• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/1999

FELICIA AMELLOIDES

Rodzaj Felicia, z rodziny astrowatych, obejmuje około 50 gatunków roślin jednorocznych, bylin i krzewinek występujących głównie w Afryce Południowej, a także - sporadycznie - w Etiopii. Gatunkiem, który zyskuje coraz większą popularność jako roślina do ozdoby balkonów, tarasów oraz rabat kwiatowych, jest Felicia amelloides (syn. Agathaea coelestris, Aster capensis).
Wprawdzie nie ma ona zwisających pędów, ale bywa często stosowana w wiszących pojemnikach jako element kompozycji. W nazwie gatunkowej ''amelloides'' zawarte jest podobieństwo tej rośliny do rodzimego astra gawędki (Aster amellus). Można by więc po polsku nazwać ten gatunek felicją gawędkową. Ta silnie rozkrzewiona bylina, o wysokości i szerokości mniej więcej 30 cm, ma niewielkie (długości około 3 cm), szorstko owłosione, sztywne liście. Koszyczki z niebieskimi kwiatami języczkowatymi i żółtymi rurkowatymi mają średnicę w przybliżeniu 3 cm. Rozwijają się pojedynczo na wzniesionych, szczytowych, bezlistnych częściach pędów (szypuł), długości około 15 cm. W przeciwieństwie do większości kwiatów południowoafrykańskich nie zamykają się przed zmierzchem, lecz wyginają kwiaty języczkowate w dół.

Odmiany
Ich wybór jest jeszcze niewielki. Oferowane są silnie rozkrzewiająca się 'Santa Anita' o błękitnych kwiatach oraz również niebieska z żółtym oczkiem, lecz o pstrych biało-zielonych liściach i mniej rozgałęziona, 'Variegata Blue'.

Rozmnażanie i uprawa
Felicję rozmnaża się z sadzonek pędowych. Ukorzenia się je w pomieszczeniach o temperaturze 18-20°C. W zależności od planowanego terminu uzyskania gotowych do sprzedaży roślin i wielkości użytych do tego pojemników sadzonki można ukorzeniać od połowy stycznia do początku marca. Sadzonki ukorzeniane najwcześniej sadzi się po 5 w większe pojemniki (kosze), te z późniejszych terminów - umieszcza po jednej w doniczkach 10-11-centymetrowych. Felicja wymaga ziemi średnio żyznej o pH 6,0. Po około 2 tygodniach od posadzenia sadzonek wskazane jest uszczknięcie wierzchołków pędów. Przez mniej więcej 10 dni po przesadzeniu roślin do pojemników utrzymuje się temperaturę 18°C, potem obniża się ją do 14°C, a na tydzień przed zbyciem hartuje w 10-12°C. Felicje ze styczniowego sadzonkowania gotowe są do sprzedaży w końcu kwietnia, a z lutego - w połowie maja. Rośliny sadzonkowane później trzeba uprawiać w wyższej temperaturze (w 16°C), by były gotowe do sprzedaży w połowie maja. W tych warunkach rośliny gorzej się krzewią i są mniej efektowne. Podczas uprawy felicję można nawozić raz na tydzień 0,2-procentowym roztworem mieszanki nawozów mineralnych, natomiast przy nawożeniu połączonym z podlewaniem (fertygacja) używa się roztworów o stężeniu 0,05-0,07%. Na miejsce stałe felicją może być sadzona, gdy miną wiosenne przymrozki, a więc nie wcześniej niż po połowie maja. Roślina kwitnie obficie tylko przy ciepłej, słonecznej pogodzie, ale okres kwitnienia jest za to długi - trwa aż do przymrozków. Felicji szkodzi nadmiar wody, natomiast dość dobrze znosi suszę. Nawet mocno zwiędła, po podlaniu szybko wraca do pełnego turgoru. Efektowniej wyglądają rośliny, z których usuwa się przekwitłe kwiatostany. Powinno się wycinać pędy u nasady bezlistnej szypuły. Przynajmniej do sierpnia felicję powinny być nawożone tak, jak podano wyżej.