• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2000

RÓWNOLEGLE Z TARGAMI

Maria i Marek Szaj po raz drugi wykorzystali targi Polagra oraz Krajową Wystawę Ogrodniczą, by w dwójnasób promować swoje produkty. Nie tylko jako wystawcy, ale również gospodarze, towarzyszących tym imprezom, Dni Otwartych.
I tak, od 5 do 10 października można było w szklarniach M. M. Szajów w Gądkach k. Poznania oglądać mniej więcej 100 odmian chryzantem doniczkowych, prawie wyłącznie hodowli brytyjskiej firmy Cleangro. Kto zaś wcześniej nie widział postawionego w ubiegłym roku nowoczesnego obiektu szklarniowego, miał dodatkowo okazję zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi tam zastosowanymi (czyt. HO 9/2000).
Jedną część pokazu stanowiły odmiany o kwiatach średniej wielkości, przede wszystkim z serii Time (fot. 1).

FOT. 1. "MORZE" CHRYZANTEM DONICZKOWYCH Z SERII TIME


W tej grupie chryzantem najlepiej u nas sprzedają się wciąż te o pełnych, białych lub żółtych koszyczkach, ale są przykłady bardzo dobrze przyjmowanych na rynku odmiennych ciekawostek. Do takich niewątpliwie należą 'Cocoa Beach' czy 'Baton Rouge' (fot. 2) — obie czerwono-żółte.

FOT. 2. ODMIANA 'BATON ROUGE'


Wśród obiecujących kreacji Maria Szaj wymieniła też, między innymi: 'Quartz Time' (kremowe, pełne kwiatostany), 'Cool Time' (biały, pojedynczy), 'Solar Time' (fot. 3), 'Swing Time' (pojedynczy, pomarańczowy z zielonkawym "środkiem"), 'Fire Time' (duże żółte, pełne koszyczki z czerwonym "środkiem"). Ta ostatnia odmiana — mająca zwarty, krępy pokrój — jest jedną ze szczególnie przydatnych do uprawy wiosennej, która w Polsce może przynosić dobre dochody (niewielka wtedy u nas doniczkowa produkcja chryzantem pozwala uzyskiwać korzystne ceny).

FOT. 3. 'SOLAR TIME'


Na uwagę zasługiwała również nowa — na razie 3-odmianowa — seria Baronettes, podobna do Time, ale o mniejszych koszyczkach i słabszym wzroście (fot. 4). Jak stwierdziła M. Szaj, odmiany te są także bardzo dobre w uprawie wiosennej.

FOT. 4. ODMIANA 'ORLE' Z NOWEJ SERII BARONETTES


Drugą część pokazu stanowiło 70 odmian — nowości z grupy Multiflora — czyli formy doniczkowe drobnokwiatowe, tak zwane samokrzewiące, które ostatnio stały się wśród polskich producentów szczególnie popularne (przez co w tym roku uzyskiwano za chryzantemowe "kule" stosunkowo niskie ceny). Jak powiedziała Maria Szaj, przestawiła się na uprawę tego typu odmian w mniejszych, 5-litrowych doniczkach, aby ułatwić transport gotowych roślin. Spośród pokazywanych odmian — sadzono po trzy rośliny w pojemniku — wyróżniła, między innymi: czerwoną 'Moulin Rouge', białe — 'Mermaid' (szybko rośnie i się rozwija) i 'Filmstar' (bardzo regularny pokrój), żółtą 'Clown' (ładny, kopulasty kształt rośliny, fot. 5). Do oferty gospodarstwa trafi zaledwie kilka z tych siedemdziesięciu nowości, nie sposób bowiem produkować sadzonek aż tylu, często niewiele się różniących między sobą, odmian. Zgodnie z potrzebami naszego rynku, prawdopodobnie wybrane zostaną 3 biało i 3 żółto kwitnące formy, a ponadto po jednej o różowych oraz czerwonych koszyczkach. Dostępne będą, rzecz jasna, i starsze kreacje, wśród których za najlepszą z białych Maria Szaj uważa pełnokwiatową 'Iberę'.

FOT. 5. 'CLOWN' - NOWA ODMIANA Z GRUPY DONICZKOWYCH DROBNOKWIATOWYCH


Ogólnie w gospodarstwie M. M. Szajów w ostatnim sezonie sprzedano o 30% sadzonek więcej niż w 1999 roku. Jest to, zdaniem właścicieli, przede wszystkim wynik specjalizacji i skoncentrowania się na produkcji materiału wyjściowego. Niewątpliwie do takich wyników przyczynia się też skuteczna promocja, której ważnym elementem są właśnie Dni Otwarte.