• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2002

W POGONI ZA NOWOŚCIAMI

Relacja z międzynarodowej wystawy kwiaciarskiej w Amsterdamie
W poprzednich dwóch numerach przedstawiłam ogólne refleksje na temat ubiegłorocznej edycji tej najważniejszej na świecie kwiaciarskiej imprezy targowej (International Flower Trade Show '2001), a także wybrane nowości odmianowe, jakie pojawiły się w grupie kwiatów ciętych. Tym razem opisuję spostrzeżenia dotyczące roślin doniczkowych i balkonowo-rabatowych. Współczesna europejska produkcja roślin doniczkowych — gatunków tropikalnych i subtropikalnych ozdobnych z liści — to "przemysł" półproduktów. Z odległych stron (np. Dalekiego Wschodu czy Ameryki Środkowej) sprowadza się na nasz kontynent materiały wyjściowe — od nieukorzenionych sadzonek po gotowe, ale młode rośliny — z których tutejsi ogrodnicy otrzymują produkty finalne. Chodzi nie tylko o skrócenie cyklu uprawowego, ale także o lepszą jakość półproduktu wyrosłego w lepszych niż w Europie warunkach świetlnych. Zamioculas zamiifolia należy obecnie do najmodniejszych "zielonych" roślin doniczkowych, między innymi ze względu na wytrzymałość tego gatunku na warunki panujące w mieszkaniach. Jak podkreślił R. de Leeuw, dyrektor holenderskiej firmy Las Palmas, która sprowadza wspomniane półprodukty (fot. 1), ich import tego gatunku zwiększył się 10-krotnie w ubiegłym sezonie w porównaniu z ilością z 2000 r. Zaczynając od ukorzenionych sadzonek Z. zamiifolia powinno się otrzymać handlowy produkt po nie więcej niż 1,5 roku uprawy w szklarni.

FOT. 1. ZAMIOCULAS ZAMIIFOLIA — PÓŁPRODUKT


Najciekawszą nową odmianą z tej samej grupy roślin doniczkowych był na targach figowiec Benjamina (Ficus benjamina) 'Barok', o poskręcanych liściach (przypomina raczej hoję — fot. 2), który zaprezentowało przedsiębiorstwo Kwekerij Baars Uitgeest BV. Zaletą tej odmiany, która dorasta do 30 cm wysokości i polecana jest do uprawy w 12-centymetrowych pojemnikach ma być odporność na niesprzyjające warunki otoczenia (nie ma tendencji do zrzucania liści). Na holenderskich aukcjach F. benjamina 'Barok' ma się pojawić w drugiej połowie bieżącego roku wzbogacając asortyment tego najważniejszego doniczkowego gatunku.

FOT. 2. FICUS BENJAMINA 'BAROK'


Czołową na zachodnioeuropejskim rynku rośliną doniczkową ozdobną z kwiatów jest natomiast chryzantema, której sporo nowych odmian pokazano w Amsterdamie. Na ekspozycji firmy Fides Goldstock Breeding, która oferuje kreacje hodowli Yodera, wyróżniało się 'Los Alamos' (fot. 3), będące pochodną 'Baton Rouge', o mocniejszych pędach i wcześniejszym kwitnieniu.

FOT. 3. CHRYZANTEMA 'LOS ALAMOS'


Oryginalną nowością była też 'Marionette' — wprawdzie o małych stokrotkopodobnych koszyczkach, ale za to licznych, o "świeżym" wyglądzie (zielonkawe kwiaty rurkowate). Nie zabrakło również nowości w popularnej serii Time. Wśród nich znalazła się 'Spritza Time', o pojedynczych anemonowych koszyczkach barwy jaskrawożółtej (z zielonkawym środkiem — fot. 4).

FOT. 4. CHRYZANTEMA 'SPRITZA TIME'


Brytyjska firma Cleangro Breeding najbardziej podczas ubiegłorocznej wystawy promowała jednak chryzantemę ogrodową pod nazwą 'Fancy That!' (to zarazem znak towarowy), o zwieszających się pędach. Ze względu na pokrój (niestety, dość nieregularny) odmiana ta polecana jest, między innymi, do wiszących pojemników, ale podkreśla się jej wszechstronne zastosowanie. Otóż nadaje się też na rabatowe obwódki, do tarasowych donic, itp. Jej kwiatostany są żółte, małe, ale liczne (w Anglii — na roślinach posadzonych pod koniec maja — pojawiają się od ostatniej dekady września, początku października). Nowością z grupy Multiflora była odmiana 'Rondeau', także żółto kwitnąca, o bardzo regularnym pokroju i drobniutkich koszyczkach (fot. 5).

