• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 03/2001

Oprócz nowych rozwiązań umożliwiających oszczędność energii (gazu) w szklarniach, jury targów NTV '2000 wyróżniło zwłaszcza takie innowacje, które pozwalają zautomatyzować produkcję. To drugie kryterium oceny wiązało się z coraz większym na Zachodzie niedostatkiem siły roboczej.
Więcej »
5 lutego bieżącego roku na konferencji prasowej w Warszawie poinformowano oficjalnie o rozpoczęciu działalności w Polsce koncernu Syngenta. Powstał on z połączenia firm Novartis oraz Zeneca. Pod nowym szyldem będą sprzedawane środki ochrony roślin obu partnerów oraz nasiona roślin ogrodniczych i rolniczych.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
W styczniu w berlińskim centrum targowym zorganizowane zostały dwie największe europejskie imprezy z branży rolno-spożywczej - Grüne Woche (19-28.01.2001 r.) oraz Fruit Logistica (18-20.01.2001 r.). Pierwsza z nich dostępna była dla wszystkich zainteresowanych, druga - wyłącznie dla profesjonalistów z branży ogrodniczej (do niedawna jedynie warzywno-owocowej, a od dwóch lat także kwiatowej).
Więcej »
Przy okazji odbywającej się w Lublinie konferencji na temat sytuacji ekonomicznej polskiego ogrodnictwa przed przestąpieniem Polski do Unii Europejskiej odwiedziłem lubelski rynek hurtowy w Elizówce, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 3.12.2000 roku. Poniżej przedstawiamy rozmowę z prezesem najmłodszej tego typu placówki w Polsce - Wojciechem Włodarczykiem.
Więcej »
W poprzednich dwóch numerach "Hasła Ogrodniczego" (1 i 2/2001) Autorka omówiła ogólne zasady funkcjonowania podatku VAT w rolnictwie. Poniżej - bardziej szczegółowo - przedstawia jeden z dwóch systemów rozliczania tego podatku, zwrot ryczałtowy - red.
Więcej »
Ostatnio poprawiły się nastroje niektórych sadowników, posiadacze chłodni z kontrolowaną atmosferą twierdzą wręcz, że "co dzień to lepiej". Komory takich przechowalni na początku lutego były jeszcze zamknięte, a właściciele sprawdzali tylko od czasu do czasu stan owoców. W tym samym okresie znacznie mniej wesoło było producentom, którzy dysponują jedynie zwykłymi przechowalniami. Wielu z nich kończyło już sprzedaż, bo inaczej w tym sezonie się nie dało - jabłka przechowywały się źle, a od kilku tygodni klienci zdecydowanie woleli owoce z chłodni.
Więcej »
7 lutego w Warszawie rozstrzygnięto konkurs Agroliga 2000. Organizatorem ósmej z kolei edycji tej imprezy byli I program Telewizji Polskiej (redakcja programów rolnych we współpracy z ośrodkami doradztwa rolniczego) oraz miesięcznik Agrobazar. Jak zwykle, o wyborze mistrzów Agroligi zadecydowali jednak telewidzowie, którzy w systemie audiotele głosowali na swoich faworytów spośród zwycięzców eliminacji wojewódzkich.
Więcej »
Pojęcie "produktów ekologicznych" jest różnie interpretowane w poszczególnych krajach. Jednak we wszystkich państwach UE takie artykuły są droższe niż uzyskane metodami tradycyjnymi. Wyższe ceny uzasadniane są większymi kosztami produkcji oraz faktem, że żywność ekologiczna ma być zdrowsza dla konsumentów.
Więcej »
W rolnictwie krajów rozwiniętych jednym z najważniejszych obecnie problemów jest produkcja bezpiecznej żywności. Jej jakość sprawdza się podczas obligatoryjnych kontroli w specjalistycznych laboratoriach, które uczestniczą w programach prowadzonych, między innymi, na zlecenie Komisji Europejskiej. Od około 10 lat obserwuje się również u nas skażenia gleb, roślin uprawnych oraz krajowych produktów żywnościowych, w tym owoców i warzyw.
Więcej »
W ciągu ostatnich kilku lat na rynku ciągników sadowniczych pojawiły się nowe marki. Oprócz doskonale znanego Ursusa 3502 sprzedawane są: Lamborghini Runner (35 i 40 KM), Landini Mistral (37, 40, 47 KM) oraz MTZ 320 A (33,5 KM).
