Zamów w naszym sklepie
  • 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2005

ZBIORNIK NA PALIWA W GOSPODARSTWIE

Podstawowym celem montowania zbiorników na paliwo w gospodarstwach jest przeniesienie gospodarki paliwowej ze stacji benzynowej do gospodarstwa. Główne korzyści wynikają z różnicy od 0,20 zł/l do 0,40 zł/l między ceną hurtową a detaliczną paliwa. Inne zalety posiadania zbiornika na paliwo to uniknięcie częstych wyjazdów na stację paliw oraz wpływ na jakość paliwa dostarczanego do gospodarstwa, co jest bardzo ważne, gdy inwestuje się w wysokiej klasy maszyny.


Zbiornik w gospodarstwie pozwala zaoszczędzić na litrze oleju napędowego średnio 0,20 zł (po lewej zbiornik stacjonarny, po prawej — mobilny) fot. T. Werner

Jednostką kontrolującą jakość zbiorników na paliwo jest urząd dozoru technicznego, który bada ich szczelność i wydaje zezwolenie na okres ich używania. Jedną z firm mających w swojej ofercie polietylenowe, dwupłaszczowe zbiorniki na paliwo jest Titan Eko z Rokietnicy, która prezentowała się na tegorocznym AGRO SHOW w Bednarach. Zbiorniki na olej napędowy sprzedawane są jako komplet, to znaczy wraz z dystrybutorem i układem czujników. Najtańszy zbiornik o pojemności 1300 litrów, z dystrybutorem kosztuje 9300 zł (netto), a najdroższy z pełnym oprogramowaniem 29 500 zł. Zastosowanie w gospodarstwach mogą mieć również mobilne zbiorniki z dystrybutorem, które umożliwiają dostarczanie i tankowanie paliwa do maszyn w dowolnym miejscu, co pozwala uniknąć przestojów urządzeń podczas pracy. Zbiorniki te są profilowane i dostosowane do przewozu na różnych pojazdach samochodowych.

Jak informował Rafał Jankowski z firmy Titan Eko, w zbiorniki na olej napędowy powinni zaopatrzyć się właściciele dużych gospodarstw lub ci, którzy posiadają dodatkowy własny transport samochodowy. W takie urządzenia zaopatrują się również osoby zużywające rocznie mniej niż 2000 litrów, a zbiornik na paliwo traktują jako narzędzie usprawniające pracę. Jeśli ktoś jednak oczekuje zwrotu kosztów poniesionych na zakup takiego urządzenia w ciągu 1–1,5 roku, powinien zużywać miesięcznie 2500 litrów oleju napędowego.