• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2001

WARZYWNICZA OFERTA POLAGRY I KWO

,
Pod nieobecność wielu dużych, dobrze znanych naszym plantatorom firm zagranicznych, w tegorocznej warzywniczej, nasiennej ofercie Polagry wyróżniały się rodzime przedsiębiorstwa hodowlane. Chociaż zwiedzających Polagrę jest ciągle dużo, przedstawiciele firm nasiennych zgodnie twierdzą, że na targach prawdziwych klientów pojawia się niewielu.
Nowe cebule
W centralnym punkcie ciekawie urządzonego stoiska Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego "Polan" Sp. z o.o. ulokowano kolekcję nowych odmian cebuli (fot. 1). Została ona dostrzeżona przez jury KWO i nagrodzona złotym medalem. Z pięciu nowych odmian prezentowanych przez hodowców "Polanu" dwie ('Polanowska' i 'Inga') w mijającym sezonie znalazły się po raz pierwszy w rejestrze COBORU. Wszystkie, zdaniem Macieja Minora (hodowcy firmy), pod względem wysokości i jakości plonowania zbliżone są do odmian holenderskich przy zachowaniu niższej ceny nasion. 'Polanowska' (testowana przez wiele ODR-ów) została przez ODR Barzkowice zakwalifikowana do grupy odmian najlepiej się przechowujących. Podkreślano u niej bardzo słabe wyrastanie szczypioru podczas przechowywania. Krakowski "Polan" stara się o wpisanie do rejestru na rok 2002 odmiany 'Cymes', bo, jak twierdzą przedstawiciele firmy, jest to naprawdę cymes. Zwraca uwagę swoją wczesnością, równoczesnością załamywania szczypioru oraz dobrym przechowywaniem. Największe nadzieje hodowcy firmy wiążą z będącą po pierwszym roku badań 'Topolską', łączącą wczesność z plennością i dobrym przechowywaniem. W sezonie 2002 rozpoczną się polowe próby z pierwszą w "Polanie", a drugą w polskiej hodowli (po 'Niagarze' F1 z PlantiCo Gołębiew) odmianą mieszańcową, która jeszcze nie ma nazwy.

FOT. 1. KOLEKCJA CEBUL KHiNO ''POLAN''



Sałaty na medal
PlantiCo Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Gołębiew Sp. z o.o. uhonorowano medalem KWO za hodowlę odmian papryki (fot. 2) i sałaty. Firma przygotowała sałatowe nowości polecane do uprawy w polu i pod osłonami, odporne na większość ras mączniaka rzekomego. Głowiasta masłowa 'Modesta' (jej okres wegetacji wynosi około 55 dni) kształtem główki przypominająca sałaty rzymskie, i krucha 'Kwirynia' (z 45–50-dniowym okresem wegetacji) przeznaczone są do produkcji wiosną lub jesienią. Nową ciekawą odmianą jest liściowa 'Fryga', której okres wegetacji wynosi co prawda 35–45 dni, ale może być sadzona w niewielkich doniczkach, sprzedawanych następnie wraz z nią. Wtedy można już po 25–35 dniach od posadzenia uzyskać handlowej wielkości rozetę, która (dzięki sprzedaży w doniczce) pozostaje dłużej świeża na półce sklepowej. Taką techniką 'Frygę' można produkować od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

FOT. 2. PAPRYKI Z KOLEKCJI PLANTICO GOŁĘBIEW



Fasola i marchew
Medalem zostały uhonorowane dość krótkie (zaledwie kilkuletnie), acz owocne tradycje hodowlane "Spójni" Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego Sp. z o.o. z Nochowa w dziedzinie fasoli i marchwi. Na uwagę zasługują dwie nowe żółtostrąkowe, średnio wczesne odmiany fasoli szparagowej — 'Atos' (Noe 100) i Noe 200 — z bardzo małą zawartością włókna w strąkach. Pierwsza z 86-dniowym okresem wegetacji jest najwcześniejsza w ofercie firmy. Najładniejsza i najplenniejsza z żółtostrąkowych — zdaniem przedstawicieli firmy — jest (również nowa) 'Unikom Noe'. Marchwiowe nowości to: średnio wczesna 'Fanta Noe', średnio późna 'Berło Noe' i późna 'Finezja' (Noe 200).

