• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2005

TŁOCZNO POD NOWYM SĄCZEM

Na weekend pomiędzy 9 a 11 września Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nawojowej Małopolskiego ODR-u zaprosił mieszkańców regionu i turystów na piętnastą wystawę Agropromocja. W tej jednej z najstarszej z urządzanych w kraju imprez promocyjnych branży rolniczej uczestniczyło w bieżącym roku ponad 260 wystawców — głównie z Małopolski. Jak zwykle najbardziej zauważalny był w Nawojowej sektor maszyn — przede wszystkim dla rolnictwa i produkcji zwierzęcej. Dla ogrodników dealerzy przywieźli kilka znanych modeli opryskiwaczy i przedstawiane już na poprzednich Agropromocjach zestawy jednoosiowych ciągniczków wraz z oprzyrządowaniem do różnych prac oraz powszechnie znane motonarzędzia różnej mocy.

Samo ogrodnictwo było reprezentowane przez 21 firm. Gospodarstwo Ogrodnicze "Tłocznia Maurer" zaprezentowało w swojej ofercie soków kilka o nowych smakach oraz nowe opakowania — butelki o różnych pojemnościach i — nowość na naszym rynku —aseptyczne pojemniki z plastiku mieszczące 10 litrów soku, zaopatrzone w kranik i zapakowane w firmowy karton (fot. 1). Trwałość tak konfekcjonowanego soku wynosi około miesiąca. Stałym gościem Agropromocji jest Sadownicza Spółdzielnia Handlowa "Łososina" — jako jedyna w tym roku przedstawiła ofertę handlową jabłek, gruszek, śliwek i malin produkowanych metodą integrowaną (fot. 2), co potwierdzone było certyfikatami IP.


Fot. 1. Nowa propozycja "Tłoczni Maurera" — plastikowy worek
w kartonie — alternatywa dla butelek


Fot. 2. Oferta certyfikowanej produkcji spółdzielców z Łososiny

Skromnie, ale pod "własnym sztandarem", wystąpiła gmina Iwkowa (fot. 3) konsekwentnie promująca od kilku lat swoje śliwki. Potencjał produkcyjny gminy nie jest jeszcze wielki —jest szacowany na kilkaset ton, ale rośnie, i mieszkańcy gminy starają się, by ich owoce stały się znaną w Małopolsce marką. Jak co roku, nawojowską wystawę odwiedziło ponad dziesięć tysięcy zwiedzających.


Fot. 3. Pod własnym dachem — stoisko śliwkowej gminy Iwkowa