• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 09/2001

SOBOTA Z WARZYWAMI

23 czerwca w Pobiedniku pod Krakowem, w gospodarstwie Jacka Lutego odbyła się prezentacja kilkudziesięciu odmian różnych gatunków warzyw polecanych przez Bejo Zaden Poland Sp. z o.o. Przybyli na prezentację goście mogli obejrzeć kapusty (włoskie, pekińskie, czerwone i białe głowiaste), kalafiory, brokuły i kalarepy.
Najszerzej na poletkach reprezentowane były kapusty białe głowiaste. Najwcześniejsze odmiany to 'Surprise' F1 (kuliste, jasne główki gotowe do zbioru już po 56 dniach od sadzenia, fot. 1), 'Parel' F1 (potrzebuje 58 dni wegetacji) i 'Benson' F1 (60 dni). Późniejsze nieco jest 'Farao' F1 (okres wegetacji 66 dni). 'General' F1 to odmiana średnio wczesna (72 dni), o dużej zdrowotności i odporności na pękanie, masa główki 2–2,5 kg. O tydzień dłuższy okres wegetacji ma 'Alladin' F1 tworzący bardzo zbite, ważące 2,5–3 kg, żywozielone główki, z mocno przylegającymi liśćmi. Również średnio wczesna, choć plonująca tydzień później od poprzedniej, jest 'Ramada' F1. Tworzy średniej wielkości, ciężkie i twarde, lekko spłaszczone główki. Najpóźniejsza z prezentowanych — 'Eton' F1 — może być sadzona wiosną na zbiór letni albo latem na zbiór jesienią. Nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przechowywania (sadzona w końcu czerwca i zbierana w październiku może być przechowywana nawet do końca marca).

FOT. 1. KAPUSTA GŁOWIASTA BIAŁA 'SURPRISE' F1


Kapusty głowiaste czerwone reprezentowane były przez 'Primero' F1 oraz 'Integro' F1. 'Primero' F1 jest udanym połączeniem wczesności i jakości. Jej zbiory można zacząć 80 dni po posadzeniu, jednak rośliny są odporne na pękanie i mogą pozostać na polu dość długo po osiągnięciu dojrzałości. 'Integro' F1 to odmiana nowa, można ją sadzić na wiosnę i zbierać latem do bezpośredniego spożycia lub sadzić latem (w pierwszej dekadzie lipca), zbierać od końca października i przechowywać 2, 3 miesiące. Od posadzenia do początku zbiorów musi upłynąć co najmniej 94 dni. Z katalogu kapust włoskich do prezentacji wybrano trzy kreacje: 'Comparsa' F1, 'Famosa' F1 i 'Melissa' F1 (wymagają odpowiednio: 67, 70 i 80 dni wegetacji po posadzeniu). 'Famosa F1' rośnie szybko, ma zwarty pokrój, twarde, kuliste, świeżozielone główki otoczone ciemnozielonymi liśćmi zewnętrznymi. Ta nowość polecana jest do wiosennej i letniej uprawy, do bezpośredniego spożycia. 'Melissa' F1 jest odmianą znaną, uniwersalną, o ładnie wykształconych główkach, sadzoną wiosną lub latem. Najwcześniejszą zaprezentowaną kapustą pekińską była 'Manoko' F1 — dość odporna na wybijanie pędów kwiatostanowych, nadająca się do uprawy pod osłonami (sadzenie: koniec marca — początek kwietnia; zbiór po 45 dniach) lub bez osłon (sadzenie: koniec kwietnia — początek maja; zbiór po 50 dniach). Późniejsza 'Optiko' F1 z 60-dniowym okresem wegetacji, najbardziej z prezentowanych odmian odporna na jarowizację, jest sadzona od początku maja do połowy sierpnia i zbierana od początku lipca do połowy października. 'Bilko' F1 (fot. 2) to średnio późna odmiana wyhodowana specjalnie z przeznaczeniem do bardzo długiego przechowywania. Poleca się sadzić ją na przełomie lipca i sierpnia. Okres wegetacji trwa około 67 dni.

FOT. 2. KAPUSTA PEKIŃSKA 'BILKO' F1


Na poletkach demonstracyjnych zwracały uwagę dwie wczesne odmiany kalarepy — 'Kompliment' F1 i 'Korist' F1. Pierwsza wykształca szybko duże zgrubienie i jest chętnie kupowana, zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce, druga, oprócz nieznacznie mniejszego zgrubienia od poprzedniej, wytwarza mocne liście z mięsistymi ogonkami — co powoduje, że jest preferowana przez konsumentów na Śląsku (ogonki liściowe wykorzystywane są tam przede wszystkim na tradycyjną dla tego regionu zupę). Kalafiory były reprezentowane przez 8 odmian. Jedna z nich to 'Balboa' F1, która wejdzie do rejestru i firmowej oferty w przyszłym roku. Polecana będzie na zbiór późnoletni i jesienny. Pozostałe prezentowane odmiany (w nawiasach długość okresów wegetacji) to: 'Diadom' F1'/'Bejo 1843' F1 (65), 'Belwedere' F1 (75), 'Somerset' F1 (81), 'Fandango' F1 (87), 'Fargo' F1 (92), 'Phantom' F1' (94), 'Skywalker' F1' (96). 'Lucky' F1 to nowa odmiana brokuła, średnio wczesna (77-dniowy okres wegetacji od posadzenia), polecana do uprawy letniej i jesiennej, szczególnie do bezpośredniego spożycia. Rośliny nie mają skłonności do wytwarzania pustych komór w łodydze podczas intensywnego wzrostu. 'Coronado' F1 to późna odmiana z okresem wegetacji 85 dni od posadzenia. Rośliny mają charakterystyczne srebrzystozielone pączki. Jest polecana zarówno do uprawy w cyklu wiosennym do bezpośredniego spożycia, jak i na zbiory jesienne dla potrzeb przemysłu.