Medal za różnorodność
Na stoisku Przedsiębiorstwa Hodowlano-Nasiennego "W. Legutko" zwiedzający zwracali uwagę na dwie nowe odmiany papryki wyhodowane w SGGW, których firma prowadzi hodowlę zachowawczą. Obie nowości należą do segmentu uzupełniającego (stanowiącego w produkcji papryki tylko 15–20%) papryk kolorowych, są odmianami ustalonymi, wczesnymi, przeznaczonymi do uprawy w polu lub w tunelach foliowych. 'Oda' to pierwsza polska papryka o owocach fioletowych (w późniejszej fazie dojrzewania przebarwia się na brązowoczerwono). Rośliny są niskie, owoce stożkowate, kształtem zbliżone do papryki "igołomskiej" (zwanej w radomskim rejonie paprykowym "rożkiem"), jednak nieco większe i z grubym miąższem. Żółta 'Marta' tworzy owoce o grubym miąższu, większe od poprzedniej, w przekroju podłużnym zbliżone do prostokąta. Dość niepozornie wśród różnokolorowych warzyw wystawionych na stoisku wyglądała miechunka pomidorowa 'Amarylla' — kolejna nowość w bogatym asortymencie nasion ogrodniczych, za którą jury przyznało PHN "W. Legutko" laury. Miechunka ta na wysokich (około 60 cm), silnie rozgałęzionych roślinach z pokładającymi się pędami tworzy duże (30–40 g) owoce. Przeznaczona jest do uprawy w polu.

Nasiona zaprawiane ziołami
Targowe jury przyznało medal Przedsiębiorstwu Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa z Ożarowa Mazowieckiego za zaprawiane ekologicznie nasiona warzyw. Dwa zestawy ziołowych mieszanek zostały przed dopuszczeniem do obrotu przebadane pod względem toksyczności. Oba zakwalifikowano do IV (najniższej) klasy toksyczności (zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska). Ich skuteczność sprawdził Zakład Ochrony Roślin IW w Skierniewicach, porównując zaprawione nimi nasiona z niezaprawionymi oraz z traktowanymi fungicydem Sarfun T450 FS. Obie ziołowe mieszanki likwidują skutecznie patogeny zasiedlające nasiona warzyw (np. cebuli, kapusty, sałaty, pomidorów, fasoli), wpływają pozytywnie na zdolność kiełkowania (niekiedy była ona wyższa niż u nasion zaprawianych chemicznie), zwiększają energię kiełkowania nasion (np. kopru, pomidora, sałaty, dyni o 20%). Przedstawiciele ożarowskiego PNOS-u chcą zainteresować tymi nasionami właścicieli gospodarstw ekologicznych.

Medale dla producentów
Na KWO swoje plony warzywne prezentowały tylko dwa gospodarstwa ogrodnicze — oba (produkujące pomidory) zostały uhonorowane medalami. Za "wysoką jakość pomidorów w uprawie szklarniowej" nagrodzono Gospodarstwo Ogrodnicze C. i J. Zdunek z Kowalewa, zaś za "nowoczesną technologię uprawy pomidora pod osłonami" przyznano medal KWO właścicielowi Gospodarstwa Ogrodniczego w Sobieniu Biskupim, T. Mularskiemu, dla którego wyróżnienie zbiegło się z obchodami 25 lat istnienia gospodarstwa.

