• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 02/2003

ODMIANOWE VARIÉTÉS - CZĘŚĆ II

W poprzednim odcinku (HO 12/2002) Autor przedstawił swoje spostrzeżenia dotyczące ubiegłorocznych pack trials — pokazów roślin, głównie balkonowo-rabatowych w trzech zagranicznych firmach hodowlano-nasiennych (Benary, Bodger, Daehnfeldt). Tym razem opisuje najbardziej, jego zdaniem, interesujące nowości z kolejnych przedsiębiorstw (red.).
Floranova
Ta brytyjska firma urządza pack trials w Holandii (jak większość konkurentów), w gospodarstwie J. P. J. Jong. Znana jest przede wszystkim z hodowli, rozmnażanej z nasion, pelargonii rabatowej (P. x hortorum) z serii Horizon, którą uzupełniła niedawno o odmianę 'H. Pure White'. Ta ostatnia wyróżnia się najczystszą u dostępnych na rynku pelargonii bielą kwiatów. Z dotychczas znajdujących się w obrębie tej serii czterech odmian, które charakteryzowały się intensywniejszym od pozostałych wzrostem, stworzono nową — Landscaper. Zawiera ona, na przykład, odmianę 'Moulin Rouge', która "zadebiutowała" kilka lat temu na paryskim pokazie Jardin des Plantes i prezentowała się znakomicie. Inna kreacja warta wyróżnienia to 'L. Signal Orange', o pomarańczowych kwiatach, podobna do nagrodzonej w ... r. złotym medalem Fleuroselectu odmiany 'Orange Appeal (z firmy Goldsmith).

Drugą najważniejszą specjalnością Floranovy jest ozdobny tytoń (Nicotiana sp.). Ostatnio uzupełniono jego ofertę o nową serię Perfume, o pachnących kwiatach, bardzo dobrą na kwietniki, do publicznych terenów zieleni. Rośliny dorastają do wysokości 50 cm, mają mocne pędy i silnie się krzewią.

Nowym dodatkiem do serii Magic kroplika (Mimulus sp.) była odmiana 'M. White with Blotch', o pstrokatych kwiatach (fot. 1).

FOT. 1. MIMULUS 'MAGIC WHITE WITH BLOTCH'


Kiedy paręnaście lat temu francuska firma Clause wprowadziła na rynek pierwszą serię "minibratków", pod nazwą Velour, nikt nie spodziewał się, że niedługo wszyscy hodowcy bratków będą mieli tego typu odmiany w swoich ofertach. Przejmując kwiaciarski oddział Clausa, Floranova zdecydowała się kontynuować prace nad "minibratkami". W ubiegłym roku pokazała po raz pierwszy kolejne kreacje z wyżej wymienionej, ustalonej serii — 'V. Deep Blue Blotch' (ciemnoniebieski z oczkiem) i 'V. Lilac Bronze' (lila-brązowy) — obie o bardzo interesującej kolorystyce kwiatów. Z kolei w serii Angel, składającej się z heterozyjnych odmian, której ważną cechą jest odporność na niską temperaturę, pojawiły się 4 nowości. Zwłaszcza 'A. Tiger Eye' ("tygrysie oko") zasługuje na uwagę. Pokazano też nową serię bratka, Sparkler F1, o płożących pędach.

Floranova dołączyła do licznej grupy hodowców doniczkowego pierwiosnka (Primula vulgaris, syn. P. acaulis). Rezultatem tego jest seria Arctic F1, która ma być odporna na niską temperaturę, a także Primabella (obie 6-odmianowe). Ta ostatnia rekomendowana jest do produkcji w dużym zagęszczeniu, gdyż rośliny mają zwarty pokrój i niewielkie liście.


