• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2001

ŚWIĘTO BYLIN

"Dni Otwarte to dla nas najważniejsze w roku wydarzenie marketingowe" — powiedział podczas tegorocznej ich edycji (7.–9.09.) dyrektor firmy Plantpol Zaborze, Jerzy Starzyński. Impreza ta, która stała się najlepszą w naszym kraju tego typu prezentacją oferty roślin ozdobnych przez przedsiębiorstwo zaopatrujące w ich materiał wyjściowy, zwabiła do Zaborza około 2000 osób. Tym razem posłużyła przede wszystkim promocji bylin jako późnoletnio-jesiennych (a nawet zimowych) dekoracji skrzynek oraz innych pojemników balkonowych i tarasowych.
Pokazano kilkadziesiąt różnych bylin (w ofercie Plantpolu znajduje się około 60 pozycji), głównie w atrakcyjnych, mieszanych kompozycjach (fot. 1), między innymi z krzewami. Wyróżniały się żurawki (Heuchera sp.), a wśród nich — uznana za najciekawszą nowość ostatnich brytyjskich targów Four Oaks — odmiana 'Amber Wave' (fot. 2). Wspólną cechą większości bylin proponowanych do wspomnianych nasadzeń są ciekawe barwy liści, które mają w jesiennych zestawach zastępować kwiaty lub stanowić dla nich ładne tło (oprócz żurawek, pokazano m.in.: funkie — Hosta sp., miodunki — Pulmonaria sp., dąbrówki — Ajuga sp., turzyce — Carex sp.). Proponowane odmiany pochodzą przeważnie z amerykańskiej firmy hodowlanej Terra Nova, do której zasobów Plantpol ma dostęp jako członek międzynarodowej grupy Prowen Winners.

FOT. 1. BYLINOWE KOMPOZYCJE BYŁY GŁÓWNYM AKCENTEM TEGOROCZNYCH DNI OTWARTYCH FIRMY PLANTPOL (Z LEWEJ ATRAKCYJNA TURZYCA 'COMANS')
FOT. 2. HEUCHERA 'AMBER WAVE'


Oferuje on ogrodnikom byliny (podobnie jak wcześniej niektóre obecne na polskim rynku, zagraniczne przedsiębiorstwa) jako sposób na przedłużenie sezonu produkcji "rabatówki", zarazem jako alternatywę dla chryzantem czy innych sprzedawanych latem i jesienią roślin doniczkowych. Zachętą ma być szansa podniesienia rentowności, jaką dają nowe rośliny, a jednocześnie krótki cykl uprawowy bylin — 6–8-tygodniowy (pod osłonami, w doniczkach, gdy zaczyna się od gotowego materiału wyjściowego). Klientów "końcowych", czyli posiadaczy balkonów, tarasów, ogródków patiowych, zachęca się natomiast do tej grupy roślin jako do dekoracji powakacyjnych, zakładanych od połowy sierpnia (gdy mija uroda wiosenno-letnich kompozycji), ozdobnych aż do mrozów. Dla uruchomienia i rozwinięcia nowej specjalności w Zaborzu stawia się 6 tuneli sprowadzonych z Francji, o łącznej powierzchni 4000 m2. W pierwszym sezonie planuje się wyprodukować w nich sto kilkadziesiąt do dwustu tysięcy bylin. Podczas tegorocznych Dni Otwartych pokazano też setki innych roślin — głównie balkonowo-rabatowych, a także chryzantem. Na zasadniczą prezentację przeznaczono jedną ze szklarni, o powierzchni 2500 m2, a także "doświadczalną" kwaterę na zewnątrz (rośliny posadzone w skrzynkach na przełomie maja i czerwca — fot. 3 — narażone na deszcze i grad, których tego lata nie brakowało). Jednak w istocie na całym terenie zakładu znaleźć można było przykłady wzorowego użycia oferowanych tam roślin, na przykład rabatę z argyrantemy krzewiastej (Argyranthemum frutescens) założoną przy ścianie szklarni.

FOT. 3. FUKSJA 'SHIRLEY' Z SERII SHADOW DANCER POSADZONA NA ZEWNĄTRZ BYŁA JEDNĄ Z ROŚLIN, KTÓRE BARDZO DOBRZE ZNIOSŁY TEGOROCZNE DESZCZOWE LATO


Wśród balkonowo-rabatowych nowości znalazły się, między innymi, pełnokwiatowe odmiany petunii z serii Conchita, określane wspólnym przydomkiem Doble (fot. 4). Zwracała też uwagę — dzięki stosunkowo dużym kwiatom — Sutera diffusus, tak zwana Bacopa, 'Compact White' z serii SuteraNova. Z kolei serię Symphony osteospermum uzupełniono o dwie odmiany — 'Milk', o jasnych kremowołososiowych koszyczkach (fot. 5) oraz 'Peach' (brzoskwiniowa). Intrygującą ciekawostką, bo demonstrowaną bez nazw odmianowych, były — rozmnażane wegetatywnie — piątaki (Pentas sp.), posadzone w mieszanej kompozycji (4 barwy kwiatów — fot. 6). W porównaniu z dotychczas dostępnymi na międzynarodowym rynku odmianami, te wyróżniały się większymi rozmiarami.

FOT. 4. PETUNIA 'DOBLE WHITE' Z SERII CONCHITA
FOT. 5. OSTEOSPERMUM 'MILK' Z SERII SYMPHONY
FOT. 6. PENTAS SP. - ODMIANY ROZMNAŻANE WEGETATYWNIE


Podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano podczas Dni Otwartych Plantpolu, dyrektor J. Starzyński powiedział, że ostatni sezon był dla jego przedsiębiorstwa udany. Podkreślił dobrą współpracę z sieciami hipermarketów oraz rozwijające się kontakty z klientami zagranicznymi (np. Słowacy, Ukraińcy). Dodał jednak, iż jedną z jego największych bolączek i obaw dotyczących przyszłości jest nielegalne rozmnażanie przez krajowych ogrodników licencjonowanych odmian, które Plantpol wprowadza na nasz rynek. Stwierdził, że polscy producenci nie w pełni mają świadomość, iż łamią prawo. Sporadyczne sankcje nakładane w wyniku spraw sądowych, jakie wytoczono w naszej branży, nie były bowiem na tyle spektakularne (tak, jak np. niszczenie nielegalnie wytworzonych płyt kompaktowych), by trafiły do przekonania nieprzestrzegającym przepisów. Dyrektor zaprosił też na kolejne Dni Otwarte, które odbędą się 6–7 września 2002 roku.