• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 03/2007

W wielu gospodarstwach, zwłaszcza sadowniczych, do załadunku i transportu można wykorzystywać miniładowarki, zwane inaczej koparko-ładowarkami. Ich przewagą jest uniwersalność (mogą być używane do wielu innych prac w gospodarstwie), większa stabilność i możliwość poruszania się nawet po nierównym terenie. Biorąc pod uwagę to, że najmniejsze modele tego typu maszyn mają podobną cenę, jak wózki widłowe, warto się zastanowić nad ich zakupem. Poniżej prezentujemy maszyny dostępne na krajowym rynku.
Więcej »
"Przyszłość polskiego sadownictwa" była tematem międzynarodowej konferencji, która odbyła się 15 grudnia ub.r. na Akademii Rolniczej w Lublinie. Organizatorami spotkania, w którym uczestniczyło kilkaset osób (fot. 1), były Katedra Ekonomiki Ogrodnictwa AR w Lublinie, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Urząd Wojewódzki w Lublinie oraz nasze wydawnictwo. Uczestnicy wysłuchali wykładów przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, polskich naukowców związanych z branżą sadowniczą, a także prelegentów z Francji oraz Austrii.
Więcej »
Ogrodnicy coraz częściej muszą ubiegać się o rozmaite certyfikaty potwierdzające jakość ich produktów. Dotyczy to zwłaszcza producentów zajmujących się eksportem płodów rolnych. Wielu z nich dysponuje już certyfikatem EUREPGAP. Kolejnym standardem, który może pomóc ułatwić zbyt warzyw i owoców, jest norma BRC.
Więcej »
W części pierwszej artykułu (HO 2/2007) Autorka przedstawiła definicję wypadku przy pracy rolniczej. Poinformowała o zasadach dotyczących zgłaszania wypadku i składania wniosku o jednorazowe odszkodowanie, a także przedstawiła sposób prowadzenia postępowania powypadkowego (red.).
Więcej »
Więcej »
W pierwszej części materiału (HO 2/2007) Autor przedstawił najważniejsze informacje związane z korzyściami, jakie daje fertygacja sadów jabłoniowych. Poniżej opisuje wyniki kilkuletniego doświadczenia z różnymi technikami nawożenia i ich wpływem na wzrost oraz plonowanie jabłoni (red.)
Więcej »
Sadownicy spodziewają się, że przez intensywne nawożenie roślin osiągną jeszcze wyższe plony i poprawią jakość owoców. Często jednak przychodzi rozczarowanie i zdziwienie — dlaczego zabieg ten nie przyniósł oczekiwanego efektu. Aby zrozumieć przyczyny takich "niespodzianek", trzeba poznać zasady odżywiania drzew owocowych.
Więcej »
III Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej zorganizowano 13–14 stycznia w Hotelu Gromada w Warszawie. Głównymi organizatorami tej największej w Polsce prezentacji sprzętu i środków do produkcji sadowniczej były firma BASF Polska (fot. 1) oraz Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy (fot. 2). W targach wzięło udział 96 firm, a odwiedziło je około 3500 sadowników z całej Polski i z zagranicy. Targom towarzyszyła konferencja, której głównym tematem była uprawa czereśni.
Więcej »
Konferencja towarzysząca III Międzynarodowym Targom Agrotechniki Sadowniczej poświęcona była
w dużej części uprawie czereśni. Ten gatunek stał się w ostatnich latach bardzo popularny wśród sadowników, którzy dzięki intensywnej uprawie nowych odmian czereśni uzyskują wysoką opłacalność produkcji. Aby jednak osiągnąć sukces, konieczne jest spełnienie wielu wymagań, z których pierwszym jest wybór właściwej odmiany i podkładki.
Więcej »
W poprzednich częściach relacji (HO 1, 2/2007) z wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zamieściłem spostrzeżenia z gospodarstw sadowniczych w Niemczech i Holandii. Poniżej przedstawiam informacje o zmianach, jakie następują w belgijskiej produkcji owoców, opisuję również jedną z firm, która zaopatruje sadowników w środki produkcji oraz urządzenia do sortowania i pakowania owoców.
