• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 10/2000

Tegoroczne Dni Otwarte Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego POLAN, które odbyły się w Igołomi 30 i 31 lipca, wypadły w okresie katastrofalnych opadów. Deszcz nie tylko przeszkadzał przybyłym na polową kolekcję warzyw i kwiatów, ale przede wszystkim zniszczył wiele roślin, zwłaszcza ozdobnych.
Więcej »
Miło jest nam poinformować Szanownych Czytelników "Hasła Ogrodniczego", że w bieżącym roku ob-chodzimy w Wielkopolsce 100-lecie istnienia naszych organizacji ogrodniczych. Nieformalne stowarzysze-nia powstawały przed rokiem 1900, na przykład, Koło Ogrodników w Śremie może się pochwalić 120-letnią historią.
Więcej »
Szybko postępująca globalizacja naszego rynku produktów ogrodniczych oraz perspektywa integracji Polski z Unią Europejską coraz częściej zmuszają krajowych producentów do postrzegania swojej sytuacji przez pryzmat rynku światowego, a szczególnie najbardziej chłonnego i najbliższego nam, rynku niemieckiego.
Więcej »
W ciągu ostatnich kilkunastu lat produkcja ogrodnicza rozwinęła się najbardziej w Chinach oraz w Ameryce Południowej. Większość Polaków ogrodnictwo kontynentu południowoamerykańskiego kojarzy głównie z brazylijskimi pomarańczami oraz szeroką gamą owoców, głównie winogron i papryki, z Chile. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego...
Więcej »
?to hasło przewodnie konferencji pod tytułem "Przyszłość polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej", która odbyła się 27 lipca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Gospodarzem spotkania był pełnomocnik rządu do spraw negocjacji o członkostwo RP w Unii Europejskiej, Jan Kułakowski, a uczestnikami - przedstawiciele władz samorządowych z całego kraju.
Więcej »
Szukając odniesienia dla średnich cen hurtowych jabłek deserowych na początku września tego roku - 0,83 zł/kg - musiałem sięgnąć aż do września 1996 roku - wtedy wynosiły one 0,75 zł/kg. A są to jedynie wartości nominalne, bez uwzględnienia inflacji.
Więcej »
Majowe przymrozki i późniejsza susza zmniejszyły w tym roku zbiory owoców jagodowych. Wydawałoby się zatem, że ich ceny w minionej kampanii powinny były być wysokie. Okazało się jednak, że - przynajmniej w przypadku truskawek i agrestu - tak się nie stało.
Więcej »
Wprowadzenie do uprawy nowej odmiany musi być połączone z jej dużą promocją. Na świecie najbardziej cenione są odmiany późno dojrzewające, o długim okresie przechowywania. Stąd też szybką karierę robią 'Fuji', 'Braeburn' i 'Pink Lady'.
Więcej »
We wrześniowym numerze rozpoczęliśmy relację o uprawie nowych odmian śliw w warunkach południowo-zachodniej Polski. Autor opisał ich wytrzymałość na mróz oraz wzrost i owocowanie. Poniżej dokończenie tematu - o podkładkach dla tych mniej jeszcze znanych śliw oraz ocenie ich owoców (red.).
Więcej »
Doświadczeni plantatorzy truskawek wiedzą, że jakość sadzonek użytych do nasadzeń decyduje o powodzeniu inwestycji. Zdrowe rośliny szybciej rosną i obficiej owocują. Celem, jaki postawił sobie Ryszard Majewski, jest uzyskanie odmian odpornych na mróz i niewrażliwych na patogeny.
Więcej »
w gospodarstwie Adama Koczowskiego, 19 sierpnia firma Novartis Seeds zaprosiła okolicznych ogrodników, przedstawicieli Giełdy Ziemi Sandomierskiej i grupy producenckiej z Krakowa (posiadajacej linię sortującą i umowy z supermarketem). Przedstawiciel firmy, Grzegorz Pastuszka, przedstawił najnowsze tendencje w uprawie cebuli, a prof. Józef Robak (IW, Skierniewice) przypomniał najistotniejsze zalecenia ochroniarskie.
Więcej »
W numerze 9/2000 HO zapoznali się Państwo z wymaganiami uprawowymi dotyczącymi rzodkiewki i terminami do- godnymi dla produkcji wybranych odmian. Dzisiaj chcemy przybliżyć niezbędne informacje na temat samej uprawy oraz zagrażających roślinom podczas niej niebezpieczeństw (red.).
Więcej »
W Polsce szparagi produkowane są przede wszystkim z myślą o sprzedaży na rynkach zagranicznych. Według oficjalnych statystyk, ostatnio eksportujemy ich (głównie do Niemiec) 1200-1500 ton rocznie. Do tego należy doliczyć towar nieewidencjonowany, sprzedawany na targowiskach przygranicznych i na stoiskach przy drogach wylotowych z Polski na Zachód.
Więcej »
"Bez konsekwentnej walki z chorobami nie będzie handlowych plonów", to zdanie niegdyś było mottem spotkań producentów zajmujących się uprawą pomidorów polowych przy podporach. Obecnie sytuacja nieco się zmieniła. Prawidłowa ochrona nie jest jedynym (choć nadal niezmiernie istotnym) warunkiem opłacalności uprawy.
Więcej »
Krystynę i Jerzego Derejczyków (fot. 1) z Nysy prześladował ostatnio pech. Zarazem można ich jednak określić jako szczęściarzy. Niepowodzenia, zawinione przez naturę, które spadły na tych producentów anturium w ciągu zaledwie dwóch lat, to pamiętna powódź 1997 roku, a następnie - mniej więcej 24 miesiące poźniej - katastrofalny grad. Pierwszy z kataklizmów zdewastował całe gospodarstwo. Drugi...
Więcej »
W 1999 r. wartość eksportu holenderskich cebul kwiatowych wynosiła 11 mln guldenów. Największą pozycję, jak co roku, stanowiły tulipany przeznaczone do pędzenia. Wybór odpowiedniej odmiany do tego typu uprawy w dużym stopniu decyduje o opłacalności produkcji. Nawet bardzo dobrej jakości kwiaty odmian, na które nie ma zapotrzebowania, trzeba bowiem sprzedać często poniżej kosztów produkcji. Warto więc podążać za modą, jednocześnie zastanawiając się jednak, co decyduje o popularności odmian i sukcesie w handlu pędzonymi tulipanami.
Więcej »
W Pszczynie 12 i 13 sierpnia, podczas długiego weekendu, w gospodarstwie Leszka Jańczaka można było obejrzeć Letni Pokaz Kwiatów, czyli ekspozycję roślin rabatowych i balkonowych z oferty firmy Novartis Seeds. Zaprezentowano tam duży wybór, dobrze już zadomowionych na naszym rynku, rodzajów (np. aksamitka, petunia, niecierpek, begonia, pelargonia, a także - od niedawna zdobywających popularność w tej grupie użytkowej - bylin oraz ziół).
Więcej »
Dni Otwarte firmy Plantpol, które odbyły się po raz piąty - jak zwykle w drugi weekend września (tym razem 8.-10.09.) - stały się wiodącym tego typu wydarzeniem krajowym w branży roślin balkonowo-rabatowych. Świadczy o tym chociażby frekwencja. Otóż w ciągu dwóch pierwszych dni (piątek, sobota), przeznaczonych dla profesjonalistów, do Zaborza przyjechało co najmniej 2100 osób. Tak zwanych hobbystów, dla których zarezerwowana jest zawsze niedziela, pojawiło się natomiast 3000-3500.
Więcej »