• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2005

RELACJA Z TARGÓW W AMSTERDAMIE (CZ. III). Z GĄSZCZU NOWOŚCI - ROŚLINY DONICZKOWE

Wprawdzie w grupie roślin doniczkowych ważniejsze niż nowości odmianowe wydawały się podczas Horti Fair '04 pomysły na ciekawe zaprezentowanie produktów ostatecznym odbiorcom (patrz HO 12/2004 i 2/2005), ale i tak na tych targach zwracały uwagę — jak zwykle liczne — propozycje hodowców. Poniżej opisuję wybrane spośród nowości.

Pełnokwiatowa grupa Rosalina kalanchoe (fot. 1), hodowli firmy KP Holland, przypomina grupę Calandiva, którą dwa lata temu wprowadziło na rynek przedsiębiorstwo Fides Goldstock Breeding. Rosalina składa się z 9 odmian o różnych kolorach kwiatów. KP Holland, dla którego kalanchoe stanowi najważniejszą roślinę (pozostałe to: skrzydłokwiat, kurkuma, anturium), zaprezentowało też inną nową grupę K. blossfeldiana — Taranta — o charakterys-
tycznie wcinanych liściach (fot. 2).


Fot. 1. Kalanchoe — przedstawicielka grupy Rosalina


Fot. 2. Kalanchoe z grupy Taranta

Rośliną doniczkową, która na holenderskich giełdach od kilku lat przynosi największe obroty, czyli otwiera listę najlepiej się sprzedających produktów tego typu, jest falenopsis. Storczyk ten kilka lat temu zdetronizował tam figowca beniamińskiego, który wcześniej królował w rankingach. Nic dziwnego, że na międzynarodowych targach zazwyczaj bogata jest oferta doniczkowych odmian Phalaenopsis sp. Jednym z hodowców tych ostatnich jest przedsiębiorstwo Anthura, które i tym razem pokazało kilka nowości. Wśród nich wyróżniała się odmiana 'Anthura Samara' o różowo-białych prążkowanych kwiatach (fot. 3). Ma produkować dwa pędy kwiatostanowe rocznie. Wyróżnia się też intensywną barwą liści. Mimo iż holenderskie rankingi nie odzwierciedlają w żaden sposób pozycji storczyka falenopsis na polskim rynku, a tym bardziej w krajowej produkcji, warto zwracać uwagę na tę roślinę. Jej wadą z punktu widzenia ogrodnika pozostają specyficzne wymagania co do podłoża (złożone np. z kory o grubej frakcji i mchu torfowca) oraz temperatury (konieczna indukcja kwitnienia w temp. 18°C, a podczas intensywnego wzrostu wymagane 26–27°C).


Fot. 3. Phalaenopsis 'Anthura Samara'

Ciekawostką wśród nowości doniczkowych ozdobnych z kwiatów było anturium 'White Anthedesia', które pochodzi z firmy Rijnplant. Nazwa nawiązuje do podobieństwa kwiatostanów tej odmiany (fot. 4), pozbawionych sercowatego kształtu (wcięcia u nasady pochwy), do tych u cantedeskii. Pochwa jest biała z zielonym obrzeżeniem, jej barwa zmienia się jednak w trakcie rozwoju kwiatostanu na różowo-zieloną. Kolba cały czas pozostaje pomarańczowoczerwona. Rośliny mają zwarty pokrój, dorastają do wysokości 45 cm i polecane są do uprawy w pojemnikach o średnicy 14 cm.


Fot. 4. Anturium 'White Anthedesia'

Spośród roślin ozdobnych z liści oryginalnością wyróżniała się oferta ekwadorskiej firmy Equator Biotech, która pokazała bogaty asortyment odmian sansewierii gwinejskiej (Sansevieria trifasciata). Lansuje je jako roś­liny, które sprzyjają samopoczuciu człowieka wydzielając dużą ilość jonów ujemnych, i promuje pod hasłem "Dbamy również o twoje zdrowie". Dla zwiedzających targi Horti Fair ważniejsze jednak były walory ozdobne prezentowanych sansewierii, zwłaszcza niskich kreacji, oferowanych jako "Bonsai Sansevieria" (fot. 5). Wśród wyższych odmian S. trifasciata zwracała uwagę srebrnolistna 'Laurentii White' (fot. 6).


Fot. 5. Rośliny oferowane jako "Bonsai Sansevieria", między innymi z grupy Hahnii


Fot. 6. Stare i nowe odmiany sansewierii gwinejskiej, między innymi 'Laurentii White' (druga od prawej)

Najbardziej egzotyczną przedstawicielką nowych roślin doniczkowych była Stemona sessilifolia (fot. 7), którą można było oglądać na ekspozycji giełdy FloraHolland. Wyróżnia się tym, że ozdobę stanowią nie tylko liście, ale i zgrubiałe korzenie.
Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu. W ubiegłym roku była jedną z kandydatek do holenderskiej nagrody w kategorii "Najbardziej obiecujący nowy produkt" przyznawanych nowościom, które sprzedawane są na giełdzie FloraHolland (czyt. HO 6/2004).


Fot. 7. Stemona sessilifolia

Dalie z grupy Glow (fot. 8) prezentowane są w doniczkach, ale klasyfikowane do grupy roślin balkonowo-rabatowych. Ta ubiegłoroczna nowość hodowli przedsiębiorstwa Royal Van Zanten odznacza się zwartym pokrojem, którego — jak zapewnia Wijman Grim ze wspomnianej firmy — nie trzeba regulować za pomocą retardantów wzrostu, i mocną budową roślin, zwłaszcza liści. Niewielkie kuliste kwiatostany są liczne, w ładnych kolorach. Zdaniem W. Grima, najbardziej obiecujące spośród 5 odmian z grupy Glow, rozmnażanej wegetatywnie, są: 'Frivolous Glow' (czerwona), 'Delighting Glow' (pomarańczowa) i 'Secret Glow' (jasnoróżowa). Zapewnia on, że wyniki próbnej sprzedaży tych dalii w ubiegłym roku były obiecujące.


Fot. 8. Dalia 'Delighting Glow'

Regularnie powiększa się asortyment odmian goździków z — istniejącej ponad 10 lat — grupy Sunflor (także klasyfikowanych raczej do roślin balkonowo-rabatowych niż doniczkowych). Tym razem w jej obrębie pojawiła się 5-odmianowa grupa Sunflor Odessa, która charakteryzuje się większymi rozmiarami roślin (fot. 9). Dorastają do 20 cm — jak podaje Jeroen de Kleur, przedstawiciel firmy Kooij, czyli hodowcy tych goździków. Twierdzi, że wytrzymują one temperaturę do –15°C.


Fot. 9. Goździk 'Sunflor Odessa Purple'

Calocephalus brownii to oryginalny przybysz z Aus­tralii, który kilkanaście lat temu wzbogacił dobór balkonowo-rabatowych roślin tła. Tym razem demonstrowano odmianę 'Challenge' tego gatunku (fot. 10), o bardzo zwartym pokroju, która szczególnie nadaje się do uprawy w doniczkach (patrz też artykuł "Jesienna szansa", HO 9/2004). Nowość tę, wywodzącą się z przedsiębiorstwa Florensis, nominowano do nagrody Horti-Fair 2004 za innowacyjność w kategorii rośliny ogrodowe.


Fot. 10. Calocephalus brownii 'Challenge'