Więcej »
Śliwa domowa jest popularnym w uprawie gatunkiem drzew pestkowych. W Europie rozpowszechnione są jej intensywne nasadzenia na wzór gęstej uprawy jabłoni. Gęste sadzenie śliw jest jedną z najlepszych metod uzyskania wysokich plonów. Korony przewodnikowe drzew — wrzecionowa, osiowa, sznurowa — z mocnym konarem centralnym i słabymi gałęziami bocznymi są szczególnie przydatne w intensywnych sadach. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże zagęszczenie drzew może pogorszyć jakość śliwek. W ostatnim czasie w Polsce rośnie zainteresowanie śliwą japońską i dlatego jej uprawie postanowiłem poświęcić ten materiał.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Wystawa Fruit Focus 2006 odbyła się 26 lipca ub.r. w stacji doświadczalnej East Malling w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. Ośrodek ten zajmuje się krzyżowaniem i produkcją odmian gatunków sadowniczych. Na wystawie swoją ofertę prezentowało prawie 100 firm. Wśród nich byli m.in. producenci tuneli foliowych, pojemników do uprawy roślin, systemów nawadniających, nawozów, wyposażenia pakowalni i opakowań. Prezentowano również nowe odmiany truskawek, malin i jeżyn.
Więcej »
Już wkrótce koniec zimy i niedługo nadejdzie czas pierwszych wyjazdów do sadu i na pola. Warto się do tego starannie i spokojnie przygotować, bo w sezonie nie będzie na to czasu. Trudno przecenić znaczenie sprawnych maszyn dla terminowego i precyzyjnego przeprowadzania zabiegów w ogrodnictwie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niekiedy nawet od jednego z nich zależy, czy całoroczny wysiłek i poniesione nakłady finansowe nie pójdą na marne. To właśnie w ogrodnictwie, bardziej niż w innych działach produkcji roślinnej, stan techniczny maszyn oraz ich dokładna regulacja i właściwe użytkowanie decyduje o sukcesie.
Więcej »
Więcej »
Z czereśni o dużym znaczeniu gospodarczym warto wymienić takie odmiany, jak ‘Burlat’, ‘Vega’, ‘Summit’, ‘Vanda, ‘Techlovan’, ‘Lapins’, ‘Regina’’, ‘Sweetheart’ oraz ‘Kordia’. Ta ostatnia, oprócz niezwykle wysokich walorów jakościowych owoców, ma jedną podstawową wadę — jej drzewa nie są dostatecznie wytrzymałe na mróz. Należy je w związku z tym sadzić na ciepłych i zacisznych stanowiskach. W Polsce w ostatnich latach trafnie dobrano odmiany czereśni do produkcji towarowej, a ich uprawę zrewolucjonizowały dwie karłowe podkładki — ‘PHL-A’ (fot. 1) i ‘GiSelA 5’ (fot. 2) — a także wstawka skarlającą — ‘Frutana’. Udział tej ostatniej w produkcji drzewek karłowych czereśni nie jest jednak jeszcze wielki.
Więcej »
W tym roku mija 20 lat od pamiętnej zimy 1986/87, kiedy wymarzła znaczna część sadów w Polsce. Bieżąca zima już zaliczana jest natomiast do najcieplejszych w mijającym 50-leciu. Wielu sadowników obawia się, aby wiosna nie okazała się tragiczna w skutkach, gdyż, jak pamiętamy, czasami w marcu zdarzały się spadki temperatury do –20°C. Stąd i tegoroczne Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu zorganizowane 24–25 stycznia przez nasze wydawnictwo zdominowały tematy związane ze zmianami, jakie mogą czekać sadowników zarówno w tym sezonie, jak i w najbliższych latach. Nie zabrakło także tematów związanych z ochroną roślin, nowymi odmianami, mechanizacją upraw sadowniczych czy najnowszych informacji z dziedziny agrotechniki sadowniczej, które przedstawił m.in. holenderski doradca.
