• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 05/2002

NA NIEMIECKIM GRUNCIE - CZ. II

Doniczkowe nowości
Van Zanten prezentował też interesującą, nową na europejskim rynku roślinę doniczkową — lachenalię, rodem z RPA (czyt. HO 4/2001). Firma ta jest jedynie sprzedawcą cebul, które pochodzą z Afryki Południowej. Oferuje 3 odmiany z serii African Beauty: 'Namaqua', 'Romelia' i 'Robijn'. Najciekawsza wydaje się ta ostatnia, o czerwonych kwiatostanach (fot. 1).

FOT. 1. LACHENALIA 'ROBIJN'


Zestawy lachenalii o typowej dla rodzaju, żółtopomarańczowej barwie kwiatów, pokazali natomiast Duńczycy na zbiorowej narodowej ekspozycji. Według pobieżnych zaleceń uprawowych, nie są to rośliny trudne w uprawie, ale mają dość duże wymagania świetlne. Zarazem stosunkowo niewielkie są potrzeby termiczne lachenalii (początkowo 16°C, później 12°C). Od posadzenia cebul do kwitnienia ma upływać około 10 tygodni. Duńska oferta, tradycyjnie obfitująca w doniczkowe nowości, przykuwała uwagę również dzięki oryginalnemu plektrantusowi (Plectranthus hilii), który pojawił się na rynku zaledwie 8 miesięcy temu i także "przywędrował" z RPA. W produkcji znajdują się 3 odmiany z serii Cape Angels: 'Blue Symphony'(niebieskie kwiaty), 'Pink Symphony' (różowe, fot. 2) i 'White Symphony' (białe). Wś

FOT. 2. PLEKTRANTUS 'BLUE SYMPHONY' CAPE ANGLES


ród nowych roślin doniczkowych, jakie w niemieckich placówkach naukowych bada się pod kątem przydatności do towarowej produkcji, znalazła się Breynia disticha 'Nana'. Wyróżnia się zielono-białymi liśćmi i krzewiastym pokrojem (fot. 3). Gatunek ten, należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae), ma przeciętne potrzeby termiczne (16–18°C). Podczas uprawy wymaga formowania. Okazał się ponadto odporny na większość typowych szkodników szklarniowych. Bo

FOT. 3. BREYNIA DISTICHA 'NANA'


gata oferta pierwiosnków doniczkowych, których — ze względu na porę targów — jest zawsze dużo na IPM, została poszerzona, między innymi, o odmiany pełnokwiatowe. Otóż firma Flor Elite zaprezentowała serię Primelite Paloma Double (fot. 4) pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris), której kwiaty mogą się kojarzyć z saintpauliami. Dotychczas najbardziej popularnym produktem tego przedsiębiorstwa jest seria Primelite Pastel, o kwiatach żółtych, pomarańczowych i łososiowych. In

FOT. 4. DONICZKOWY PIERWIOSNEK - SERIA PROMELITE PALOMA DOUBLE


ne, tradycyjne na niemieckim rynku rośliny to hortensje, z których słynie firma Rammp. Tym razem zwracano szczególną uwagę na odmianę 'Blue Earth', o niebiesko-białych kwiatach (fot. 5), która trafiła na rynek 3 lata temu. Jak podkreśliła Ute Wischniewski z tego przedsiębiorstwa, 'Blue Earth' osiąga bardzo dobre ceny i z tego powodu okazała się ubiegłorocznym przebojem.

FOT. 5. HORTENSJA 'BLUE EARTH'


Firma Dummen wyróżniła na swym stoisku poinsecję (Euphorbia pulcherrima) 'Premium Red' (fot. 6) zapewniając, że ta nowa odmiana nie wymaga retardantów wzrostu. Jest to kreacja ciemnolistna, o 7-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej.

POINSECJA 'PREMIUM RED'"Zieleń cięta"
Naukowcy z branżowego instytutu w Wiesbaden (Północna Westfalia) od 3 lat poszukują nowych roślin ozdobnych przydatnych na "zieleń ciętą", które można by polecać zwłaszcza dla mniejszych gospodarstw niemieckich. Spośród 15 roślin (krzewy, krzewinki, byliny), które — po konsultacji z florystami — wybrano do pierwszej tury badań, pozostało sześć, o wyróżniającej się trwałości i chętnie kupowanych (podczas doświadczeń sprzedawano partie próbne). Jak podkreślił Helmut Eigenmann ze wspomnianego instytutu, nadspodziewaną popularnością cieszyły się srebrzystoniebieskie pędy zbierane z Ozothamnus rosmarinifolius 'Silver Jubilee'. Bardzo duże powodzenie miały też żółto-zielone liście turzycy — Carex phyllocephala 'Sparkler' (fot. 7).

FOT. 7. CAREX PHYLLOCEPHALA 'SPARKLER' - TURZYCA POLECANA NA ZIELEŃ CIĘTĄ


W trakcie badań zwracano szczególną uwagę na ekonomiczny aspekt produkcji: po pierwsze wybrane rośliny mają niewielkie wymagania cieplne (niektóre, przynajmniej w warunkach zachodnich Niemiec, mogą być przez cały rok uprawiane na zewnątrz). Zadowalające zyski (ok. 30 €/m2) przynosiło, między innymi, Leucothoe fontainesiana (syn. L. walteri) 'Scarletta' (fot. 8), za którego pędy uzyskiwano 0,12–0,15 €/szt. Krzewy te, uprawiane pod osłonami, można eksploatować przez 5 lat.

FOT. 8. LEUCOTHOE FONTAINESIANA 'SCARLETTA'


Najwyżej 3-letnia może być natomiast produkcja liści żurawek (Heuchera sp.). Polecana jest do niej, na przykład, odmiana 'Amethyst Myst'. Rośliny sadzono w maju, do doniczek 12-centymetrowych (20 szt./m2) — z każdej w pierwszym sezonie zebrano średnio po 17 liści, których trwałość jest rewelacyjna (liczona na miesiące). Roczne zyski, jakie przynosiła w badaniach ta bylina, wyniosły około 45 €/m2.