• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2002

NA NIEMIECKIM GRUNCIE - CZ. I

Dwudzieste, jubileuszowe targi IPM (Internationale Pflanzen Messe), poświęcone branży roślin ozdobnych (od produktów, poprzez środki produkcji po florystykę i sposoby sprzedaży detalicznej) okazały się organizacyjnym sukcesem. Ta, odbywająca się na przełomie stycznia i lutego w niemieckim Essen, impreza przyciągnęła bowiem rekordową liczbę wystawców (1350 z 37 krajów). Także zwiedzających było więcej niż kiedykolwiek w przeszłości — w ciągu czterech dni pojawiło się ich 61 200.
Tarasowe zestawy, czyli jak lepiej sprzedawać
Ekonomiczne trudności Niemiec nie odbiły się więc na targowych notowaniach. Tamtejsze organizacje producenckie i handlowe potraktowały zarazem IPM jako szansę na poprawienie obrotów w ogrodniczych gospodarstwach, centrach i kwiaciarniach. Podpowiedziom, jak pobudzić sprzedaż roślin ozdobnych, poświęcono jeden z działów ekspozycji — "Shop & Profit" (sklep i zysk). Wśród lansowanych tam trendów znalazły się kolejne, firmowane przez Niemiecki Związek Ogrodniczy, pomysły pod hasłem "Viva Balkonia". Ta koncepcja marketingowa, kierowana do sprzedawców detalicznych (o której szczegółowo pisałam w ubiegłorocznej relacji z IPM — HO 4/2001), ma pomóc w zwiększeniu sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych — od końca lutego do października. Drukowane materiały na ten temat oraz gadżety dla kupujących w sklepach, które przystąpiły do kampanii "Viva Balkonia" (ok. 1000 placówek w Niemczech i 500 w Austrii) to zasadnicza część odpłatnego pakietu promocyjnego. Jednak przedstawione w nim przykłady zestawiania gatunków i odmian ze sobą mogą być naśladowane przez wszystkich. W tym roku pokazano kompozycje balkonowo-tarasowe pod wspólną, kuszącą nazwą "Latin-Lover" ("latynoski kochanek", z podtytułem: "moja letnia miłość"), którą skojarzono z czerwonym kolorem kwiatów lub liści, dominującym we wzorcowych zestawach. Podobne propozycje można było oglądać na stoisku firmy Kientzler, której dodatkową ideą jest łączenie roślin sezonowych z bylinami (głównie żurawki, funkie). Ponadto, jak podkreślił przedstawiciel tego przedsiębiorstwa Garry Grüber, pojedynczo sprzedawane produkty osiągają coraz niższe ceny na europejskim rynku. Proponowanie gotowych "ogródków", w których wykorzystuje się nowe gatunki i odmiany, pozwala lepiej sprzedać ten towar. Zestawy te (fot. 1) Kientzler lansuje pod nazwą "Sommer Lust®" ("letnia radość"). Je

FOT. 1. KOMPOZYCJA Z SERII SOMMER LUST (LETNIA RADOŚĆ) ZAWIERAJĄCA M.IN. WILEC ZIEMNIACZANY 'BLACKY' (O FIOLETOWYCH LIŚCIACH)


dną z ciekawostek kientzlerowskich zestawów był wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas), tak zwany kartofel słodki. Ta południowoamerykańska roślina użytkowa ma odmiany ozdobne z liści. Dwie z nich są szczególnie atrakcyjne — 'Blacky', o ciemnobordowych liścach (fot. 2), i 'Tricolor' (zielono-biało-różowa, fot. 2). Ukorzenione sadzonki I. batatas oferowała w Essen także firma Cohen z Izraela, która rozmnażaniem tego gatunku zajmuje się od 3 lat. Jak zapewniał jej dyrektor, Asaf Cohen, nie jest ono kłopotliwe — podobnie, jak dalsza uprawa — a wymienione odmiany, pochodzące z USA, nie podlegają prawnej ochronie. Polecane są przede wszystkim do wiszących pojemników. Co

