16 maja w gospodarstwie Iwony Tworzydło w Królówce koło Nowego Wiśnicza Dzień Pomidora zorganizowała Syngenta Seeds wspólnie z firmą Yara Poland oraz sklepem Agrochemik z Bochni.
Ten rok nie jest łatwy dla producentów pomidorów z południa Polski — wiosna była zimna i pochmurna. W gospodarstwie Iwony Tworzydło (fot. 1) rozsadę pomidorów sadzono na początku lutego, pierwsze handlowe zbiory rozpoczęły się dopiero 10 maja i były niskie, w porównaniu z uzyskiwanymi w tym terminie w poprzednich latach. Pomidory z Królówki sprzedawane są na lokalnym rynku — trafiają między innymi do hurtowni i sklepów w Wieliczce, Nowym Targu, Nowym Wiśniczu czy Bochni. Iwona Tworzydło podkreślała, że klienci i handlowcy dobrze oceniają warzywa wyprodukowane w ich rejonie i nie ma ona kłopotów ze zbytem.
Fot. 1. Iwona Tworzydło prowadzi uprawę pomidorów na powierzchni 8,5 tys. m2
Cena pomidorów w połowie maja (4 zł/kg) niestety była niższa niż w poprzednich latach. Zdaniem Zbigniewa Kąckiego właściciela sklepu Agrochemik, po wstąpieniu do Unii Europejskiej musimy się liczyć ze spłaszczaniem się cen pomidorów i z tym, że ich ceny, również tych najwcześniejszych, będą niższe niż dotychczas. Dlatego coraz częściej słyszy się opinie, że nasi producenci powinni zastanowić się nad opóźnianiem terminów sadzenia pomidorów — o około 2 lub 3 tygodnie — co pozwoli nieco obniżyć koszty ogrzewania, a równocześnie uniknąć w kwietniu obniżania się cen, gdy na nasz rynek docierają jeszcze większe ilości tanich pomidorów z Hiszpanii.
W Królówce od kilku lat uprawiana jest głównie Raissa F1 (czyt. też HO 7/2003), przede wszystkim ze względu na dobrą jakość i trwałość jej owoców. Tomasz Olszewski, zajmujący się w firmie Syngenta Seeds badaniami odmian, zwracał uwagę na to, że Raissa F1 — pomimo tego iż znajduje się na rynku już od 10 lat — nadal cieszy się uznaniem ogrodników, a nawet zauważa się powrót popularności tej odmiany — w tym roku powierzchnia jej uprawy zwiększyła się o około 20%, w stosunku do roku ubiegłego. Nowszą propozycją jest Emotion F1, o 150–170-gramowych owocach (wkrótce zamieścimy więcej informacji na temat tej odmiany). W Królówce prezentowano także nową odmianę pomidora mięsistego — Macarena F1 (fot. 2) ma 180–210-gramowe owoce, twarde i trwałe, dobrze znoszące transport. Są one regularnego kształtu, bez skłonności do zniekształceń, wybarwiają się na intensywnie czerwony kolor i — co podkreślała właścicielka gospodarstwa — mają również bardzo dobry smak. Podczas Dnia Pomidora zaprezentowano także odmiany znajdujące się dopiero w badaniach rejestrowych. Intuition F1 (fot. 3) to nowa propozycja pomidora średnioowocowego, o owocach około 120–140-gramowych, ciemnoczerwonych i trwałych, z długimi działkami kielicha, charakteryzujących się dużym wyrównaniem w gronach. Natomiast Hipop F1, o 190–210-gramowych mięsistych owocach, polecany będzie do uprawy w skróconych cyklach — do 15 gron.
Fot. 2. Pomidor mięsisty Macarena F1
Fot. 3. Intuition F1 — nowa odmiana średnioowocowa