• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/2001

FABRYKA AZALII

Doniczkowe azalie (fot. 1) to najważniejsza w Belgii specjalność kwiaciarska. Nic więc dziwnego, że można tam oglądać gospodarstwa, w których poziom produkcji i jakość roślin klasyfikują się do pierwszej światowej ligi. Do takich liderów należy rodzinna firma De Vrindt z Lochristi sprzedająca rocznie 700 tysięcy azalii. Są one idealnie wyrównane, jakby wyszły spod szablonu. Imponujące rezultaty to wynik pracy zaledwie 6 osób, w tym właściciela i jego żony, większość zabiegów jest bowiem zmechanizowana.

FOT. 1. DONICZKOWE AZALIE TO WIZYTÓWKA BELGII


Pierwszy etap produkcji odbywa się w szklarni i tunelu, a drugi — na zewnątrz (łączna powierzchnia gospodarstwa wynosi 3 ha). Pełny cykl uprawowy trwa 16 miesięcy i zaczyna się od sadzonkowania azalii. Sadzonki zbierane są z roślin produkcyjnych (pozyskiwane podczas przycinania) i ukorzeniane bezpośrednio w doniczkach finalnych — pod okryciem z cienkiej folii oraz agrowłókniny (fot. 2). Podłożem jest torf wzbogacony 16-miesięcznym Osmocote Exact Low Start (15+8+10), przeznaczonym specjalnie dla azalii, który na początku pomału uwalnia składniki pokarmowe do roztworu glebowego. Doniczki ustawiane są na — podgrzewanej w razie potrzeby — wybetonowanej podłodze cieplarni. Nie ukorzenia się wszystkich zebranych sadzonek, część z nich jest sprzedawana, między innymi do USA i Kanady.

FOT. 2. SADZONKI UKORZENIANE SĄ W DONICZKACH, POD OSŁONĄ Z FOLII I AGROWŁÓKNINY


Młode rośliny pozostają w cieplarni (niewielkie partie także trafiają do innych producentów), ale już odkryte (fot. 3). Są stopniowo rozstawiane (fot. 4) i 3-krotnie, maszynowo, przycinane (fot. 5).

FOT. 3. PO UKORZENIENIU SIĘ ROŚLINY POZOSTAJĄ W SZKLARNI...
FOT. 4. ...I SĄ PÓŹNIEJ ROZSTAWIANE
FOT. 5. PRZYCINANIE TO JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH ZABIEGÓW W PRODUKCJI DONICZKOWYCH AZALII, SŁUŻĄCY ICH FORMOWANIU (TU: ROŚLINY PRZYCIĘTE 2 TYGODNIE TEMU)


Następnie, na paletach uprawowo-transportowych, azalie przenosi się na zewnątrz (fot. 6, 7) Uprawiane tam są na wybetonowanych zagonach, których jednak nie dotyka dno doniczek. Woda lub pożywka (oprócz wspomnianej, startowej dawki Osmocote, roślinom podaje się roztwory nawozów wraz z nawadnianiem) nie podsiąka zatem do podłoża w pojemniku, lecz dostarczana jest z góry, za pomocą samojezdnego ramienia deszczującego (fot. 8). W całym obiekcie funkcjonuje system zamknięty, czyli ciecz niewykorzystana przez rośliny wraca do zbiornika, a potem jest odkażana promieniami UV (20 tys. litrów/godz.) i ewentualnie uzupełniana o brakujące składniki pokarmowe.

FOT. 6. DRUGI ETAP PRODUKCJI ODBYWA SIĘ NA ZEWNĄTRZ (NARAZ ZNAJDUJE SIĘ TAM 400 TYSIĘCY ROŚLIN)
FOT. 7. ROŚLINY (NA ZEWNĄTRZ) W PALETACH UPRAWOWO-TRANSPORTOWYCH
FOT. 8. DO NAWADNIANIA AZALII NA ZAGONACH POLOWYCH (I OPRYSKIWANIA ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN) SŁUŻY SAMOJEZDNE RAMIĘ


Na zagonach polowych ramię służy zarazem do przeprowadzania zabiegów ochrony roślin. Zarówno pod osłonami, jak i na zewnątrz opryskuje się azalie co miesiąc fungicydami, które mają zapobiegać fytoftorozie (powodowanej przede wszystkim przez grzyb Phytophthora citricola), szarej pleśni (Botrytis cinerea), a także zgniliznie korzeni oraz plamistości liści i kwiatów (Cylindrocladium scoparium). Stosuje się, między innymi: Acrobat, Rovral Flo, Aliette, Topsin oraz odpowiednik Sumileksu. Ekspedycja azalii, z nabrzmiałymi pąkami kwiatowymi, rozpoczyna się we wrześniu i trwa zasadniczo do końca października. Część roślin wstawia się jednak do chłodni, na 10–12 tygodni, dzięki czemu mogą być sprzedawane w późniejszych terminach. Towar trafia przede wszystkim na rynki zagraniczne, w tym dalekowschodni, dokąd — drogą morską — transportowany jest w komorach chłodniczych. Trwa to prawie miesiąc.