FOT. 2. IPOMOEA BATATAS 'TRICOLOR'


raz częściej w balkonowo-tarasowych kompozycjach — zwłaszcza tak zwanych jesiennych — pojawiają się trawy bylinowe i gatunki im podobne. Najbogatszą kolekcję takich roślin zaprezentowało podczas IPM niemieckie przedsiębiorstwo Bittner. Ma ono w ofercie około 200 gatunków i odmian traw, turzyc, itp. Jego właściciel, Walter Bittner nie tylko poszukuje nowych taksonów na całym świecie, ale również od 15 lat zajmuje się hodowlą. Swoim klientom, których ma mniej więcej 4000, oferuje materiał wyjściowy — rozmnażany wegetatywnie (w większości metodami tradycyjnymi, ale także in vitro). Największą popularnością cieszy się turzyca — Carex hachijonensis 'Evergold', o kremowo-zielonych liściach (fot. 3), na drugim miejscu znajduje się tatarak trawiasty (Acorus gramineus) 'Ogon'. Jedną z tegorocznych nowości była inna odmiana tego ostatniego gatunku, 'Golden Delight' (fot. 4).

FOT. 3. CAREX HACHIJONENSIS 'EVERGOLD'
FOT. 4. ACORUS GRA,INEUS 'GOLDEN DELIGHT'Klasyczne rośliny balkonowe
Podstawę balkonowego asortymentu stanowią jednak rośliny kwitnące, wśród których królują pelargonie. Do, całkiem już licznego, grona niemieckich hodowców dołączył kolejny. Jest to firma Silze GmbH, która współpracuje z koncernem Florensis. Nowe pelargonie z tej "stajni" — seria Toscana — reprezentowane są na razie przez 11 odmian. Frank Silze wyróżnił spośród nich, między innymi, 'T. Lilac Rose' (SIL LOTTEA), za szczególnie mocny, ciemnoróżowy odcień kwiatów (fot. 5).

FOT. 5. PELARGONIA RABATOWA 'TOSCANA LILAC ROSE'


Spośród dotychczasowych pelargoniowych potentatów oryginalną nowość pokazał Elsner pac. Była nią odmiana 'Randy', zaklasyfikowana do nowej grupy "Angel-Pelargonien", wywodzącej się od Pelargonium grandiflorum. Kwiaty u tej kreacji są drobne, ale liczne i dwubarwne (z wyraźnym kontrastem), a pędy się zwieszają (fot. 6). 'Randy' nie wymaga przechłodzenia, aby zakwitnąć; zalecaną temperaturą uprawy jest 10–15°C. Według hodowcy, podczas produkcji tej odmiany nie są potrzebne retardanty wzrostu.

FOT. 6. PELARGONIA 'RANDY'


Ciekawy pomysł na wypromowanie pelargonii o pachnących liściach podpowiedziała firma Grünewald, która lansuje te rośliny jako antidotum na komary (fot. 7). Po ostatnich, obfitujących w te owady, latach taka reklama powinna być skuteczna.

FOT. 7. PELARGONIE O PACHNĄCYCH LIŚCIACH LANSOWANE JAKO ANTIDOTUM NA KOMARY


Atrakcją-sensacją targów IPM '2002 był pierwszy żółto kwitnący niecierpek nowogwinejski (NGI) — 'Yellow Vision' (fot. 8) — pokazany przez firmę Fischer. Produkt ten ma być jednak oferowany dopiero od stycznia 2003 r. Z tego też powodu roślina prezentowana w bieżącym roku znajdowała się pod szklanym kloszem, co jeszcze bardziej przyciągało uwagę zwiedzających. Nową serię odmian NGI, Superbowl, zademonstrowało przedsiębiorstwo Danziger z Izraela. Reprezentujące ją odmiany mają tradycyjne barwy kwiatów (fot. 9), ale wyróżniają się silnym wzrostem. Jest ona kierowana głównie na rynek USA, gdzie poszukiwane są okazałe niecierpki nowogwinejskie, nadające się do dużych pojemników.

FOT. 8. NIECIERPEK NOWOGWINEJSKI 'YELLOW VISION'
FOT. 9. NIECIERPEK NOWOGWINEJSKI 'SUPERBOWE VIVID PURPLE'


Firma E. Benary Samenzucht wykorzystała targi IPM '2002 do wypromowania nowej, wielkokwiatowej serii bratka — Fancy — która w Essen miała swoją światową premierę. Jedna z zalet odmian z tej serii (na razie jest ich sześć) to zwarty pokrój roślin. Ze względu na kolor kwiatów, który hodowca określa jako "najintensywniejszy u bratków pomarańczowy", szczególnie wyróżniano 'F. Deep Orange' (fot. 10).

