• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 03/2000

Więcej »
Jest to trzeci artykuł z cyklu poświęconego funkcjonowaniu i przepisom dotyczącym działalności grup producenckich. Tym razem autorka skoncentrowała się na przepisach regulujących obrót świeżymi warzywami i owocami w Unii Europejskiej oraz rekompensatach, jakie za wycofanie tych produktów z rynku mogą uzyskać unijne organizacje producentów - red.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Więcej »
W poprzednim numerze pisałam o targowej ofercie firm nasiennych, podłożowych i urządzeniach do produkcji rozsad. W drugiej części relacji przedstawiam przegląd niektórych rozwiązań do produkcji szklarniowej i upraw polowych.
Więcej »
Kalibracja opryskiwacza polega na wyborze odpowiedniego rozpylacza i ciśnienia cieczy roboczej dla określonej dawki cieczy i prędkości roboczej agregatu. Na ten temat wiele już napisano i powiedziano. Podstawowe zasady kalibracji są opisywane w każdym "Programie ochrony roślin sadowniczych", często urządza się specjalne pokazy. Pomimo tego wielu sadowników nie przeprowadza regulacji opryskiwacza, choć jej zasady wydają się wystarczająco jasne i czytelne, a uzyskane w ten prosty sposób wymierne korzyści trudno przecenić. Poniżej przypominam kilka najważniejszych zasad regulacji opryskiwacza sadowniczego.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
W lipcu ubiegłego roku grupa studentów, doktorantów i młodych pracowników Akademii Rolniczej w Lublinie wyjechała z profesorem Eberhardem Makoszem na szkolenie do Austrii i Słowenii. Jednym z celów tej wycieczki było zapoznanie się z zawodowym szkolnictwem sadowniczym w Austrii.
Więcej »
W poprzednim numerze pisaliśmy o uprawie marchwi przetwórczej i konsumpcyjnej w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Żelaznej niedaleko Skierniewic oraz przedstawiliśmy wyniki prowadzonych tam doświadczeń odmianowych. Trudniejsze warunki produkcji tego warzywa panują na Podkarpaciu. Dlatego warto się przyjrzeć, jak radzą sobie z nią plantatorzy "Alimy Gerber" z okolic Rzeszowa.
Więcej »
W poprzedniej części artykułu autorka omówiła czynniki środowiska w uprawie pomidorów, ogólne zalecenia uprawowe, sposoby prowadzenia roślin, a także usuwanie pędów bocznych i wyprowadzanie dodatkowych, owocujących (red.).
Więcej »
W Europie największymi producentami bobu na zielone nasiona są Hiszpania i Włochy (roczna produkcja powyżej 100 tysięcy ton), a także Wielka Brytania, Francja i Niemcy. W Polsce warzywo to uprawiane jest na niewielką skalę. Większe plantacje zlokalizowane są na żyznych glebach nad Zalewem Wiślanym, na Lubelszczyźnie oraz na południu Polski. Najczęściej wykorzystuje się jego niedojrzałe, zielone nasiona - do bezpośredniej konsumpcji oraz jako surowiec do mrożenia i konserwowania. Zawierają one białko, węglowodany (w tym błonnik), sole mineralne oraz kompleks witamin. Wartość kaloryczna 100 gramów nasion świeżych wynosi tylko 88 kilokalorii.
Więcej »
Róże i chryzantemy stanowią osobną kategorię wśród kwiatów ciętych zajmując od lat czołowe pozycje w europejskich rankingach bestsellerów giełdowych (w Holandii prawie 20% wartości obrotów). Natomiast wśród pozostałych kwiatów, które znajdują się w światowym handlu, zachodzą ciągłe zmiany.
Więcej »
Według danych statystycznych, w rękach holenderskich firm zajmujących się produkcją i sprzedażą cebul roślin ozdobnych znajduje się 92% światowego handlu tym towarem. Trzy tysiące przedsiębiorstw z Kraju Tulipanów eksportuje cebule warte 1,4 mld guldenów. Niewątpliwie do takiej dominacji Holendrów w znacznym stopniu przyczynił się Keukenhof, park-ekspozycja utworzony pół wieku temu koło miasteczka Lisse jako wizytówka "cebulowego" przemysłu Kraju Tulipanów.
Więcej »
Trzydziestolecie powołania działu roślin ozdobnych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa uczczono dwudniowym ogólnopolskim zjazdem naukowym (9-10 grudnia 1999 r., Skierniewice).
Więcej »
10 grudnia 1999 r. firmy Dümmen Red Fox z Niemiec oraz Vitroflora z Łochowa zaprosiły producentów poinsecji do Poznania na seminarium poświęcone tym roślinom.
Więcej »
W ubiegłym roku minęło 30 lat od powołania w Instytucie Sadownictwa w Skierniewicach działu roślin ozdobnych. Wprawdzie nie miałem możliwości pracować w tym dziale od początku, ale ponad 20 lat, jakie w nim spędziłem, to też niemało. Pamiętam, jak przeszedłem z Akademii Rolniczej w Lublinie do Zakładu Ochrony Sadów w Instytucie i miałem ogromną przyjemność pracować nad ochroną roślin ozdobnych przez kilka lat wspólnie z Ryszardem Dzięciołem. On i Leszek Jesiotr po raz pierwszy w Polsce opracowali program ochrony najważniejszych gatunków roślin ozdobnych przed chorobami i szkodnikami. Ryszard Dzięcioł przeniósł się następnie do SGGW, a ja zostałem w Skierniewicach. Profesor Szczepan Pieniążek, ówczesny dyrektor Instytutu Sadownictwa, nie szczędził etatów dla nowo powstającego Zakładu Ochrony Roślin Ozdobnych. W samym zespole fitopatologii roślin ozdobnych było 4 pracowników naukowych (pozostali oni wierni Instytutowi do dziś).
Więcej »