Hasło Ogrodnicze - strona główna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

Szukaj: w roku: w kategorii:


Numer: 03/1999
1. SEMINARIUM MAŁOPOLSKIEGO OGRODNICTWA

RYNEK

Około 30 lat temu rozpoczął się w małopolskim rolnictwie proces specjalizacji produkcji ogrodniczej. Gospodarstwa wielokierunkowe przekształcały się w takie, w których uprawy ogrodnicze są jedynym lub głównym kierunkiem produkcji. O problemach, z jakimi obecnie spotykają są producenci owoców o i warzyw, dyskutowano na zorganizowanym z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Ogrodnictwa Małopolskiego seminarium 6 stycznia w Limanowej.
czytaj


Numer: 03/1999
TECHNICZNE NOWINKI DLA PRODUKCJI OGRODNICZEJ, część 2

RYNEK

W poprzednim numerze przedstawiliśmy nowości z wystawy NTV '98 w dziedzinie podłoży, pojemników i niektórych hydroponicznych systemów uprawowych. W drugiej części relacji zamieszczamy większe porcję techniki ogrodniczej.
czytaj


Numer: 03/1999
CZY WARTO SPRZEDAWAĆ KWIATY CIĘTE W CENTRACH OGRODNICZYCH?

RYNEK

W naszym kraju powstaje coraz więcej punktów sprzedaży używających nazwy - centrum ogrodnicze (czyt. HO 11/98). Jak dotąd, większość z nich nie oferuje klientom takiego asortymentu towarów i usług - głównie z uwagi na szczupłość przestrzeni lub ograniczone możliwości finansowe - jak ich zagraniczne odpowiedniki.
czytaj


Numer: 03/1999
SUPERMARKETY PŁACĄ WIĘCEJ ZA MNIEJ CHEMII

RYNEK

Coraz więcej zagranicznych supermarketów wymaga od dostawców roślin ozdobnych, aby ograniczyli zużycie środków chemicznych wykorzystywanych w trakcie uprawy. Producenci, którzy zdecydują się na biologiczną ochronę roślin, mogą liczyć na korzystne kontrakty z sieciami dużych sklepów.
czytaj


Numer: 03/1999
MARKETING WIŚNI W USA - POMYSŁ WART ZAINTERESOWANIA

RYNEK

Przed kilku laty na rynku hurtowym wiśni w Stanach Zjednoczonych istniała sytuacja podobna do tej, z którą mamy do czynienia obecnie w Polsce. W latach dużego urodzaju tych owoców występowały poważne problemy z ich zagospodarowaniem, a nadmierna podaż powodowała spadek cen, utrzymujący się niekiedy przez 2, 3 lata (szczególnie, gdy zbiory przekraczały 350-400 min funtów rocznie).
czytaj


Numer: 03/1999
CENY HURTOWE WARZYW W 1998 ROKU

RYNEK

Poziom cen na hurtowym rynku warzyw w 1998 roku wynika z nakładania się wielu czynników. Zadecydowały głównie te związane z podażą, do których przede wszystkim zaliczyć należy wielkość zbiorów w 1997 i 1998 roku, skalę importu, a także popyt - kryzys finansowy w Rosji miał wpływ na wielkość obrotów zewnętrznych oraz na ceny warzyw, zwłaszcza w drugim kwartale 1998 roku. Istotny wpływ na poziom cen miał również wewnętrzny spadek wartości złotego.
czytaj


Numer: 03/1999
''SAME DOBRE RZECZY''

RYNEK

Tak dosłownie odpowiedział znajomy sadownik na moje pytanie o to, co się dzieje na rynku w początkach lutego. Rzeczywiście, jest kilka powodów do zadowolenia.
czytaj


Numer: 03/1999
MARCHEW NA... KACA

RYNEK

czytaj


Numer: 03/1999
PROGNOZA KOSZTÓW PRODUKCJI PODSTAWOWYCH GATUNKÓW OWOCÓW W 1999 ROKU

RYNEK

czytaj


Numer: 03/1999
UPRAWA TRUSKAWEK W POLU NA ZBIÓR PRZYSPIESZONY

SADOWNICTWO

W ostatnim dziesięcioleciu wprowadzono w Polsce do produkcji wiele nowych deserowych odmian truskawek, które charakteryzują się doskonałym smakiem, wczesnością dojrzewania oraz wysoką plennością dorównującą powszechnie uprawianej Senga Senganie. Równocześnie, aby uzyskiwać owoce poza sezonem ich tradycyjnego dojrzewania, zaczęto wprowadzać nowoczesne technologie produkcji, na przykład sterowaną uprawę truskawek.
czytaj


Numer: 03/1999
CIĘCIE KORZENI

SADOWNICTWO

czytaj


Numer: 03/1999
GALA - ODMIANA PRZEŁOMU WIEKÓW?