FOT. 10. BRATEK Z SERII FANNYBalkonowa galanteria
Spośród roślin ze stoiska Danzigera niespotykanym dotychczas kolorem kwiatów (fioletowo-żółte, fot. 11) wyróżniała się torenia 'Tiger Moon'.

FOT. 11. TORENIA 'TIGER MOON'


Oryginalną balkonową nowość pokazała również niemiecka firma Dümmen. Była to begonia z serii Funshine, o kaskadowym pokroju, mająca na razie dwie odmiany — o kwiatach różowych ('F. Rose', fot. 12) i pomarańczowych ('F. Orange'). Są to mieszańce rozmnażane wegetatywnie z sadzonek liściowych, intensywnie się krzewiące i silnie rosnące. Begonie te mają być dostępne na rynku od przyszłego roku. Jako własność Stowarzyszenia Hodowców Begonii (Begonia Breeders Association) pokazane zostały także na stoiskach dwóch holenderskich przedsiębiorstw (Florema Young Plants, Combifleur). C

FOT. 12. BEGONIA 'FUNSHINA ROSE'


iekawie zapowiada się również truskawka (Fragaria sp.) 'Fragoo' (fot. 13), o cechach zarówno dekoracyjnych (różowe kwiaty), jak i użytkowych (smaczne owoce), którą zaprezentowała Syngenta Seeds (S&G). Ta, rozmnażana z nasion, heterozyjna odmiana oferowana jest w postaci siewek. Posadzone do doniczek na przełomie stycznia i lutego mają zacząć owocowanie na początku maja i kontynuować je aż do jesiennych przymrozków.

FOT. 13. FRAGARIA 'FRAGOO'


Grupą produktów, na którą (oprócz bratków) zwracała szczególną uwagę firma Benary były byliny przydatne do szybkiej produkcji w pojemnikach (kwitnienie bez jaryzacji), czyli traktowane w produkcji, jak "rabatówka". W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie zachodnioeuropejskiego rynku tego typu uprawą, Benary proponuje około 75 taksonów bylin pod wspólną nazwą handlową FastraX, która sugeruje szybkie efekty produkcyjne. Jedną z nowości w tym asortymencie jest heterozyjna seria Pearl dzwonka karpackiego (Campanula carpatica), która zdobyła amerykańskie prestiżowe wyróżnienie FloraStar Winner, przyznawane roślinom doniczkowym (fot. 14). Grupą produktów, na którą (oprócz bratków) zwracała szczególną uwagę firma Benary były byliny przydatne do szybkiej produkcji w pojemnikach (kwitnienie bez jaryzacji), czyli traktowane w produkcji, jak "rabatówka". W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie zachodnioeuropejskiego rynku tego typu uprawą, Benary proponuje około 75 taksonów bylin pod wspólną nazwą handlową FastraX, która sugeruje szybkie efekty produkcyjne. Jedną z nowości w tym asortymencie jest heterozyjna seria Pearl dzwonka karpackiego (Campanula carpatica), która zdobyła amerykańskie prestiżowe wyróżnienie FloraStar Winner, przyznawane roślinom doniczkowym (fot. 14).

FOT. 14. DZWONEK KARPACKI 'PERAL DEEP BLUE'


Na pograniczu roślin doniczkowych i ogrodowych plasuje się karłowa seria Princess Lilies alstremerii. Określane jako "częściowo wytrzymałe na mróz" odmiany te polecane są do uprawy na zewnątrz, gdzie mają kwitnąć od wiosny do jesieni. Oferowane przez holenderską korporację Koninklijke Van Zanten Group, dobrze prezentują się w tarasowych pojemnikach. Do wyboru jest obecnie 19 odmian, w tym zupełnie nowa 'Ella' (STAPRIRANGE), o atrakcyjnych czerwonoróżowych kwiatach (fot. 15).

FOT. 15. ALSTREMERIA 'ELLA' Z SERII PRINCESS LILIES


Gdy zaczynie się produkcję od materiału wyjściowego (rośliny w 3-centymetrowych doniczkach) można uzyskać handlowe, kwitnące okazy po 8–16 tygodniach, przy czym sprzedaje się je od kwietnia. Jak twierdził inż. Tjerk Gardenier z firmy Van Zanten Plants, przy produkcji tych alstremerii nie są potrzebne retardanty wzrostu, a temperatura nie powinna przekraczać 12°C.