Hasło Ogrodnicze - strona główna  
       
 

Zapraszamy na nasze portale:

ogrodinfo.pl

ogrodinfo.pl

sad24.pl

warzywa.pl

Szukaj: w roku:


Numer: 06/1999
GOSPODARSTWO DLA SYNA

OGÓLNE

Chciałbym przekazać synowi gospodarstwo rolno-ogrodnicze. Jakie koszty muszę ponieść w związku z tym przedsięwzięciem? Z. C., Głuchów
czytaj


Numer: 06/1999
70 LAT ŻYCIA, 50 LAT PRACY

OGÓLNE

12 kwietnia w Szkole Głównej Zarządzania i Marketingu w Sochaczewie odbył się jubileusz 70. urodzin i 50 lat pracy naukowej profesora Kazimierza Kubiaka. Jego nazwisko kojarzone jest przede wszystkim z COBRO w Warszawie, gdzie przepracował 33 lata, w tym ostatnie 10 jako dyrektor tej placówki.
czytaj


Numer: 06/1999
Z NIEMIECKIM AKCENTEM

RYNEK

Około 15 tysięcy zwiedzających i ponad 100 wystawców to najkrótszy bilans IV Międzynarodowych Targów Ogrodniczych Horti Expo, które odbyły się 15-18 kwietnia w Warszawie. Tegoroczna edycja pozwala zakładać, że zaistniały one na dobre w kalendarzu imprez dotyczących naszej branży, organizowanych w Polsce. Po raz pierwszy bowiem wśród wystawców znaleźli się producenci spoza centralnej części kraju, w tym przybysze z Niemiec. Stoisko niemieckie, grupujące 15 przedsiębiorstw o różnych specjalnościach, najbardziej podniosło prestiż targów i po raz pierwszy uczyniło z nich imprezę rzeczywiście międzynarodową (nie tylko z nazwy).
czytaj


Numer: 06/1999
PERSPEKTYWY ROZWOJU SIECI DYSTRYBUCJI OWOCÓW I WARZYW, część druga

RYNEK

W poprzednim numerze autor przedstawił funkcje rynków pierwotnych (producenckich) oraz dystrybucyjnych. W części drugiej przekonuje, dlaczego niezbędna jest integracja producentów - red.
czytaj


Numer: 06/1999
MODA A KWIATY

RYNEK

Ozdobne rośliny o interesującym pokroju i kolorze cieszą się popularnością wśród klientów. Na pierwszy plan wysuwają się tradycyjne barwy - czerwona, żółta, biała i niebieska. Trendy kolorystyczne w sektorze kwiaciarskim coraz częściej zależą od tych obowiązujących w wystroju wnętrz. Od 30% do 70% klientów z krajów zachodnich wymaga, aby kolory roślin idealnie harmonizowały lub kontrastowały z dekoracyjnymi doniczkami, wazonami lub z opakowaniami, w których są oferowane do sprzedaży.
czytaj


Numer: 06/1999
SPADEK OBROTÓW W NIEMIECKICH CENTRACH OGRODNICZYC

RYNEK

czytaj


Numer: 06/1999
''ROBIĘ KONTROLĘ''

RYNEK

Tytułowa ''kontrola'' oznacza w slangu sadowniczym chłodnię ULO, zaś cytowana wypowiedź pochodzi od sadownika, który w ten sposób podsumował mijający sezon handlu owocami. Zwiększone przychody wykorzystał na adaptację zwykłej chłodni na obiekt z kontrolowaną atmosferą. Sądzi, że tak dobrej do tego okazji nie będzie przez najbliższe 4, 5 lat.
czytaj


Numer: 06/1999
KIWI ZAMIAST VIAGRY

RYNEK

czytaj


Numer: 06/1999
PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO RYNKU FASOLI SZPARAGOWEJ

RYNEK

Fasola szparagowa stanowi ważną pozycję w krajowym eksporcie warzyw mrożonych, zwłaszcza do naszych zachodnich sąsiadów. W okresie pomiędzy rokiem 1990 a 1997 najwięcej fasoli szparagowej pojawiło się na rynku unijnym w 1997 r., kiedy to zbiory krajów ''Piętnastki'' wyniosły około 1,165 mln ton. W stosunku do produkcji z roku 1990 (0,901 mln ton) oznaczało to prawie 30-procentowy wzrost. Wyższe zbiory uzyskano dzięki zwiększeniu plonowania.
czytaj