FOT. 5. CHRYZANTEMA 'RONDAEU'


W gronie hodowców poinsecji, czyli wilczomlecza pięknego (Euphorbia pulcherrima) zadebiutowała niemiecka firma Rampp, która dotychczas zajmowała się jedynie mnożeniem tych roślin. Jednak kilka lat temu rozpoczęto prace nad tworzeniem własnych kreacji, traktując tę działalność jako hobby — jak powiedziała przedstawicielka przedsiębiorstwa, Ute Wischniewski. Pierwsze efekty okazały się udane: w Amsterdamie zaprezentowano odmianę 'Wiebke', o dużych, ciemnoczerwonych przykwiatkach (fot. 6) i ciemnych liściach, która porównywana jest do 'Corteza', choć ma być od niego wcześniejsza.

FOT. 6. POINSECJA 'WIEBKE'


Pojawiła się nowa generacja odmian wilczomlecza okazałego (Euphorbia milii) — o wyjątkowo dużych kwiatach. Pierwszą reprezentantkę serii Minerwa, polecanej do 13-centymetrowych doniczek, pokazała holenderska spółka M van Veen BV. Formy E. millii o hortensjopodobnych kwiatostanach (fot. 7) można było natomiast oglądać na stoisku firmy Las Palmas, która oferowała 4-odmianową serię Siraya. Hodowlę tych kreacji rozpoczęto od sprowadzenia z Tajlandii form rodzicielskich, wyselekcjonowania najodpowiedniejszych osobników i krzyżowania tych ostatnich.

FOT. 7. EUPHORBIA MILLII 'SIRAYA PINK DELIGHT'


Zapowiadane są jeszcze 3, 4 kolejne odmiany z serii Siraya. Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus), bylinowy gatunek, który zyskuje coraz większą popularność jako roślina doniczkowa, pojawił się na ekspozycji chińskiego koncernu China Flora International Co. Ltd. (czyt. też str. ...). Otóż przedsiębiorstwo to oferuje europejskim producentom — jako materiał wyjściowy — karpy korzeniowe rozwaru (fot. 8), które, oprócz kłączy centedeskii, cebul tuberozy i lykorisu oraz bulw liatry, eksportuje na nasz kontynent.

FOT. 8. Z CHIN SPROWADZA SIĘ DO EUROPY KARPY KORZENIOWE ROZWARU WIELKOKWIATOWEGO


Holenderska firma Beekenkamp Ornamentals, która specjalizuje się w produkcji materiału wyjściowego, pokazała, między innymi, nowe odmiany owocujących roślin doniczkowych — heterozyjną paprykę (Capsicum sp.) 'Karneval' (fot. 9) oraz psiankę (Solanum hendersonii) 'Thurino'.

FOT. 9. OZDOBNA PAPRYKA 'KARNEVAL'


Wśród roślin balkonowo-rabatowych, które — ze względu na listopadową porę amsterdamskiej wystawy — stanowią zdecydowaną mniejszość eksponatów, wyróżniała się seria Designer kaskadowych petunii, reprezentowana przez odmianę 'D. Coral Fanfare', o koralowych kwiatach (fot. 10).

FOT. 10. PETUNIA 'DESINGER CORAL FANFARE'


Nowość tę przedstawiła korporacja Ball Flora Plant, zapowiadając rychłe wprowadzenie na rynek także żółto kwitnącej przedstawicielki serii Designer ('D. Lemon Plume'). Petunie te, według zapewnień hodowcy, mają szybko rosnąć i rozwijać się w pierwszej fazie uprawy na wiosnę, czyli u ogrodnika. Podkreślano też zalety nowej "bakopy" (Sutera diffusus) — odmiany 'Blue Showers', która cechuje się "najbardziej niebieskimi" kwiatami (w istocie są lilaniebieskie), jakie do tej pory udało się uzyskać hodowcom zajmującym się tym gatunkiem. Kreacja ta jest własnością PLA (Plant Licence Agreement), a więc ma do niej bezpośredni dostęp więcej firm. Podobnie, jak do obiecującej serii Daisy Crazy argyrantemy krzewiastej (Argyranthemum frutescens), która pochodzi z australijskiego Uniwersytetu Sydney. Składa się z 8 odmian, wśród których znajdują się 'D. C. Bright Carmine' (SUPALIGHT), o karminowych kwiatach języczkowatych (ciemny, niespotykany wcześniej u tego gatunku odcień), oraz 'D. C. Blazer Rose' (SUPAGLOW), o różowych koszyczkach z kołnierzykiem (jak u gerber).