• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2001

FEERIA BARW

Koniec sierpnia to początek okresu kwitnienia astrów chińskich, w których hodowli przoduje w Polsce przedsiębiorstwo PlantiCo Gołębiew. Kolekcję odmian tego oraz innych gatunków roślin rabatowych tej firmy można było oglądać 24 i 25 sierpnia podczas Dni Otwartych w Zakładzie Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego Strugi koło Sochaczewa.
Jak powiedział Andrzej Grabowski — główny hodowca w Strugach — Polacy wybierają astry o dobrze wypełnionych kwiatostanach. W ostatnich latach najmodniejsze są fioletowe (fot.1). Importerzy ze Wschodu poszukują odmian o intensywnych kolorach, najlepiej czerwonych, a kontrahenci z Europy Zachodniej — o zgaszonych barwach oraz pojedynczych lub półpełnych kwiatostanach (odpowiada im np. seria Balet, o kwiatach igiełkowych — fot. 2). Aster chiński to przede wszystkim gatunek bukietowy. Dlatego celem hodowli PlantiCo Gołębiew jest otrzymanie odmian o długich, przydatnych do cięcia pędach (do 70 cm długości) oraz trwałych kwiatach, a przy tym odpornych na choroby (przede wszystkim na fuzariozę). Warto podkreślić, że coraz częściej astry chińskie uprawia się w tunelach foliowych, wtedy prowadzi się je na jeden pęd. Tak wyprodukowane w Polsce kwiaty cięte docierają już nawet na giełdy holenderskie. W mniejszym stopniu wykorzystuje się u nas ten gatunek do dekoracji rabat i pojemników. Takie zastosowanie jest natomiast bardzo popularne za granicą, gdzie — kwitnące późnym latem i jesienią — astry zastępują usuwane z rabat rośliny wiosenne oraz wczesnoletnie. Astry nadają się też do produkcji doniczkowej. Ciekawa jest, na przykład, odmiana 'Kinga' o kulistym pokroju, mogąca wydać nawet do 120 białokremowych kwiatostanów. Jej uprawą można łatwo sterować i otrzymać kwitnące rośliny na Święto Zmarłych.

FOT. 1. W POLSCE MODNE SĄ FIOLETOWE ASTRY O DOBRZE WYPEŁNIONYM KWIATOSTANIE
FOT. 2. SERIA ASTRA BALET CIESZY SIĘ UZNANIEM KLIENTÓW Z ZACHODU


W zakładzie prowadzone są również prace hodowlane nad cynią wytworną (fot. 3), a także lobelią przylądkową, żeniszkiem meksykańskim, aksamitkami, werbeną ogrodową, eszolcją kalifornijską (w ofercie PlantiCo Gołębiew znajdują się 4 interesujące odmiany tego gatunku — znanego też jako maczek kalifornijski — o pełnych lub pojedynczych kwiatach, w atrakcyjnych barwach, np. purpurowoczerwone) oraz karłowymi formami nagietka lekarskiego. Poza astrami szczególnie interesujące podczas Dni Otwartych w Strugach były poletka hodowlane z aksamitkami wąskolistnymi (fot. 4). Dotychczas PlantiCo Gołębiew oferowało jedną odmianę tego gatunku — 'Lulu', o cytrynowożółtych kwiatach. Nowe kreacje będą miały także pomarańczowe, mahoniowe i miodowe kwiatostany oraz zwarty, półkulisty pokrój.

FOT. 3. CYNIA - KANDYDATKA NA ODMIANĘ Z GRUPY CHRYZANTEMOWYCH
FOT. 4. POLETKO HODOWLANE Z AKSAMITKAMI WĄSKOLISTNYMI


Główni odbiorcy nasion PlantiCo Gołębiew to centra ogrodnicze i sklepy, oferujące taki materiał do produkcji amatorskiej, przedsiębiorstwa zieleni miejskiej, a coraz częściej także producenci kwiatów ciętych. Sporo nasion również się eksportuje — na Litwę, Ukrainę, do Estonii, RPA czy Francji.