Numer: 06/1999
Z PRASY

RYNEK

czytaj


Numer: 06/1999
DOBÓR ODMIAN CZEREŚNI GWARANCJĄ SUKCESU

SADOWNICTWO

Coraz częstsze kłopoty ze zbytem jabłek podpowiadają sadownikom, by zainteresowali się uprawą gatunków, które dotychczas w Polsce miały głównie znaczenie amatorskie. Obserwacja rynku wskazuje, że także konsumenci są zainteresowani poszerzeniem asortymentu owoców. Za dobry jakościowo i estetycznie podany produkt są oni już gotowi zapłacić odpowiednio wysoką cenę.
czytaj


Numer: 06/1999
OCHRONA DRZEW OWOCOWYCH I KRZEWÓW PRZED PTACTWEM

SADOWNICTWO

Każdego roku w sadach i ogrodach przydomowych ogromne szkody w zbiorach owoców powodują ptaki, szczególnie szpaki, kwiczoły, paszkoty, wrony, kawki i gawrony. Nadlatują one na czereśnie, wczesne wiśnie, borówki, winogrona, a także jabłka i gruszki odmian letnich i jesiennych.
czytaj


Numer: 06/1999
OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA TRUSKAWKOWA

SADOWNICTWO

Według GUS, w ubiegłym roku zebraliśmy tylko 150 tys. ton truskawek. Były to najmniejsze zbiory od 26 lat. Znaczny niedobór tych owoców na rynku spowodował, że przetwórnie oraz chłodnie płaciły bardzo wysokie ceny - dochodzące pod koniec sezonu w niektórych rejonach kraju do 6 zł/kg. Z powodu dużej opłacalności produkcji truskawek znacznie wzrosło zainteresowanie uprawą tego gatunku.
czytaj


Numer: 06/1999
DESEROWE MALINY

SADOWNICTWO

Od kilku lat w Polsce, głównie za sprawą Polany, wzrasta zainteresowanie produkcją malin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Jak stwierdził dr Jan Danek na seminarium zorganizowanym 18 marca w ODR-Mikołów, deserowe owoce najlepiej dostarczać na rynek przed lub po tradycyjnym ''wysypie'' malin.
czytaj


Numer: 06/1999
PRZECHOWYWANIE OWOCÓW TRUSKAWEK

SADOWNICTWO

Owoce truskawek, ze względu na dużą zawartość wody, wrażliwość na uszkodzenia i podatność na gnicie są mało przydatne do przechowywania. Trwałość można nieco przedłużyć przez szybkie ich schłodzenie i przetrzymanie w atmosferze o podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla.
czytaj


Numer: 06/1999
RĘCZNE PRZERZEDZANIE ZAWIĄZKÓW OWOCOWYCH U JABŁONI

SADOWNICTWO

O ręcznym przerzedzaniu zawiązków owocowych pisano już w starożytności. Ponad 2000 lat temu Theophratus stwierdził, że jeśli na drzewie jest zbyt dużo owoców, ich ''siła wzrostu'' nie wystarczy, aby dorosły i dojrzały.
czytaj


Numer: 06/1999
WPŁYW NAWOŻENIA I TERMINU ZBIORU NA PLON KUKURYDZY CUKROWEJ

SADOWNICTWO

Dużo kukurydzy cukrowej spożywa się i uprawia w USA, a z krajów europejskich - we Francji i Niemczech. W Polsce gatunek ten nadal jest mało popularny. Ze względu na doskonałe walory smakowe oraz dużą wartość odżywczą zasługuje on jednak na szersze rozpowszechnienie.
czytaj


Numer: 06/1999
NAWOŻENIE AZOTEM WARZYW LIŚCIOWYCH

WARZYWNICTWO

Wysoki poziom nawożenia azotem przyczynia się do obniżenia jakości zdrowotnej warzyw, ponieważ prowadzi do gromadzenia się w nich azotanów. Szczególnie dużo tych związków kumulują warzywa o krótkim okresie wegetacji, a wśród nich liściowe - sałata, szpinak, seler liściowy czy kapusta pekińska. Aby miały one wysoką wartość odżywczą, nawożenie azotem powinno być racjonalne, to znaczy uwzględniające potrzeby pokarmowe tych roślin, zawartość azotu mineralnego (N-NH4 i N-N03) w glebie, stanowisko rośliny w zmianowaniu oraz warunki klimatyczne i glebowe.
czytaj


Numer: 06/1999
SUPERSŁODKA DLA SUPERMARKETÓW

WARZYWNICTWO

Chociaż kukurydza cukrowa nie jest u nas jeszcze zbyt popularna, są już gospodarstwa, które nastawiły się wyłącznie na jej uprawę. W Górnej Wsi niedaleko Krakowa Zdzisław Cieślik już od siedmiu lat zajmuje się właśnie tym gatunkiem. Jego zdaniem, na naszym rynku zapotrzebowanie na kukurydzę jest ciągle niewielkie i, aby ją sprzedać, każdy producent musi wykorzystywać swoje umiejętności marketingowe.
czytaj