SADOWNICTWO

Jedną z najpopularniejszych na świecie odmian jabłoni lat 90. jest bez wątpienia Gala - jedyna, której produkcja w krajach Unii Europejskiej w latach 1994-98 wykazywała stałą tendencję wzrostową.
czytaj


Numer: 03/1999
FUNDACJA ''PROMOCJA ZDROWIA'' PARTNEREM W PROMOCJI JABŁEK

SADOWNICTWO

10 stycznia odbyt się koncert Fundacji ''Promocja Zdrowia'' prof. Witolda Zatońskiego. Na tę doroczną galę Profesor zaprasza przyjaciół Fundacji. Wśród gości znaleźli się: marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, ambasador Hiszpanii w Polsce Juan Pablo de la Iglesia, kilku wiceministrów, prawie cały zarząd Polskiego Radia SA, znani dziennikarze i posłowie.
czytaj


Numer: 03/1999
PARCH JABŁONI - SKĄD SIĘ MOGĄ BRAĆ INFEKCJE PIERWOTNE?

SADOWNICTWO

W poprzednim numerze autor przedstawił ogólne wiadomości na temat stadium konidialnego Venturia inaequalis zimującego napędach oraz wyjaśnił pojęcie parcha ''powierzchniowego'' - red.
czytaj


Numer: 03/1999
CO KRYJE SIĘ POD NAZWĄ PHL

SADOWNICTWO

Pod trzema literami - PHL - ukryta jest nazwa serii czeskich podkładek słabo rosnących dla czereśni. O tych podkładkach zapewne wielu szkółkarzy i sadowników już słyszało lub nawet ma je w produkcji. Opinie o ich przydatności w naszych warunkach klimatycznych nie są jednoznaczne, zarówno wśród naukowców, jak i sadowników. Niniejszy artykuł jest próbą podzielenia się z Czytelnikami wynikami dziesięcioletnich badań nad tymi podkładkami prowadzonych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
czytaj


Numer: 03/1999
CZY MOŻNA SPRZEDAĆ GRUSZKĘ DROŻEJ?

SADOWNICTWO

czytaj


Numer: 03/1999
TRUSKAWKI POD OSŁONAMI - SPOSTRZEŻENIA Z KILKU LAT UPRAWY

SADOWNICTWO

Spostrzeżenia z kilku lat uprawy W podkrakowskich Myślenicach jeden z sadowników - Bolesław Zawrzykraj (fot. 1) - postanowił kilka lat temu zająć się sterowaną uprawą truskawek pod osłonami. Wybudował więc w 1995 roku według własnego projektu czteronawowy tunel o wymiarach 16 x 30 metrów, o powierzchni blisko 500 m2.
czytaj


Numer: 03/1999
NAWOŻENIE POMIDORÓW SZKLARNIOWYCH, cz. 1 - PODŁOŻA TRADYCYJNE

WARZYWNICTWO

Artykuł ten przedstawia zasady nawożenia pomidorów szklarniowych uprawianych tradycyjnie (cz. I) w podłożach mineralnych, mineralno-organicznych i organicznych - określanych obecnie w literaturze fachowej jako nieinertne (non-inert media) oraz według najnowszych technologii (cz. II), w inertnych (inert media). Jeżeli po przeczytaniu obu części Czytelnik nabierze przeświadczenia, że nawożenie pomidora (a tym samym i innych roślin uprawianych pod osłonami) jest znacznie prostsze w podłożach inertnych, to cel niniejszej publikacji zostanie osiągnięty.
czytaj


Numer: 03/1999
ODMIANY PORÓW NA ZBIÓR WCZESNY

WARZYWNICTWO

Obok technologii uprawy jednym z podstawowych czynników decydujących o uzyskaniu wysokich i dobrych jakościowo plonów porów w każdym terminie produkcji jest dobór odpowiedniej odmiany.
czytaj


Numer: 03/1999
Z NOWYMI GATUNKAMI WARZYW W XXI WIEK, część pierwsza

WARZYWNICTWO

Początek nowego stulecia przyniesie Polsce szereg istotnych zmian - dużymi krokami będziemy zbliżać się do połączenia z Unią Europejską. Mimo ogromnych trudności, trzeba mieć nadzieję, że wyjdziemy z kręgu niemożności odczuwalnej w rolnictwie, w tym również w gospodarstwach ogrodniczych.
czytaj


Numer: 03/1999
BIOLOGICZNA WALKA Z PASOŻYTNICZYMI DROBNOUSTROJAMI

WARZYWNICTWO

czytaj


Numer: 03/1999
MARCHEW WYSOKIEJ JAKOŚCI TRADYCYJNA I PĘCZKOWANA

WARZYWNICTWO

Coraz częściej kupując warzywa konsumenci interesują się nie tylko ich wyglądem zewnętrznym, są skłonni zapłacić wyższą cenę za te dobrej jakości i o wysokiej wartości biologicznej. Dlatego warto zwrócić uwagę na
czytaj