Goldsmith Seeds Europe
W ubiegłym roku firma Goldsmith Seeds obchodziła 40. urodziny (utworzył ją w 1962 r. Len Goldsmith w Gilroy, w USA). Minęło zarazem 20 lat od czasu powstania G. Seeds Europe, w wyniku aliansu macierzystej amerykańskiej spółki z brytyjską Colegrave (niedawno przejęta przez koncern Ball ze Stanów Zjednoczonych) oraz Johanem Meewisse, hodowcą. Goldsmith kojarzony jest na świecie z bardzo dobrą jakością, dużą liczbą nowości, często przełomowych, oraz stałym rozwojem hodowli. W czasie ubiegłorocznych pack trials pokazano ponad 100 całkiem nowych lub ulepszonych odmian, co prawdopodobnie było rekordem w całym hodowlanym światku.

Duże zainteresowanie wzbudziła seria, mnożonych z nasion, dalii — roślin o zwiększającej się na holenderskim rynku popularności. Hello!, bo taka jest nazwa tej nowości, składa się z 5 odmian, o pełnych, średniej wielkości kwiatostanach. Rośliny dorastają do wysokości 20 cm i kwitną nieprzerwanie. Z kolei seria Dapper, rozmnażana wegetatywnie, charakteryzuje się niewielkimi, półpełnymi koszyczkami, obfitym kwitnieniem oraz kopulastym pokrojem roślin. Nadaje się do szybkiej produkcji materiału handlowego z ukorzenionych sadzonek.

Serię Kiss gazanii lśniącej (Gazania splendens) wzbogacono o odmianę 'K. Mahogany', o pięknym czerwonobrązowym kolorze kwiatów. Zupełną nowością w ofercie Goldsmitha była seria Frosty Kiss (fot. 2), wyróżniająca się srebrzystą barwą liści, mniej jednak intensywną niż u serii Talent hodowli Benarego.FOT. 2. SERIA FROSTY KISS GAZANII LŚNIĄCEJ


Do odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne serii Storm petunii ogrodowej dodano 3 odmiany, o pięknych kolorach kwiatów: czerwonym ('S. Red'), ciemnoniebieskim ('S. Blue'), ciemnofioletowym ('S. Violet').

W mnożonej generatywnie serii Maveric pelargonii rabatowej (Pelargonium x hortorum, syn. P. zonale) pojawiły się dwie oryginalne nowości — 'M. Quicksilver', o kwiatach jasnoróżowych ze srebrzystymi przebarwieniami, i 'M. Lavender' (niezwykły lawendowy róż).

W ubiegłym roku dołączono także do oferty rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflora) 'Miss Tilly Blue', nazwany tak na cześć hodowcy z Goldsmitha, Tilly Holtrop, która w 2001 r. przeszła na emeryturę. Nowa odmiana ma — w porównaniu z dotychczas dostępnymi — większe rozmiary i pojedyncza roślina zupełnie wystarcza na wypełnienie doniczki produkcyjnej.

Jubileuszowy rok był również okazją do wprowadzenia na rynek serii Karma bratka, która składa się na razie z 8 odmian. Jej charakterystyczne cechy to: duże kwiaty, krótkie pędy, zwarty pokrój.

Duże postępy poczynił Goldsmith w hodowli odmian rozmnażanych wegetatywnie, z których w Europie najbardziej znane są serie Americana pelargonii rabatowej i Diamond niecierpka. Całkiem nowa w tej grupie jest seria Callie kaskadowych "minipetunii" (Calibrachoa sp.), o pędach dorastających do długości pół metra (fot. 3). Wśród odmian wyróżnia się 'C. Dark Blue', której kwiaty ma cechować najintensywniejszy wśród wszystkich "minipetunii" ciemnoniebieski kolor i najwcześniejsze w obrębie całej serii kwitnienie.FOT. 3. CLIBRACHOA 'CALLIE IVORY'


Wyhodowane przez tę firmę mnożone z sadzonek petunie (Petunia sp.) o zwieszających się pędach mają z kolei gwarantować trwały efekt ozdobny — nieustające kwitnienie roślin na całej powierzchni "kaskady", a nie tylko na końcach pędów. Spośród trzech serii, różniących się wielkością lub formą kwiatów (Whispers — drobnokwiatowa, patrz HO 11/2002; Jamboree — wielkokwiatowa; Reflections — pełnokwiatowa), wydaje się, że zwłaszcza ta ostatnia zrobi karierę na rynku.

