• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2004

VIII DNI OTWARTE W WILANOWIE

Przybyłych na VIII Dni Otwarte w Sadzie Doświadczalnym SGGW w Wilanowie przywitał dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu prof. dr hab. Kazimierz Tomala. Takie spotkania, jak przyznaje Profesor, są możliwe do zorganizowania dzięki wzrastającej co roku liczbie sponsorów. W tym roku byli nimi: Bayer CropScience, ZZO Warka, Kazgod, Agrosimex, Arysta Agro, Gospodarstwo Szkółkarskie Grażyny i Andrzeja Sułków, Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy (dawniej SPWJMS), BASF Polska, Fresh Mazowia, Elkap oraz wydawnictwa Plantpress i Hortpress. Co roku zwiększa się także liczba uczestników tego spotkania — w tym roku przybyło na nie ponad 400 osób (fot.).


Na tegoroczny Dzień Otwarty w Sadzie Doświadczalnym SGGW w Wilanowie przybyło ponad 400 osób

Honorowym goś­ciem Dni Otwartych miał być prof. dr. hab. Andrzej Reyman, który w tym roku obchodził 90. urodziny. Ze względu jednak na stan zdrowia nie mógł przybyć na to spotkanie. W imieniu wszystkich przybyłych postanowiono przekazać Profesorowi kosz z 90 różami i 2 ko­sze owoców.

Jak co roku, sadownicy z zainteresowaniem zapoznawali się z wynikami doświadczeń prowadzonych w wilanowskich sadach. Wydano również publikację opracowaną przez prof. Andrzeja Sadowskiego szczegółowo omawiającą doświadczenia prowadzone w Sadzie Doświadczalnym w Wilanowie. Z tematyką doświadczeń zapoznawali przybyłych, między innymi, dr Dariusz Wrona, dr hab. Emilian Pitera, prof. dr hab. Ewa Jadczuk, prof. dr hab. Andrzej Sadowski, dr Cezary Piestrzeniewicz.

Sady w Wilanowie rosną na zasobnych w próchnicę madach wiślanych. Gleby te nie wymagają zwykle nawożenia azotowego, natomiast intensywnego nawożenia potasem. Ma on niewielki wpływ na wzrost wegetatywny, istotnie natomiast wpływa na wielkość i jakość plonu. W jednym z doświadczeń ocenia się również wpływ na poprawę jakości zbieranych owoców, między innymi, bioregulatorów, nawozów wytworzonych z alg morskich, a także nawozów wapniowych. 'ampion' i 'Jonagold' pozytywnie reagują na pozakorzeniowe nawożenie wapniem. Więcej tego składnika podaje się młodym drzewom, na których owoce osiągają bardzo dużą średnicę. Odpowiednio odżywione są jędrniejsze, wolniej dojrzewają oraz dłużej się przechowują. Z kolei jabłka opryskiwane solami wapnia wykazują tendencję do późniejszego dojrzewania na drzewie i są mniej podatne na choroby fizjologiczne.

W Wilanowie znajduje się także nowoczesna baza do prowadzenia doświadczeń z dziedziny przechowalnictwa. Jak wynika z prowadzonych tam badań, zalecany skład atmosfery dla jabłek odmian 'Sampion' i 'Cortland' wynosi 1,5% CO2 + 1,5% O2. 'ampion' okazuje się mało wrażliwy na wzrost stężenia CO2 — nawet do 5% — podczas gdy owoce 'Cortlanda' są wrażliwe na wyższe niż 1,5% stężenie tego gazu. Wrażliwe na podwyższone stężenie dwutlenku węgla okazały się również gruszki odmiany 'Concord', dlatego należy je zbierać, zanim wartość testu skrobiowego przekroczy 6 i przechowywać w atmosferze o niskiej zawartości tlenu (1,5–2,0% O2), ale bez dwutlenku węgla. Lepsze — w porównaniu z tymi z chłodni — efekty osiąga się także przechowując jagody borówki amerykańskiej odmiany 'Bluecrop' w chłodni z KA. Dobrze sprawdzała się atmosfera, w której stężenie tlenu wynosiło 12%, a dwutlenku węgla 9% oraz odpowiednio 12% i 12%.
Z kolei śliwki odmian 'Empress', 'Oneida', 'Valor' i 'Prezydent' dob­rze się przechowywały w KA o składzie 1,5% O2, 6% CO2. Czereśnie odmiany 'Regina' z powodzeniem udaje się przechować przez 4–6 tygodni w chłodni w temperaturze 3°C, w atmosferze zawierającej 15–20% CO2 i 1,5% O2.

W SGGW prowadzi się także hodowlę i ocenę odmian odpornych na parcha jabłoni. Odmianami już wpisanymi do Rejestru Odmian są 'Witos', 'Sawa' i 'Waleria'.
W doś­wiadczeniach znajdują się także kolejne obiecujące klony selekcyjne — U 641 ('Fantazja' x 'Primula'), 'Elstar' x U 1165 i 'Melrose' x U 633.

Racjonalna ochrona jest elementem dbałości o środowisko. Dobre wyniki w walce z chorobami i szkodnikami w Wilanowie osiąga się prowadząc ciągły monitoring upraw oraz dobierając środki ochrony roślin do zagrożenia, dzięki czemu zastosowane preparaty okazują się w pełni skuteczne. Od wielu lat gospodarstwo zaopatrywane jest w środki ochrony poprzez ZZO w Warce, który w tym roku przeprowadził także bezpłatne atestacje opryskiwaczy używanych w sadzie doświadczalnym. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wybudowano w Wilanowie biologiczny neutralizator środków chemicznych BIOBED.