Więcej »
Owoce borówki wysokiej, duże, smaczne i stosunkowo trwałe, zdobywają coraz większe uznanie, głównie z uwagi na swoje walory deserowe. Owoców tych coraz więcej produkuje się w Polsce, warto jednak wiedzieć, że borówka wysoka może być atakowana m.in. przez wirusy, wiroidy i fitoplazmy. Do niedawna uważano, że wirusy na plantacjach borówki wysokiej w Europie nie występują. Należy jednak zauważyć, że dopiero ostatnio zaczęto ich szukać, a wcześniejsze obserwacje symptomów nie były poparte testami laboratoryjnymi. Trzeba mieć świadomość, że to właśnie wirusy stanowią jedną z groźniejszych grup patogenów borówki wysokiej w Ameryce Północnej, a ostatnio wykryto obecność jednego z nich — wirusa oparzeliny — we Włoszech. Wcześniej pojawiły się na terenie Europy wirusy czerwonej pierścieniowej plamistości borówki i nitkowatości borówki.
Więcej »
W pierwszej części artykułu (HO 2/2007) Autor przedstawił podstawowe informacje na temat wpływu dwutlenku węgla na rośliny. W drugiej omawia szczegółowe zalecenia dotyczące dokarmiania poszczególnych upraw dwutlenkiem węgla. (red.)
Więcej »
Bardzo ważnym zagadnieniem w produkcji ogrodniczej jest sprawna i efektywna kontrola wzrostu oraz pokroju roślin. Najszybciej pożądany efekt można uzyskać używając chemicznych retardantów wzrostu, jednak ich wykorzystanie w produkcji rozsady warzyw może wpłynąć w czasie dalszej uprawy na opóźnienie i zmniejszenie plonowania, a także powodować zaleganie szkodliwych pozostałości w plonie. Z tych względów wzrasta zainteresowanie metodami bardziej bezpiecznymi dla plonu i środowiska, między innymi coraz częściej wykorzystuje się pod osłonami zmiany jakości światła.
Więcej »
17 stycznia w Sandomierzu spotkanie dla producentów uprawiających pomidory pod osłonami zorganizowała firma De Ruiter Seeds.
Więcej »
W ostatnich latach w rejonie Radomia opłacalność uprawy papryki coraz bardziej spada. Co roku podaż tego warzywa na krajowym rynku warzyw świeżych jest większa, a to powoduje trudności z jego sprzedażą. Rozwiązaniem dla producentów uprawiających paprykę pod osłonami może być w takiej sytuacji współpraca z firmami handlowymi, które coraz większe ilości papryki eksportują. Do najaktywniejszych w rejonie Radomia należą Agropaprix i Frut-Max.
Więcej »
W Sandomierzu 16 stycznia szkolenie dla producentów uprawiających pomidory przy palikach i w tunelach foliowych zorganizowała firma Syngenta Seeds przy współudziale przedsiębiorstw Syngenta Crop Protection i Yara Poland.
Więcej »
Uprawa warzyw w tunelach i pod płaskimi osłonami ma na celu uzyskanie wysokiego wczesnego plonu dobrej jakości. W praktyce warzywniczej najpopularniejszymi płaskimi osłonami są folia perforowana oraz włóknina, najczęściej wykorzystywane we wczesnowiosennej uprawie warzyw znoszących niską temperaturę — wczesnej kapusty głowiastej, kalafiora i brokułu, rzodkiewki, rzodkwi, marchwi, sałaty, kopru oraz w początkowym okresie wzrostu warzyw ciepłolubnych — ogórka, pomidora, papryki, melona i kawona. Na mniejszą skalę osłony płaskie są używane do przykrywania na zimę warzyw przeznaczonych na zbiór wiosenny — sałaty, porów, pietruszki naciowej i korzeniowej, rabarbaru i szparagów. Warzywa uprawiane pod osłonami są narażone na uszkodzenia przez wiele szkodników. Aby zapobiec stratom, należy przestrzegać kilku zasad, które omówiono poniżej.
Więcej »
Spotkanie poświęcone uprawie wczesnych gatunków warzyw w polu i pod osłonami zorganizowała 8 stycznia w Piątku koło Łęczycy firma Syngenta Seeds.
