Hasło Ogrodnicze 01/2006
Słowo kwarantanna pochodzi od włoskiego wyrazu quaranta, czyli 40. W okresie wielkich epidemii chorób zakaźnych oznaczała ona przymusowe czterdziestodniowe odosobnienie ludzi przybyłych z miejsc dotkniętych chorobą. W ochronie roślin jest to zespół przepisów i zabiegów mających na celu niedopuszczenie do zawleczenia i rozprzestrzeniania na danym obszarze ważnych gospodarczo chorób, szkodników czy chwastów.
W poprzednich odcinkach tego cyklu Autor przedstawił: opryskiwacze (HO 8/2005), wytwornice mgły gorącej (HO 9/2005), wytwornice mgły zimnej (HO 10/2005) oraz urządzenia do odparowywania siarki i zoocydów HO 12/2005) — redakcja.
WARZYWNICTWO
OCHRONA OBERŻYNY
Powodzenie w uprawie oberżyny zależy w dużej mierze od umiejętnej ochrony przed chorobami i szkodnikami. W kompleksowych działaniach przeciwko agrofagom oberżyny, a także innych roślin uprawianych pod osłonami, należy uwzględniać dezynfekcję w obiektach, agrotechniczne działania zapobiegawcze podczas uprawy oraz wykrywanie agrofagów i ich zwalczanie.
ZAPROSILI NAS
OSŁONI, OCHRONI, PRZYSPIESZY
W sierpniu ubiegłego roku minęło 12 lat od pierwszej transakcji polskiej firmy Agrimpex z Pegas Nonwovens — czeskim producentem włóknin. Z okazji tej, co prawda nieokrągłej rocznicy, polski przedstawiciel zorganizował w październiku, w głównej siedzibie producenta
w Znojmo (Czechy), spotkanie z najprężniej działającymi polskimi dystrybutorami agrowłóknin (fot. 1).
w Znojmo (Czechy), spotkanie z najprężniej działającymi polskimi dystrybutorami agrowłóknin (fot. 1).
ZAPROSILI NAS
DOBRE NASIONA W DOBRYM PODŁOŻU
6 listopada w Radzanowie zorganizowano szkolenie dla producentów, na którym zaprezentowano nowe odmiany papryki hodowli Syngenta Seeds oraz podłoża firmy Hydrokomplet, polecane do wysiewów nasion i produkcji rozsady. Współorganizatorem tego spotkania był Zbigniew Nowacki, prowadzący sklep ogrodniczy.
ZAPROSILI NAS
JUŻ PO RAZ DRUGI...
odbyły się Dni Otwarte w Zakładzie Ogrodniczym "Cichoń", specjalizującym się w produkcji sadzonek chryzantem. Właściciele tego rodzinnego gospodarstwa, które znajduje się we Wieluniu, zaprosili do siebie klientów i innych zainteresowanych ofertą odmian tych roślin 14–16 października 2005 r. Zwyczajem tego typu imprez, pokazano kwitnące okazy odmian z różnych grup uprawowych (w sumie ok. 240 kreacji), w tym sporo nowości.
RYNEK I OKOLICE
PRAWA FIZYKI
W grudniu minął miesiąc od wprowadzenia zakazu eksportu polskich produktów roślinnych do Rosji. Na krajowym rynku jabłek nie było paniki i niewiele wskazywało, że dojdzie do niej w nadchodzących miesiącach. Ceny owoców deserowych nieco spadły, ale można to wytłumaczyć zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podobne sytuacje były regułą i w minionych latach. Gdy obserwuję rozwój sytuacji, przypomina mi się monolog z Kabaretu Dudek: "Woda, napotykając na otwór, czyli szczelinę — wypływa" W ostatnich tygodniach raptownie wzrosło bowiem zainteresowanie naszymi jabłkami na południu Europy, zwłaszcza na Węgrzech i w Rumunii.