Więcej »
13 stycznia w Belsku Dużym odbyło się II Walne Zebranie Delegatów Związku Sadowników Mazowsza. Na sali obrad stawiło się ponad 150 delegatów gminnych oddziałów związku (ponad 90% uprawnionych do głosowania). Dopisali również goście - burmistrzowie i wójtowie gmin, w których działa ZSM, sadownicy ze związków i grup producenckich pracujących w innych regionach kraju, między innymi z Wilgi i Sandomierza, doradcy i instruktorzy, szefowie firm zaopatrzenia ogrodniczego.
Więcej »
Od 18 stycznia przez trzy dni trwały w Berlinie dziewiąte już targi Fruit Logistica. Co roku spotykają się na nich przedstawiciele różnych działów produkcji ogrodniczej oraz handlowcy z całego świata. Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych trzeci raz z rzędu organizowało stoisko pod nazwą "Polskie jabłka".
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Zaczęli dziesięć lat temu od zera - oprócz planów i wielkiego zapału do działania Miloš Šebo i Pavol Žatko kończąc studia praktycznie nie mieli nic. Poradą i fachowym doradztwem służył im inż. Edward Polok, u którego spędzili wiele wieczorów dyskutując często do późna w nocy. On też zachęcał ich do odbycia praktyki w dobrych, austriackich gospodarstwach sadowniczych. Gospodarowanie na swoim zaczęli w 1992 roku, od 1995 r. do spółki dokooptowano Branislava - brata Miloša. W ubiegłym roku zebrali 2000 t jabłek, zaczęli się interesować czereśnią, gruszą, truskawką.
Więcej »
Przysłowie rozpoczęte w tytule skończę po poniższym, obszernym może, ale mam nadzieję nie nudnym wstępie. W drodze na berliński Zielony Tydzień (piszemy o nim na str. 6 i 12) skorzystaliśmy z zaproszenia Czeskiej Unii Owocarskiej (Ovocnářská unie České republiky) na odbywające się 16–17 stycznia w Hradec Králové tradycyjne spotkanie sadowników tego kraju.
Więcej »
Poniżej publikujemy pierwszą część prognoz wystąpienia ważniejszych gospodarczo chorób i szkodników sadów, opracowaną w Zakładzie Metod Prognozowania i Rejestracji Agrofagów Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Dalsze zamieścimy w następnym numerze "Hasła Ogrodniczego" — red.
Więcej »
...z dopiskiem "2001" rozpoczęło się, jak co roku, 2 lutego. Tradycyjnie też organizatorami tak nazwanego seminarium sadowniczego byli: Sadowniczy Zakład Doświadczalny ISK w Brzeznej Sp. z o.o., Spółdzielnia Ogrodnicza "Ziemi Sądeckiej" w Nowym Sączu, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego — oddział w Nawojowej, Stowarzyszenie Integrowanej Produkcji Owoców "Podkarpacie".
Więcej »
...sali obrad stając się prelegentami. 17 i 18 stycznia na VI Ogólnopolskim Spotkaniu Sadowników w Grójcu wśród około sześćdziesięciu tematów wystąpień, głównie naukowców — z ISK oraz akademii rolniczych — kilka przygotowali sadownicy. Organizatorami spotkania byli tradycyjnie Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Radomiu — Zespół Doradztwa w Grójcu, miejscowa Spółdzielnia Ogrodnicza, starosta powiatu grójeckiego oraz burmistrz Grójca.
Więcej »
Więcej »
31 stycznia Piotr Zajkowski, dyrektor handlowy NM Agro Poland, przedstawił na konferencji prasowej w Warszawie dokumenty związane z działalnością firmy Asahi Chemicals i sprzedaży w Polsce Atoniku. Według tych informacji...
Więcej »
Opłacalność uprawy wielu roślin rolniczych i ogrodniczych uległa w ostatnim czasie znacznemu pogorszeniu. Stało się to powodem poszukiwania przez producentów roślin, które mogą przynieść wyższe dochody. Gatunki i formy mniej popularne lub rzadko uprawiane mogą uzyskać na rynku zachęcające do rozpoczęcia ich uprawy ceny. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem powodzenia takich przedsięwzięć jest zagwarantowany zbyt.
Więcej »
Więcej »
Warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, seler, pasternak, burak ćwikłowy, skorzonera) są co roku atakowane przez wiele gatunków szkodników. Kilka z nich, między innymi połyśnica marchwianka, mszyce, szkodniki glebowe, na niechronionych plantacjach wyrządza poważne szkody. Nowoczesna ochrona polega na zapobieganiu ekonomicznym stratom spowodowanym niekontrolowanym wystąpieniem szkodników. W praktyce powszechnie stosuje się integrację metod ochrony przed szkodnikami, pozwalającą zminimalizować użycie pestycydów. Podstawową rolę odgrywają zabiegi agrotechniczne, między innymi mechaniczna uprawa gleby, nawożenie, walka z chwastami, przestrzeganie optymalnych terminów siewu, sadzenia i zbioru roślin.