Więcej »
Suma strat powodowanych przez chwasty często przekracza straty wywołane przez inne organizmy szkodliwe. Z tego powodu większość zabiegów agrotechnicznych ma na celu m.in. ograniczenie zachwaszczenia. Niestety, niezależnie od warunków i metod uprawy roślin, całkowite wyeliminowanie chwastów nie jest możliwe.
Więcej »
11 stycznia br. do Rydzyny koło Leszna firma Seminis zaprosiła przedstawicieli przemysłu przetwórczego z zachodniej części Polski. Współorganizatorami spotkania były przedsiębiorstwa Bayer CropScience oraz Yara Poland. Zaprezentowano tam aktualną ofertę wspomnianych firm oraz wykłady na temat produkcji kukurydzy i nawadniania warzyw w uprawach polowych.
Więcej »
Producentom zajmującym się uprawą porów wiele trudności nastręcza ich zbiór i przygotowanie do sprzedaży. Czynności te najczęściej wykonywane są ręcznie, co jest nie tylko czasochłonne, ale również uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza wtedy, gdy pory zbierane są późną jesienią czy nawet zimą. Coraz powszechniejszym problemem jest również znalezienie chętnych do pracy. To wszystko skłania do poszukiwania maszyn przeznaczonych do zbioru i obróbki porów. Na taką inwestycję zdecydowali się m.in. Dorota i Marek Wiśniewscy (fot. 1), gospodarujący na południowo-wschodnim krańcu Polski.
Więcej »
Okres, jaki ogrodnicy mają na wiosenne przygotowanie gleby i siew cebuli, jest bardzo krótki i przy ostatnio często kapryśnej pogodzie zwykle niezbyt sprzyjający pracom polowym. Optymalnym terminem siewu jest pierwsza połowa kwietnia i z reguły potrzebny jest pośpiech, aby przedtem prawidłowo wykonać wszystkie zabiegi uprawowe.
Więcej »
Według szacunkowych danych GUS, produkcja cebuli w Polsce w 2006 r. miała być niższa o 11% od produkcji w roku 2005 (w czym uwzględniono 6% obniżenie powierzchni upraw). Myślę jednak, że te szacunki nie w pełni uwzględniły skutki katastrofalnej i długotrwałej suszy, która nawiedziła niemal całą Europę. Dane zebrane przez grupę producentów Roko Grup z wybranych plantacji na terenie prawie całego kraju wskazują, że plony cebuli wynosiły 60–70% tych z poprzedniego sezonu.
Więcej »
Trudne warunki pogodowe, jakie wystąpiły w czasie uprawy cebuli z siewu wiosennego w 2006 roku i, co za tym idzie, niskie plony i wysokie ceny cebuli przechowywanej oraz zachęcające efekty ekonomiczne w produkcji cebuli ozimej w sezonie 2005/2006, spowodowały wzrost areału tej uprawy w sezonie 2006/2007. Podczas wielu spotkań z plantatorami cebuli powtarzają się pytania dotyczące wiosennej agrotechniki na plantacjach cebuli ozimej, dlatego chciałbym podzielić się spostrzeżeniami z mojego 10-letniego bezpośredniego doświadczenia w tej uprawie.
Więcej »
Polska jest ważnym rynkiem nasion gatunków rolniczych i ogrodniczych w Europie i na świecie. Jego potencjalna wartość przez zagranicznych ekspertów oceniana jest na 400 mln USD, jednak realna wielkość obrotów wynosi około 260 mln USD (17. miejsce na świecie). Różnica pomiędzy tymi dwiema wartościami wynika przede wszystkim z częstego pozyskiwania we własnym zakresie nasion gatunków rolniczych oraz rozwoju szarej strefy na rynku nasiennym.
