• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2002

FLORIADA NA PÓŁMETKU

Uroczyście otwarta 6 kwietnia br., V Światowa Wystawa Ogrodnicza FLORIADA '2002, która odbywa się w holenderskim okręgu Haarlemmermeer, potrwa jeszcze trzy miesiące — do 20 października. Już wiosną organizatorzy tej imponującej swym rozmachem imprezy mogli się przekonać, że cieszy się ona dużą popularnością i że docierają na nią przybysze z różnych stron świata. Z trzech części wystawy, która rozciąga się na powierzchni 65 ha, w kwietniu najładniej prezentowała się ta "Nad Jeziorem", a dla koneserów najbardziej interesująca była ekspozycja "Pod Dachem".
Pierwszy ze wspomnianych sektorów Floriady zaaranżowany został w obrębie istniejącego od 20 lat parku, nad brzegiem jeziora. Wiosennym akcentem w tej części były rośliny cebulowe, które sprawiały, że teren przypominał trochę sławne Keukenhof. Najatrakcyjniej prezentowała się "dolina kwiatów" (fot. 1), gdzie z kwitnących, sezonowych roślin (w maju cebulowe ustąpiły miejsca jednorocznym) "wypisane" jest hasło przewodnie Floriady '2002: feel the art of nature, co znaczy "poczuj piękno natury". Nad jeziorem usytuowano też 18 z pięćdziesięciu "narodowych ogródków", czyli tradycyjnych prezentacji poszczególnych krajów, wśród których — niestety — zabrakło Polski.

FOT. 1. FRAGMENT "DOLINY KWIATÓW" — JEDNEJ Z ATRAKCJI FLORIADY


Ekspozycja "Pod Dachem" jest interesująca nie tylko ze względu na rośliny ozdobne, które tam pokazano i sposób ich prezentacji, ale również z powodu samego pawilonu wystawowego. Otóż dach, o powierzchni około 30 000 m2 (to więcej niż 4 boiska piłkarskie), został pokryty 19 tysiącami baterii paneli słonecznych. Spełnia więc zarazem rolę elektrowni o mocy 2,3 MW, która wystarcza na potrzeby wszystkich urządzeń elektrycznych pracujących na terenie Floriady. Wystawa pod dachem również zmienia się w ciągu sezonu, chociażby w części, w której zaaranżowano ogród bylinowy (fot. 2).

FOT. 2. CZĘŚĆ EKSPOZYCJI POD DACHEM, Z OGRODEM BYLINOWYM


Wśród ciekawostek interesujących dla ogrodników, wiosną można było oglądać — między innymi — czteroodmianową serię Magic (fot. 3) dziurawca farbierskiego (Hypericum androsaemum), która ma być odporna na rdzę, czy kolekcję kolorowych cantedeskii (np. różowa odmiana 'Improved Rose Gem').

FOT. 3. 'MAGIC BEAUTY' — NOWA ODMIANA DZIURAWCA FARBIERSKIEGO


Z nowszych w kwiaciarskim asortymencie gatunków uwagę zwracała także lachenalia, a zwłaszcza jej różowa odmiana 'Rupert' (fot. 4).

FOT. 4. LA CHENALIA — NA PIERWSZYM PLANIE ODMIANA 'RUPERT'


Koneserów intrygowała na przykład Arisaema sikokianum (fot. 5) — azjatycka bylina bulwiasta z rodziny obrazkowatych — oraz żółto kwitnąca odmiana piwonii krzewiastej (Paeonia suffruticosa) — 'Citronella' (fot. 6).

FOT. 5. ARISAEMA SIKOKIANUM
FOT. 6. PAEONIA SUFFRUTICOSA 'CITRONELLA'


Na terenie Floriady znajduje się też "Szklarnia Przyszłości", czyli cieplarnia pokazująca nowoczesne technologie produkcji warzyw i roślin ozdobnych pod osłonami. Jest to jednak pokaz przeznaczony głównie dla szerokiej publiczności, której ma uzmysławiać, jakimi metodami otrzymuje się wyżej wymienione produkty. Mimo to zasługuje na uwagę ogrodników chociażby ze względu na poliwęglanowy, dwuwarstwowy dach (czyt. HO 2/2002), jakim pokryto część "Szklarni Przyszłości", a który w praktyce nie jest jeszcze stosowany. Zwiedzający Floriadę z pewnością zapamiętają również sposób zamaskowania punktów gastronomicznych rozsianych po całym terenie wystawy. Otóż są one "obudowane" kwitnącymi roślinami balkonowo-rabatowymi, z wykorzystaniem francuskiego systemu "Garsy Garden" (fot. 7).

FOT. 7. GODNY ROZPOWSZECHNIENIA SPOSÓB "MASKOWANIA" PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH


Są to zestawy rynien, tworzących piramidę, w których sadzi się rośliny i nawadnia kroplowo (czyt. HO 12/99). "Kwitnące" bary to niewątpliwie jeden z najoryginalniejszych pomysłów projektanta Floriady.

Floriada '2002 — najważniejsze informacje
? miejsce: Hoofdorp — w pobliżu Amsterdamu i Haarlemu ? termin: 6 kwietnia – 20 października ? godziny otwarcia: 9.30–19.00 ? cena biletu normalnego: 17 euro ? cena parkingu: 7 euro (od samochodu osobowego) ? strona internetowa: www.floriade.com