Więcej »
Rodzaj zachwaszczenia występującego na plantacjach pomidorów zależy od lokalizacji uprawy. Najczęściej pojawiają się w niej chwasty dwuliścienne: żółtlica drobnokwiatowa, komosa biała, szarłat szorstki, tasznik pospolity, gorczyca polna, rdesty (powojowy i plamisty), pokrzywa żegawka, starzec zwyczajny, rumianowate. W niektórych rejonach mogą występować w dużym stopniu tobołki polne, fiołek polny, jasnoty, psianka czarna. Chwasty jednoliścienne, mające istotne znaczenie w uprawie pomidorów, to chwastnica jednostronna i perz właściwy.
Więcej »
W porównaniu ze stanem z początku dekady, w ostatnich latach produkcja przetworów warzywnych wzrosła ponaddwukrotnie. Rośnie też ich sprzedaż, co wynika nie tylko ze zwiększonej oferty producentów, ale i z chłonności rynku — przede wszystkim krajowego. Za szczególnie rozwojowy uważa się sektor soków (głównie takich, w których jednym z komponentów jest marchew), suszy (także przede wszystkim z marchwi) i mrożonek. Dwie ostatnie grupy są przedmiotem rosnącego zainteresowania rynków zagranicznych.
Więcej »
W hodowli amerykańskiej, pełnej nowych pomysłów mających na celu przyciągnięcie uwagi konsumentów, pojawiły się zminiaturyzowane odmiany warzyw o szokujących kolorach (mandarynkowy pomarańczowy czy pastelowy szminkowy róż) łodyg czy liści. Warzywa te są wypuszczane na rynek jako forma dekoracyjna od maja do Świąt Bożego Narodzenia.
Więcej »
28 stycznia firma nasienna Bejo Zaden Poland Sp. z o.o. i Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach urządziły w Charsznicy spotkanie na temat uprawy i ochrony warzyw gruntowych: kapusty, marchwi, cebuli oraz pora.
Więcej »
Od kilku lat poszerza się asortyment gatunków i odmian roślin służących do dekoracji balkonów, tarasów, kwietników. "Boom rabatowy" rozpoczął się w Polsce od 'Surfinii' — petunii, za którą w ślad pojawiły się inne mnożone wegetatywnie rośliny o kaskadowym wzroście. W konsekwencji, z roku na rok coraz bogatszy jest dobór odmian werben (Verbena x hybrida) cechujących się silnym wzrostem i rozmnażanych przez sadzonkowanie. Obecnie jest ich ponad 90, zebranych w serie lub oferowanych pojedynczo.
Więcej »
W ubiegłym roku Targi Mediolańskie (Fiera Milano) oraz Targi Padewskie (PadovaFiere) podpisały umowę na temat wspólnej organizacji imprez dotyczących roślin ozdobnych. Wynikiem tego porozumienia są targi pod nazwą Flormart-Miflor, łączącą nazwy, dobrze wcześniej znanych w naszej branży, międzynarodowych imprez wystawienniczych.
Więcej »
Metoda ta została opracowana w latach osiemdziesiątych przez trzech japońskich producentów i opublikowana w 1985 roku na I Międzynarodowym Sympozjum Różanym w Izraelu. Wkrótce zyskała wielu zwolenników, a nawet opatentowano ją — w USA, Niemczech, Holandii, we Francji i na Tajwanie. Nową metodą, zwaną potocznie japońską, zainteresowały się ośrodki badawcze.
Więcej »
W poprzednim numerze przedstawiłam ogólne refleksje dotyczące najważniejszych na świecie targów kwiaciarskich, które odbywają się w Amsterdamie (do 1999 r. przez wiele lat gościły w Aalsmeer). Tym razem — trochę szczegółów na temat niektórych wyróżniających się nowych odmian roślin do uprawy na kwiaty cięte. W kolejnym odcinku zaprezentuję rośliny doniczkowe i rabatowe.
Więcej »
W światowym handlu coraz ważniejszymi odbiorcami kwiatów ciętych są sieci supermarketów. Tendencji tej podporządkowują się hurtownie roślin ozdobnych rozwijając specjalne usługi na rzecz tego typu klientów. Wymagają oni bowiem gotowych bukietów, o dobrej trwałości, odpowiednio zapakowanych. Jednym z największych takich zaopatrzeniowców jest w Europie holenderska firma Intergreen, która dostarcza wiązanek, między innymi, do Tesco, Carrefoura, Marksa & Spencera, a także do niektórych sieci stacji benzynowych.
Więcej »