Więcej »
Łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata), zwany również gipsówką wiechowatą, znany jest od dawna, ale przez dłuższy czas uprawiany był tylko w polu. Pędów kwiatostanowych, pojawiających się od czerwca do sierpnia, chętnie używano do letnich bukietów. Obecnie, w naszych warunkach klimatycznych, uprawia się go głównie pod osłonami w ciągu całego roku, przy czym wykorzystywane są do tego celu specjalne odmiany. Coraz więcej kwiatostanów trafiających na europejski rynek pochodzi jednak z krajów o ciepłym klimacie, m.in. z Afryki i Ameryki Południowej, gdzie prowadzone są polowe plantacje gipsówki. Począwszy od lat 80. ubiegłego wieku udział gipsówki wiechowatej na rynku kwiatowym systematycznie wzrastał. W 2002 roku na aukcjach holenderskich sprzedano około 180 mln jej pędów, za 38 mln euro. Średnia cena wyniosła 21 eurocentów/szt. Dwa lata później notowania te były następujące: 175 mln pędów; 32,25 mln euro; 0,19 eurocentów/szt. (czyt. też HO 11/2006). Na naszym kontynencie produkcja tego gatunku rozwinęła się szczególnie w Holandii. Ważnym dostawcą łyszczca wiechowatego był (i nadal jest) Izrael, gdzie wyhodowano wartościowe odmiany (m.in. 'Million Stars'). Kwiaty cięte gipsówki wykorzystywane są jako dodatek do bukietów i innych kompozycji roślinnych — w stanie świeżym i po zasuszeniu, przy czym nadają się do barwienia.
Więcej »
Rejon Bochni na południu Polski wydaje się — ze względu na ukształtowanie terenu — niesprzyjający produkcji szklarniowej. W pagórkowatych okolicach tego miasta, zwłaszcza w Trzcianie-Leszczynie, nie brakuje jednak gospodarstw ogrodniczych, których specjalnością są uprawy pod osłonami. Głównym powodem jest specyficzny mikroklimat (w chłodnych okresach bywa o kilka stopni cieplej niż w sąsiedztwie). W tamtejszym kwiaciarskim asortymencie, w którym kiedyś dominowały gerbery, kilka lat temu pojawiło się anturium. Ten kierunek produkcji okazał się korzystny dla ogrodników, którzy podjęli taką decyzję. Wśród nich są Agata i Radosław Wójcikowie z Trzciany (czyt. też HO 12/2006).
Więcej »
W Polsce obecność przebarwiacza czosnkowego na tulipanach odnotowano po raz pierwszy w 2002 roku, a trzy, cztery lata później stwierdziliśmy go na cebulach odmiany 'Strong Gold' importowanych z Holandii, z przeznaczeniem do pędzenia oraz uprawy w polu. Wcześniej był znany w Polsce jedynie jako szkodnik czosnku. Większość doniesień z innych krajów europejskich również dotyczy występowania tego szpeciela na czosnku bądź cebuli jadalnej. Dane informujące o znalezieniu tego szkodnika na cebulach tulipanów należą do nielicznych. Poza Holandią, gdzie występuje on na tych roślinach pospolicie, w latach sześćdziesiątych XX w. zaobserwowano go także na Węgrzech na cebulach tulipana.
Więcej »
Tulipany reprezentowane są przez bardzo dużo odmian, do których systematycznie hodowcy dołączają nowe. Ich zróżnicowanie pod względem długości łodyg, wielkości i budowy kwiatu, liczby płatków i kształtu ich brzegów, a przede wszystkim barwy, jest ogromne. Nie wszystkie jednak cieszą się takim samym zainteresowaniem konsumentów. O popularności tej lub innej odmiany decyduje wiele czynników, takich jak płeć, wiek, przynależność kupujących do grupy społeczno-ekonomicznej, tradycja czy moda. Ta ostatnia staje się coraz bardziej globalna, co w przypadku kwiatów odnosi się głównie do upodobań kolorystycznych. Ale o uprawie na szerszą skalę konkretnych odmian tulipanów nie decydują jedynie preferencje konsumentów. Ma na to wpływ również przydatność do pędzenia w poszczególnych okresach roku oraz cena cebul, która staje się coraz ważniejsza dla producentów. W Polsce w 2004 roku stanowiła średnio aż 38% ceny kwiatów ciętych tulipana u odmian z grupy Triumph i 22% — odmian z grupy Mieszańców Darwina.
Więcej »