Numer: 03/1999
BIOPREPARATY DO ZWALCZANIA ŚLIMAKÓW

WARZYWNICTWO

czytaj


Numer: 03/1999
SPOSÓB NA SAŁATĘ

WARZYWNICTWO

czytaj


Numer: 03/1999
WARTO UPRAWIAĆ TULIPANY ''BOTANICZNE'', część I

KWIACIARSTWO

Na rynku cebulowych roślin ozdobnych wzrasta w ostatnich latach zainteresowanie gatunkami i odmianami tulipanów, popularnie zwanych botanicznymi. Traktowane do niedawna jako wyłącznie amatorskie, obecnie coraz częściej znajdują zastosowanie w towarowej produkcji. Charakteryzują się bowiem wieloma zaletami, które mogą i powinny być wykorzystywane w różnych nasadzeniach - w parkach oraz ogrodach, szczególnie naturalistycznych. Są niezastąpione, na przykład, w alpinariach. Doskonale nadają się też do uprawy w skrzynkach balkonowych i tarasowych pojemnikach, mogą także służyć do ozdabiania wnętrz. Zastosowanie, obok tradycyjnych odmian ogrodowych, tych ''botanicznych'' sprawia, że kwitnienie tulipanów na rabatach można znacznie wydłużyć.
czytaj


Numer: 03/1999
''PSTRY'' PACIORECZNIK

KWIACIARSTWO

czytaj


Numer: 03/1999
CO POKAZANO NA WYSTAWIE W AALSMEER, część II - NOWOŚCI DONICZKOWE I BALKONOWE

KWIACIARSTWO

Wprawdzie w Aalsmeer królują kwiaty cięte (czytaj 1. część relacji - HO 2/99), ale w przebogatej ofercie roślin można znaleźć także sporo nowości doniczkowych, a nawet balkonowych - choć listopadowa pora nie sprzyja tym ostatnim. Podczas ubiegłorocznej wystawy pokazano w tej grupie kilkanaście nowych odmian, które zasługuję na szczególne uwagę.
czytaj


Numer: 03/1999
BIOLOGICZNA WALKA Z MĄCZLIKIEM SZKLARNIOWYM

KWIACIARSTWO

czytaj


Numer: 03/1999
ROŚLINA CEBULOWA ROKU 1999

KWIACIARSTWO

Taki tytuł przypadł tulipanowi 'Fusilier' z grupy tak zwanych botanicznych. Wyróżniona odmiana, o jaskrawoczerwonych kwiatach, pochodzi od dziko rosnącego gatunku Tulipa praestans.
czytaj


Numer: 03/1999
NOWINKI

KWIACIARSTWO

czytaj


Numer: 03/1999
BRACHYCOME

KWIACIARSTWO

Rodzaj Brachycome, należący do rodziny Astereceae, pochodzi z Australii. Jego polska nazwa - czubatka - zupełnie się u nas nie przyjęła. Znane jest kilkanaście gatunków - zarówno jednorocznych, jak i trwałych. W naszych warunkach klimatycznych żaden z nich nie zimuje. Brachycome lubi gleby lekkie, łatwo nagrzewające się oraz słoneczne, suche i osłonięte stanowiska. Nadaje się nie tylko do wiszących pojemników czy do skrzynek balkonowych, ale także na rabaty i do ogródków skalnych.
czytaj


Numer: 03/1999
IMPORTOWANE PROBLEMY

KWIACIARSTWO

Coraz częściej materiał wyjściowy do produkcji kwiaciarskiej, szczególnie ten rozmnażany wegetatywnie, pozyskiwany jest z mateczników zakładanych w rejonach o lepszych warunkach klimatycznych niż panujące na naszym kontynencie. Razem z roślinami sprowadzane są czasem nowe patogeny i szkodniki, nieznane w kraju importera. Niepożądane ''nowości'' pojawiają się zwykle najpierw w Holandii, będącej - z racji swojej pozycji na światowym rynku kwiaciarskim - swoistym laboratorium testującym nowe gatunki, odmiany i metody produkcji.
czytaj


Numer: 03/1999
NAWADNIANIE ANTURIUM

KWIACIARSTWO

System nawodnieniowy w uprawie anturium powinien dostarczyć roślinom wody w sposób podobny do tego, jaki obserwuje się w środowisku naturalnym tych roślin (częste - intensywne, ale krótkotrwale - deszcze nawilżają resztki kory i liści, w których rośnie anturium). Nadmiar wilgoci oraz zły drenaż powodują wyparcie przez wodę powietrza glebowego, co jest przyczyną ograniczenia oddychania korzeni i, w rezultacie, ich zamierania.
czytaj


Numer: 03/1999
PRZEMIANY NA RYNKU OZODBNYCH ROŚLIN CEBULOWYCH W HOLANDII

KWIACIARSTWO

W Holandii ponad 3100 przedsiębiorstw uprawia ozdobne rośliny cebulowe, głównie tulipany (ponad 2000 firm). Średnia wielkość gospodarstwa w tym kraju wynosi około 6 ha, a całkowita powierzchnia upraw ozdobnych roślin cebulowych obejmuje 18 385 ha, w tym m.in. 10 000 ha tulipanów, 3500 ha lilii, 1500 ha narcyzów, 1100 ha hiacyntów, 600 ha irysów oraz 600 ha krokusów.
czytaj

Szkółkarstwo | plantpress.pl | archiwum | kontakt | polityka prywatności
  © 1999-2020 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na tym portalu jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.