Od początku czerwca na rynkach hurtowych w Polsce na uwagę zasługuje wzrost podaży wczesnych warzyw od producentów krajowych. Zwiększone dostawy tych produktów doprowadziły do spadku notowań większości gatunków warzyw oraz eliminacji z rynku towarów importowanych. W czerwcu stopniowo zmniejszał się także udział w ofercie warzyw z ubiegłorocznych zbiorów.
Na rynku krajowych pomidorów utrzymywały się znaczne wahania cen. Likwidacja od 1 maja barier granicznych otworzyła nasz rynek dla uzupełniających dostaw z krajów Unii Europejskiej. Wpłynęło to na obniżenie średniego poziomu notowań pomidorów oraz powrót — po dwutygodniowej nieobecności (w 18. i 19. tygodniu roku) — tych warzyw z zagranicy na nasz rynek. Ogólnie, tegoroczne ceny pomidorów krajowych, licząc od początku zbiorów (czyli od 13. tygodnia br.), są o około 4% niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Z nowości warzywnych, które pojawiły się na hurtowym rynku w Poznaniu w czwartym tygodniu czerwca, wymienić można groch zielony, czerwoną i zieloną paprykę, cukinię oraz bób (wszystkie ze źródeł krajowych). Coraz większe dostawy fasoli szparagowej doprowadziły do spadku cen tego warzywa — 21 i 22 czerwca za kilogram trzeba zapłacić 5–7 złotych.
W trzecim tygodniu czerwca pojawiły się długo oczekiwane przez kupujących pierwsze większe dostawy stosunkowo drogich leśnych kurek.
Na rynku owoców "z dnia na dzień" rosły dostawy ze źródeł krajowych. Znacznie wahały się ceny (2–5 zł/kg) polskich truskawek — w zależności od pogody, wielkości dostaw oraz jakości owoców. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, wzrost podaży naszych truskawek wyeliminował z rynku dostawy tych owoców z importu. Od 22. tygodnia roku w ciągłej sprzedaży na hurtowym rynku w Poznaniu były krajowe czereśnie. Na początku czerwca pojawił się także agrest oraz leśne jagody, a incydentalnie oferowano poziomki i czerwone porzeczki.
Na uwagę zasługuje odnotowany na początku czerwca gwałtowny wzrost cen krajowych jabłek. Dotyczyło to wszystkich odmian. Poziom notowań był jednak i tak o 10–20% niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Porównanie cen owoców na rynkach hurtowych w Polsce i Niemczech wskazuje wciąż na atrakcyjność polskich notowań dla odbiorców niemieckich.
Średnie ceny na wybranych rynkach hurtowych w Polsce
i w Niemczech 21 i 22.06.2004 roku
* — brak danych lub brak produktu,
** — warzywa z tegorocznych zbiorów, *** — importowane z Polski;
źródło: dane WGRO SA w Poznaniu i ZMP z Niemiec
średni kurs euro (NBP) 21.06.2004 r. wynosił 4,60 zł