskich.
Najlepsze
- Gerbera 'Marimo' (fot. 1), pochodząca z firmy Florist, została uznana za najlepszą nowość w grupie kwiatów ciętych. Odmiana ta nie posiada kwiatów języczkowatych ("płatków"), a rurkowate — tworzące najeżoną kulę — mają modną, zieloną barwę. Budowa koszyczka sprawia, że kwiaty po ścięciu są bardzo trwałe, mogą stać w wazonie do 4 tygodni. Wadą tej gerbery są jednak krótkie, 30–40-centymetrowe, szypuły. Cecha ta zarazem predestynuje nową odmianę do uprawy doniczkowej. 'Marimo' jest trudne w mnożeniu, choć — po 10 latach od wyselekcjonowania tej formy — udało się otrzymać wystarczającą jej ilość, taką, by od lutego przyszłego roku była ogólnie dostępna dla producentów.

FOT. 1. GERBERA 'MARIMO' JAKO KWIAT CIĘTY...


- Globba winittii 'Dancing Jewels' (fot. 2) to z kolei najlepsza nowość Holland Plant Fair w grupie roślin doniczkowych.

FOT. 2. GLOBBA WINITTII 'DANCING JEWELS'


Odmiana ta zyskała uznanie jurorów dzięki nietuzinkowej budowie, zwłaszcza kwiatostanów (właściwą ozdobą są różowe liście przykwiatowe — fot. 3 — pojawiające się na każdym pędzie i utrzymujące przez 2, 3 miesiące), z którą idzie w parze "handlowa" nazwa — Dancing Jewels, co po angielsku znaczy "tańczące klejnoty".

FOT. 3. OZDOBĄ GLOBY SĄ LIŚCIE PRZYKWIATOWE


Hein Visser z przedsiębiorstwa V. D. E. Plant — jedynego w Europie Zachodniej producenta globy doniczkowej — twierdzi, że roślina ta jest mniej wrażliwa w uprawie niż kurkumy, które należą do tej samej, co ona, rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). Trudna jest natomiast w transporcie, ze względu na budowę. Materiał wyjściowy pochodzi z Hawajów będących miejscem naturalnego występowania globy. Kwitnące okazy V. D. E. Plant oferuje od sierpnia do października. W bieżącym roku wyprodukowano w tej firmie 30 tysięcy globy.

Wyróżniające się
W przypadku roślin doniczkowych najlepszą nowość wybierano spośród około dziesięciu. Na uwagę w tej grupie, może nawet większą niż globa, zasłużyło kilka z nich.
- Aeschynanthus 'Rasta' — charakteryzuje się oryginalnymi, poskręcanymi liśćmi (fot. 4). Podobnie jak inne przedstawicielki tego rodzaju, odmiana ta polecana jest do uprawy w wiszących pojemnikach lub modnych, wysokich doniczkach.

FOT. 4. AESCHYNANTHUS 'RASTA'


- Begonia 'Delegance Allegro' — odmiana o atrakcyjnych, srebrno-bordowych liściach, odznacza się niewielkimi rozmiarami (fot. 5).

FOT. 5. BEGONIA 'DELEGANCE ALLEGRO'


- Celozja 'Caripe' (fot. 6) — wyróżnia się bardzo ładnym pokrojem i atrakcyjnymi kwiatostanami, które długo utrzymują się na roślinach.

FOT. 6. CELOZJA 'CARIPE'


- Homalomena 'Harlequin' — ma nakrapiane, jasnozielone liscie i przypomina difenbachię, ale różni się od niej, między innymi, twardszymi liśćmi.
- Schlumbergera 'Twiggy' – otrzymana po 6 latach prac hodowlanych odmiana grudnika, o jasnoróżowych kwiatach (fot. 7), których jest dużo na roślinie.

FOT. 7. SCHLUMBERGERA 'TWIGGY'



Inne ciekawostki
Na typowych targowych stoiskach, na których podczas Holland Plant Fair swoją ofertę prezentują przede wszystkim ogrodnicy z regionu Westland, można było wypatrzyć kilka innych, równie interesujących roślin. Do takich należała zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) 'Bonnie', o poskręcanych liściach (fot. 8), którą pokazała firma MultiGroen z Rotterdamu. Przedsiębiorstwo to, produkujące nową zielistkę od ponad roku, sprzedaje jej około 1000 sztuk na miesiąc. Uprawiana w wiszących pojemnikach o średnicy 14 cm ma cenę 4,50–5 NLG. Na Zachodzie jest to produkt licencjonowany.

FOT. 8. ZIELISTKA STERNBERGA 'BONNIE'


Wprawdzie nie nowy, ale wyraźnie poprawiający notowania jest Zamioculas zamiifolia (fot. 9), roślina doniczkowa z grupy tak zwanych niezniszczalnych, a ponadto pasująca do modnego w dekoratorstwie wnętrz stylu Art Deco. W Naaldwijk prezentowało ją kilka gospodarstw, między innymi Potplantkwekerij Sjaloom B. V. z Waddinxveen, ofeujące Z. zamiifolia w 11-, 14-, i 17-centymetrowych doniczkach. Firma, dysponująca powierzchnią 70 tys. m2 pod szkłem, uprawia tę roślinę na 1/7 tego areału. Cykl produkcyjny trwa co najmniej 6 miesięcy i rozpoczyna się od zbioru sadzonek.

FOT. 9. ZAMIOCULAS ZAMIIFOLIA - ROŚLINA, KTÓREJ POPULARNOŚĆ SZYBKO WZRASTA


Ciekawą grupę begonii doniczkowych przedstawiła firma Limaplant z Lisse (14 atrakcyjnych odmian, o różnobarwnych liściach, m. in. 'L' Escargot' i 'Contessa de Rosso'). Od przeszło półtora roku przedsiębiorstwo realizuje projekt polegający na oferowaniu tych roślin w zestawach, ze specjalną etykietą z napisem "Royal Colors" (królewskie kolory) i zdjęciami liści najważniejszych produkowanych odmian. W efekcie tej promocji zwiększyła się sprzedaż "królewskich" begonii, do kilku tysięcy na tydzień i spodziewano się dalszego wzrostu obrotów.
Ciekawostką z pogranicza kiczu, która jednak była wszechobecna na jesiennych Holenderskich Targach Roślin, okazały się piramidki ("torty") z pędów bambusa, oferowane w różnych rozmiarach jako podarunek przynoszący szczęście (fot. 10). Tego typu prezentacje to wpływ rosnącego znaczenia produkcji kwiaciarskiej w Chinach — choć trudno uznać bambusy za typowe rośliny ozdobne, to jednak nauczono się je przygotowywać jako "dekorację".

FOT. 10. PIRAMIDKI Z PĘDÓW BAMBUSA TRAKTOWANE SĄ TEŻ JAKO "ROŚLINY OZDOBNE"