• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2001

CHRYZANTEMY W TRZECH ODSŁONACH

Wzorem dwóch ubiegłych lat, Maria i Marek Szajowie urządzili podczas Polagry (4–7 października) Dni Otwarte swojej firmy w Gądkach koło Poznania. Pokazano bogatą kolekcję odmian chryzantem doniczkowych, podzielonych na 3 grupy.
Uwagę zwracano przede wszystkim na 11 w i e l k o k w i a t o w y c h kreacji pochodzących z francuskiego przedsiębiorstwa Bernard (patrz też HO 11/2001) podkreślając, że pozwolą one wzbogacić, dotychczas ubogą na naszym rynku, ofertę odmian tego typu. Zdaniem Joanny Borkowskiej, córki M. M. Szajów (która wraz z rodzicami prowadzi firmę) — po tegorocznym cyklu uprawy, zaczętym w połowie maja i prowadzonym bez zaciemniania — szczególnie dobrze rokują: 'Malabar' (fioletowa), 'Movida' (różowa), 'Solero' (żółta — fot. 1). Podkreślała jednak, że do pełnej oceny nowych w asortymencie odmian potrzebne są jeszcze wyniki prób ze sterowaną uprawą.

FOT. 1. 'SOLERO'


Drugą część prezentacji stanowiły te z grupy M u l t i f l o r a (czyt. HO 11/2001), nazywane przez producentów "samokończącymi". Jako ogólnie najlepsze J. Borkowska wyróżniła w tym przypadku odmiany z belgijskiej firmy Gediflora, jednak wskazała sporo interesujących nowości pochodzących także z Cleangro (Wielka Brytania), CBA (Holandia) czy od wcześniej wymienionego Bernarda. Z tej ostatniej "stajni" hodowlanej za najpiękniejsze, o dużych kwiatostanach, uznała różową 'Yahou' i pomarańczową 'Y. Abricot' — obie z ciemniejszymi środkami kwiatostanów. Wśród nowych kreacji Cleangro bardzo dobrze wyglądała, między innymi, odmiana 'Mermaid', o biało-zielonych koszyczkach, 'Popcorn' (żółta, podobna do popularnej 'Ostry', ale znacznie wcześniejsza), czy 'Matinée' (żółto-pomarańczowa — fot. 2 — o kwiatostanach typu 'Tea Time'). Joanna Borkowska podkreśliła, że poszczególne odmiany z grupy Multiflora często wymagają różnego podejścia producenta do uprawy, której szczegóły decydują o końcowym efekcie. Warto zarazem pamiętać, że niektóre chryzantemowe "kule" to typowe kreacje ogrodowe (np. bordowa 'Dracula').

FOT. 2. 'MATINÉE'


W trzeciej części kolekcji M. M. Szajów znalazło się mniej więcej 60 odmian z serii T i m e. Interesująco prezentowała się, na przykład, trójbarwna 'Icon Time' (fot. 3). Joanna Borkowska, komentując przemiany obserwowane na rynku, zwróciła uwagę na rosnącą popularność odmian o pojedynczych koszyczkach i w zdecydowanych kolorach (choć wciąż dominują u nas pełnokwiatowe, białe i żółte). Za najciekawszą nowość o czerwonych kwiatostanach uznała 'Energy Time'.

FOT. 3. 'ICON TIME'


Dni Otwarte firmy M. M. Szaj cieszą się dużą frekwencją zwiedzających i mogą być dodatkową zachętą do przyjazdu na Polagrę Farm oraz Krajową Wystawę Ogrodniczą. Oprócz odmian chryzantem, w Gądkach warto zobaczyć nowoczesne rozwiązania techniczne, które zastosowano w szklarni postawionej w 1999 roku (patrz HO 9/2000).