• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 09/1999

UPRAWA WARZYW POD PŁASKIMI OSŁONAMI

,
Warzywa kapustne na wczesny zbiór
Rozsady tych gatunków można sadzić w początkach kwietnia, a w cieplejszych rejonach już w końcu marca. Osłony (czytaj też dodatek "Osłony ogrodnicze") należy nakładać bezpośrednio po sadzeniu. Folię perforowaną, w zależności od przebiegu pogody, usuwa się po 2–4 tygodniach. Włókninę można pozostawiać na roślinach przez 6–7 tygodni, zdejmuje się ją zwykle w drugiej połowie maja — na 7–10 dni przed rozpoczęciem zbiorów. Przyspieszenie uzyskania plonu wynosi odpowiednio około 10–14 dni oraz 7–10 dni. Dodatkowo okrywanie włókniną chroni warzywa kapustne przed śmietką kapuścianą. Kapusta pekińska uprawiana pod tą osłoną jest mniej podatna na wybijanie w pędy kwiatostanowe.

Ogórek
Nasiona można wysiewać już na początku maja, osłaniając je bezpośrednio po wysiewie folią perforowaną. Usuwa się ją, gdy ogórki wytworzą 2, 3 liście. Jedynie przy chłodnej pogodzie osłonę można pozostawić dłużej (do fazy 5–7 liści). W razie wystąpienia majowych upałów folię tę trzeba czasowo usuwać. Włóknina może osłaniać ogórki dłużej — do fazy kilku liści, a przy chłodnej pogodzie do momentu pojawienia się pąków kwiatowych. Efekty produkcyjne przy obydwu sposobach osłaniania są podobne: zbiory ogórków rozpoczynają się kilka dni wcześniej niż w otwartym gruncie, a plon wczesny — pierwsze 2, 3 zbiory — jest wyraźnie wyższy (tabela).

PLONOWANIE OGÓRKA ODMIANY ŚREMSKI POD PŁASKIMI OSŁONAMI (ŚREDNIA Z LAT 1990-92)


Osłanianie daje szczególnie dobre wyniki, gdy ogórki uprawiane są z rozsady. Można ją sadzić w drugiej lub trzeciej dekadzie maja. Folię perforowaną pozostawia się na roślinach przez 2–3 tygodnie, włókninę zdejmuje się wówczas, gdy pojawią się pąki kwiatowe,

Marchew wczesna
Nasiona można siać w marcu, kładąc osłony bezpośrednio po siewie. Folię perforowaną usuwa się, gdy marchew wytworzy 2, 3 liście. Włóknina może osłaniać rośliny do momentu osiągnięcia przez nie wysokości 10–15 cm. W doświadczeniach obydwie osłony wpływały bardzo korzystnie na wzrost marchwi, wyraźnie większy (w porównaniu z uprawą nieosłanianą) był wczesny plon marchwi pęczkowej.

Sałata głowiasta - masłowa i kruchaDo osłaniania sałaty sadzonej na początku kwietnia wykorzystywana bywa zarówno folia perforowana (na 2–3 tygodnie), jak i włóknina (na 4–5 tygodni — fot.). Tę ostatnią usuwa się około tygodnia przed zbiorami. Sałata pod folią perforowaną bywa porażana przez szarą pleśń, szczególnie jeśli osłona jest utrzymywana zbyt długo. Zbiory sałaty osłanianej zaczynają się zwykle o 5–7 dni wcześniej niż z uprawy w otwartym gruncie.

Rzodkiewka i rzodkiew na wczesny zbiór
Osłony z folii perforowanej zakładane po wysiewie powinno się usuwać wówczas, gdy rośliny wytworzą 2, 3 liście właściwe. Włókninę powinno się zdejmować na tydzień przed planowanym rozpoczęciem zbiorów. Osłanianie nieznacznie (o kilka dni) przyspiesza zbiory. W uprawie pod włókniną zgrubienia tych warzyw nie są porażane przez śmietkę kapuścianą.

Papryka
Nasze doświadczenia wykazały, że papryka uprawiana w gruncie korzystnie reaguje na osłanianie włókniną. Natomiast folia perforowana źle wpływa na rozwój tych roślin — powodując ich nadmierny wzrost wegetatywny i opóźnienie zbiorów. Rozsada papryki sadzona w trzeciej dekadzie maja powinna być osłonięta przez 4–5 tygodni.

Kawony i melony
Rozsadę sadzi się na przełomie maja i czerwca. W doświadczeniach (z lat 1988–90) osłony z włókniny lub z folii perforowanej korzystnie wpływały na plonowanie kawona. Średni plon handlowy odmiany Pannonia F1 w uprawie bez osłon wynosił 1,7 kilograma z metra kwadratowego, podczas gdy przy osłanianiu (przez około 3 tygodnie) folią perforowaną zebrano 3,1 kg/m2. Podobny plon (3,0 kg/m2) uzyskano spod włókniny, którą pozostawiono na roślinach do momentu wytworzenia pąków kwiatowych.
Doświadczenia z uprawą melona były prowadzone od 1994 do 1998 roku. Reakcja tego warzywa na osłanianie była pozytywna tylko w latach, w których w pierwszej połowie czerwca było chłodno.
Bezpośrednie osłanianie może dać dobre wyniki również w uprawie innych warzyw — porów, selerów, bobu, fasoli szparagowej, szpinaku, a nawet szparagów i rabarbaru.