Asortyment kaskadowych werben, również mnożonych z sadzonek — serie Lanai, o podwyższonej tolerancji wobec mączniaka prawdziwego; Escapade, o wyraźnie płożącym pokroju; Rapunzel, o drobnych liściach — również został poszerzony. Na przykład, pojawiły się nowe odmiany, 'Lanai Red' (czerwona) i 'L. Lavender Star' (lawendoworóżowa), 'L. Bright Pink' (fot. 4) o wyjątkowych kolorach kwiatów. Podczas pack trials '2002 premierę miała 9-odmianowa seria Dragon wyżlinu (Antirrhinum sp.), także o kaskadowym pokroju (fot. 5). Jednym z głównych celów hodowli tych nietypowych lwich paszczy było otrzymanie odmian kwitnących wcześniej niż konkurencyjne kreacje.FOT. 4. WERBENA 'LANAI BRIGHT PINK'
FOT. 5. WYŻLINY Z SERII DRAGONHem Genetics
Ta młoda, zaledwie 5-letnia, holenderska firma (choć doświadczenie jej współtwórców w hodowli i produkcji nasiennej jest znacznie bogatsze), w krótkim czasie stworzyła wcale bogatą ofertę odmian heterozyjnych. W ostatnim sezonie wprowadziła na rynek balkonowo-rabatowy aż 7 dobrych serii takich odmian. Ceni się je — między innymi — za to, że są w stanie zadowolić zarówno ogrodnika, jak i "końcowego" klienta (taki kompromis stanowi nie lada wyzwanie dla hodowców).

Wśród nowości znalazła się seria Amore szałwii błyszczącej (Salvia splendens), fotoperiodycznie obojętna, czyli zawiązująca kwiaty niezależnie od długości dnia, podobnie jak konkurencyjne Sizzler, Salsa, Vista. U serii Amore udało się hodowcom z firmy Hem połączyć atrakcyjną ciemną barwę liści z wczesnym kwitnieniem (zwykle odmiany ciemnolistne są późne). Ponadto kwiaty w "kłosie" są gęsto osadzone, a przez to kwiatostany — bardziej okazałe.

Na uwagę zasługiwały też 3 serie petunii — Lambada, Latin, Limbo. Ta pierwsza należy do grupy Multiflora (której cechą jest m.in. obfite kwitnienie), ale rozmiarami kwiatów przypomina grupę Grandiflora. Jednak przełom w hodowli stanowi seria Limbo, u której połączono duże kwiaty z wyjątkowo zwartym, niskim pokrojem. Dzięki temu w ogrodzie rośliny nie wybiegają, lecz mają ładny kopulasty kształt. Podczas produkcji nie wymagają retardantów wzrostu, a ich ewentualne użycie nie daje efektu.

Wróżę też karierę serii Diana goździka chińskiego (Dianthus chinensis), o bardzo dużych kwiatach, w ładnych kolorach (fot. 6). Do zalet tej serii należą ponadto wczesne kwitnienie, zwarty pokrój i intensywne krzewienie się roślin. Spośród ośmiu tworzących ją odmian międzynarodowe grono ekspertów wyróżniło w ubiegłym roku 'D. Crimson', o karminowych kwiatach, przyznając tej kreacji branżowy znak jakości — Fleuroselect Quality Mark.FOT. 6. PRZEDSTAWICIELKI SERII DIANA GOŹDZIKA CHIŃSKIEGO


Hem Genetics dołączył ostatnio do grupy hodowców bratka, wprowadzając w 2002 roku na rynek serię Cello (fot. 7). Polecana zarówno do uprawy wiosennej, jak i jesiennej, ma być odporna na wysoką i niską temperaturę oraz zapewniać wczesne kwitnienie.

FOT. 7. BRATEK Z NOWEJ SERII CELLO