Techniczna nowość
Nowością zaprezentowaną na KWO przez firmę Agroma z Warszawy był włoski motokultywator Grillo — G85 (fot. 3). Maszyna wyposażona jest w jednocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 8,0 KM firmy Lombardini. Ma trzy biegi do przodu i trzy do tyłu oraz blokadę mechanizmu różnicowego. Przeznaczona jest głównie dla szkółkarzy oraz producentów warzyw. Może współpracować również z pługiem, kosiarką do trawy — zarówno rotacyjną, jak i palcową — oraz z innymi przystawkami, cena (łącznie z glebogryzarką) to około 7900 złotych.

FOT. 3. MOTOKULTYWATOR GRILLO DLA PRODUCENTÓW WARZYW I SZKÓŁKARZY


Na tegorocznej Wystawie Rolniczej w Więckowicach koło Poznania (trwającej od 4 do 7 października) swoją bogatą ofertę — zwłaszcza dla rolników oraz uprawiających warzywa — przedstawiło około 250 wystawców. Nowym urządzeniem na naszym rynku, zaprezentowanym przez firmę B.R.C. Agroserwis, był szpadel mechaniczny, który może zastępować pług. Maksymalna głębokość pracy tej maszyny to 40 cm. Urządzenie tnie ziemię pionowo i odwraca nie wyrzucając na wierzch martwicy, pod względem wydajności porównywalne jest z pługiem (fot. 4). Zaprezentowany szpadel mechaniczny (szerokość robocza 1,7 m) wymaga ciągnika o mocy 60 KM, szczególnie polecany jest do gleb o dużej wilgotności oraz gliniastych. Cena prezentowanego modelu to 18 000 złotych.

FOT. 4. SZPADEL MECHANICZNY MOŻE BYĆ ALTERNATYWĄ DLA PŁUGA


Firma Agrotop Kaczmarek przedstawiła włoski siewnik Agricola SN (fot. 5), który z czterema sekcjami roboczymi dostępny jest za 30 000 zł. Służy do wysiewu każdego rodzaju nasion warzyw (otoczkowanych i bez otoczki). Do przedmuchiwania otworów w tarczy służy kompresor dający pewność, że będą one zawsze gotowe na przyjęcie nasion. Z kolei za przysysanie nasion do tarczy odpowiedzialny jest osobny wentylator. Pozwala to znacznie zmniejszyć obroty silnika w czasie pracy. Dzięki takiej konstrukcji, siewnika można używać również do dużych nasion, na przykład, fasoli. Dodatkowo precyzję siewu poprawia przekładnia umożliwiająca zmianę kierunku obrotu tarczy wysiewającej w kierunku przeciwnym do jazdy ciągnika. Element wysiewający wyposażony jest w górne i dolne zgarniacze nasion, zbierające ich nadmiar z tarczy. Według przedstawicieli innych firm, podobne rozwiązania techniczne już w następnym roku powinny się znaleźć w ich ofertach.

FOT. 5. PNEUMATYCZNY SIEWNIKAGRICOLA SN


Obecnie coraz częściej rozsadę — na przykład kapusty — produkuje się w multiplatach. Do jej sadzenia nadaje się sadzarka fińskiej produkcji Länen RT-2 oferowana przez firmę Wiesława Dobieckiego. Sadzarka nadaje się zarówno do małej rozsady, jak i przerośniętej. Koszt pojedynczej sekcji to około 6000 zł. Na Agro Show z roku na rok coraz więcej jest firm reprezentujących branże odmienne niż maszynowa, także i teraz pojawiło się sporo firm oferujących środki ochrony roślin i nawozy. Po raz pierwszy reprezentowana była (przez Kees Broersen Zaden) branża nasienna (fot. 6). Firma oferowała kilka nowości odmianowych — cebulę ozimą 'Winter', wczesną 'Reo' i 'Bingo' nadającą się do bardzo długiego przechowywania. Nowością był także ogórek gruntowy 'Picling' — ciemnozielony (preferowany na rynkach zarówno wschodnich, jak i zachodnich sąsiadów), nadający się przede wszystkim do konserwowania. Zwiedzający zwracali uwagę na nową, późną, przeznaczoną do przechowywania odmianę kapusty 'Bernardino'.