Numer: 06/1999
EKOLOGICZNE CENTRUM WARZYWNICZE

WARZYWNICTWO

Francuską Bretanię cechuje największa na świecie koncentracja upraw warzyw metodami przyjaznymi dla środowiska. W 1998 roku, zgodnie ze standardami ekologicznymi, wyprodukowano tam 349 tys. ton kalafiorów, 13,5 tys. ton brokułów, 28 tys. ton pomidorów, 55 tys. ton cebuli szalotki i prawie 30 mln główek sałaty.
czytaj


Numer: 06/1999
ŁODYGOWA FORMA ZARAZY ZIEMNIAKA I JEJ ZWALCZANIE

WARZYWNICTWO

Zaraza ziemniaka pozostaje od wielu lat najbardziej rozpowszechnioną i najważniejszą gospodarczo chorobą grzybową ziemniaków i pomidorów. Od lat osiemdziesiątych w niektórych krajach Europy (także w Polsce) obserwuje się zmiany w populacji grzyba Phytophthora infestans, sprawcy zarazy, przejawiające się wzrostem jego agresywności w stosunku do niektórych odmian ziemniaka lub pomidora, przełamywaniem ich odporności na tego patogena, a także występowaniem nietypowych objawów chorobowych.
czytaj


Numer: 06/1999
KOLOROWE CANTEDESKIE

KWIACIARSTWO

Od kilku lat obserwuje się na naszym rynku wzrost zapotrzebowania na kwiaty kolorowej cantedeskii. Źródłem zaopatrzenia są giełdy holenderskie, na których w 1997 r. sprzedano ten towar za ponad 17,4 mln guldenów. Na liście najważniejszych kwiatów ciętych cantedeskia zajmuje w Holandii 25. miejsce, zaraz po mieczykach. Nieliczni polscy producenci ''kolorowych kalii'' zaopatrują się w bulwy właśnie w tym kraju, a także w Nowej Zelandii, która od dawna przoduje zarówno w hodowli twórczej (fot. 1), jak i w produkcji kwiatów oraz bulw tych roślin.
czytaj


Numer: 06/1999
ZŁOTA ''KALLA''

KWIACIARSTWO

czytaj


Numer: 06/1999
SKARLANIE POINSECJI

KWIACIARSTWO

czytaj


Numer: 06/1999
ROŚLINY DO WISZĄCYCH POJEMNIKÓW - JASNOTA PLAMISTA (LAMIUM MACULATUM)

KWIACIARSTWO

Ta pospolita i rodzima roślina, o niezbyt efektownych, karminowych kwiatach, porastająca zarośla oraz przydroża, jest cenionym gatunkiem do tworzenia tła w mieszanych kompozycjach z roślin balkonowych. Nadaje się do dekorowania miejsc półcienistych i zacienionych. Silne nasłonecznienie toleruje tylko przy dostatku wody w podłożu. Służy też jako odporna na mróz, trwała i łatwa w uprawie roślina okrywowa.
czytaj


Numer: 06/1999
CACYREUS MARSHALLI - POTENCJALNE ZAGROŻENIE UPRAW PELARGONII

KWIACIARSTWO

Dość często zdarza się, że duże straty w szklarniowych uprawach roślin ozdobnych powodowane są przez szkodniki i organizmy chorobotwórcze, które zostały zawleczone na importowanym materiale roślinnym, zwłaszcza rozmnożeniowym. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na organizmy, które są mało podatne na środki ochrony roślin. Istnieją wówczas trudności w zwalczaniu takich szkodników czy patogenów - zarówno w miejscu ich pochodzenia, jak i introdukcji.
czytaj


Numer: 06/1999
PRZYSZŁOŚĆ ANTURIUM

KWIACIARSTWO

Sytuacja polskiego ogrodnictwa w perspektywie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej jest ostatnio tematem wielu spotkań i publikacji. Zagadnienia tego nie pominięto także na IV konferencji Klubu Producentów Anturium, która odbyła się 24-25 marca w Skierniewicach.
czytaj


Numer: 06/1999
WOKÓŁ GRANICZNEJ KONTROLI FITOSANITARNEJ

KWIACIARSTWO

Odpowiedź na tekst Andrzeja Chodkowskiego, głównego inspektora Inspekcji Ochrony Roślin
czytaj

Szkółkarstwo | plantpress.pl | archiwum | kontakt | polityka prywatności
  © 1999-2013 Plantpress Sp. z o.o.
 

NOTA PRAWNA

Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

Plantpress sp. z o.o z siedzibą w Krakowie zastrzega w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, iż dalsze rozpowszechnianie aktualnych artykułów opublikowanych na tym portalu jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić, lub użytego środka przekazu.