• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/1999

CENTRUM CEBULOWE

Ponad 20 000 ha zajmują w Holandii tereny przeznaczone pod uprawę ozdobnych roślin cebulowych. Roczna produkcja cebul w tym kraju wynosi około 10 mld sztuk. Jest to 65% całkowitej produkcji światowej.


Promocją tego ogromnego przemysłu zajmuje się Międzynarodowe Centrum Cebul Kwiatowych (Internationaal Bloembollen Centrum, w skrócie IBC) z siedzibą w Hillegom — fundacja reprezentująca producentów oraz eksporterów z Kraju Tulipanów.
Eksport holenderskich cebul kwiatowych do Polski wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat o 80%. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się: tulipany (wzrost z 11,35 mln sztuk w sezonie 1996/97 do 18,65 mln sztuk w sezonie 1997/98), mieczyki (odpowiednio z 9,6 mln do 15,85 mln szt.) i lilie (z 10,62 mln do 15,4 mln szt.). Nic dziwnego, że IBC zdecydowało się na otwarcie w naszym kraju swojego przedstawicielstwa. Inauguracja odbyła się 18 maja w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. Jak stwierdziła Wendy Peleman, koordynator IBC na Europę Środkowowschodnią, zadaniem polskiego biura ma być przede wszystkim ułatwienie zainteresowanym dostępu do informacji związanych z rozwojem i najnowszymi trendami panującymi na rynku cebul kwiatowych. Wydaje się, że w centrum uwagi znajdą się na razie przede wszystkim hobbyści, choć zapowiedziano także rozpowszechnianie profesjonalnych informacji na sympozjach naukowych, wystawach oraz innych imprezach.
Prawdopodobnie możliwości Międzynarodowego Centrum Cebul Kwiatowych są rzeczywiście duże, zarówno pod względem przygotowywania akcji promocyjnych, jak i poziomu wiedzy fachowej. Niestety, na spotkaniu inauguracyjnym zabrakło prezentacji przedmiotu zainteresowania — kwiatów lub cebul kwiatowych, przedstawienia nowych, modnych odmian, nowatorskich sposobów produkcji lub przechowywania cebul i kwiatów. Możliwe, że zapowiedziane już, jesienne spotkanie będzie ciekawsze i bogatsze w wiedzę fachową.