• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/1999

CELOZJE - ROŚLINY NA FALI

Celozja srebrzysta (Celosia argentea) dobrze znana jest jako jednoroczna roślina rabatowa, kwitnąca od lata do jesieni. Niektóre silnie rosnące mieszańce heterozyjne (F1) można jednak z powodzeniem przyspieszać w szklarni lub ogrzewanym tunelu foliowym, w doniczkach oraz na kwiaty cięte (tabela).

NIEKTÓRE SERIE I ODMIANY PRZYDATNE DO UPRAWY W DONICZKACH ORAZ NA KWIAT CIĘTYUprawa w doniczkach
W Europie doniczkowe celozje sprzedaje się głównie wiosną. W Polsce natomiast można je kupić tylko jesienią, we wrześniu i październiku. Wiosenna produkcja tych roślin wymaga bowiem doświetlania ich i kosztownego ogrzewania szklarni lub tunelu.

SERIA KIMONO


Do uprawy w doniczkach przydatne są odmiany o niskim wzroście i zwartym pokroju należące do Grupy Compacta. Nasiona wysiewa się w szklarni od stycznia do czerwca, do substratu torfowego. W temperaturze 20-25°C pierwsze wschody pojawiają się po 10-14 dniach. Z dwóch gramów nasion otrzymuje się około 1000 siewek, które pikuje się do palet-wielodoniczek i, dla lepszego ukorzenienia roślin, temperaturę w szkłami obniża do 18-20°C. Siewki uprawia się w paletach przez 4 tygodnie i w tym czasie doświetla (2500 lx). Po 8 tygodniach od wysiewu sadzi się rośliny do doniczek, najczęściej o średnicy 10 cm. Dobrym podłożem jest np. ziemia liściowa lub inspektowa zmieszana z torfem i piaskiem (2:2: 1), z dodatkiem gliny (1/6-1/8 ogólnej objętości podłoża). Ten ostatni komponent, o właściwościach buforujących, sprzyja jakości roślin, m.in. poprawia wybarwienie i trwałość kwiatów celozji.

SERIA BOMBAY


Zalecana podczas produkcji temperatura powietrza wynosi 16-18°C. W uprawie wczesnej (sadzenie do doniczek w styczniu, lutym), nie powinna spadać poniżej 20°C. Dla uzyskania niskich i zwartych roślin niezbędne jest użycie retardantu (jednokrotne opryskiwanie B-Nine 85 SP - 0,2-0,3%). Preparat należy zastosować dopiero wtedy, kiedy korzenie celozji dobrze przerosną podłoże. Wcześniejsze użycie grozi uszkodzeniem liści i korzeni. Rośliny nadają się do sprzedaży po około 8 tygodniach uprawy w doniczkach. Pełny cykl produkcyjny - od wysiewu nasion do kwitnienia - trwa około 16 tygodni.

Uprawa na kwiaty cięte
Jest popularna w Holandii i w Niemczech, u nas - w dalszym ciągu sporadyczna. A szkoda, bo kwiaty celozji są nie tylko ciekawe, ale także bardzo trwałe - po ścięciu zachowują świeżość przez mniej więcej 2-3 tygodnie. Do tego typu produkcji wybiera się silnie rosnące odmiany należące do grupy Erecta.

'BOMBAY PURPLE'


Po 4 tygodniach od wysiewu nasion i dalszych 4 tygodniach wzrostu w paletach-wielodoniczkach sadzi się rośliny na zagonach nawiezionych dobrze rozłożonym obornikiem lub nawozami mineralnymi o dużej zawartości potasu (np. Kristalon czerwony 12+12 + 36 lub Kristalon biały 15+5+30, Ferticare 6,4+11+31, Superba zielona 9+9+35), najlepiej w oczka siatki do uprawy chryzantem gałązkowych (12,5 x 12,5 cm). Na metr kwadratowy przypadają wówczas 64 rośliny. Innym rozwiązaniem jest sadzenie rozsady od razu na miejsce stale albo siew bezpośrednio na zagony, z późniejszym przerywaniem roślin. Podobnie jak celozje w doniczkach, także i te trzeba doświetlać od lutego do kwietnia i od połowy sierpnia do października. Długość uprawy od wysiewów do zbiorów wynosi 12-16 tygodni.

'ENTERPRISE'


Schemat produkcji celozji na kwiaty cięte podobny jest do produkcji chryzantem, m.in. ze względu na reakcję fotoperiodyczną roślin. Obie uprawy można połączyć, pod warunkiem właściwego zaplanowania terminów zakładania plantacji celozji i chryzantem. Najkorzystniejszym terminem sadzenia do szklarni pierzastych form celozji jest okres od połowy stycznia do potowy sierpnia, a formy grzebieniastej - od połowy stycznia do potowy lipca. W uprawie opóźnionej nie jest jednak celowy siew przed 25 maja z uwagi na niski popyt na kwiaty cięte latem. Przykładowy terminarz uprawy opóźnionej na kwiaty cięte przedstawia się następująco: Siew: 25.05. Pikowanie: 16.06. Sadzenie na zagony: 13.07. Kwitnienie: 10.09. Kwiaty ścina się po 3-4 tygodniach od ukazania się pąków na pędach, kiedy rozwinięte jest 3/4 wiechy.

'VENEZUELA'Inne zabiegi
Dokarmianie - najlepiej połączone z nawadnianiem - należy prowadzić raz lub dwa razy w tygodniu przy użyciu wieloskładnikowych nawozów mineralnych o zwiększonej zawartości potasu (np. Peters Professional PL Special 15+11+29, w stężeniu 0,15%). Celozje mogą być porażone przez kilka chorób. Zgniliznę twardzikową (Pythium sp.) zwalcza się m.in. preparatem Fongarid 25 WP (0,05%). Do ochrony przed szarą pleśnią (Botrytis cinerea) służą np. Sumilex 500 SC (0,05%) lub Bravo 500 SC (0,2%), a przed mączniakiem prawdziwym (Oidium sp.) - Score 250 EC lub Sportak 45 EC (0,05%). Ze szkodników często na plantacjach tej rośliny pojawiają się wciornastki, które zwalcza się np. przy użyciu preparatu Sherpa 10 EC. Autorka pracuje w Katedrze Roślin Ozdobnych Akademii Rolniczej w Poznaniu