• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 01/2003

Dziesięć lat upłynęło od otwarcia Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej SA w Poznaniu, która 22 listopada świętowała okrągłą rocznicę powstania. Na jubileuszową galę przyjechało kilkaset osób z kraju i zagranicy, a ci, którzy nie mogli przybyć osobiście, przysłali życzenia i gratulacje — na publiczne odczytanie wszystkich zabrakło organizatorom czasu. A jest czego gratulować. Poznańska giełda była nie tylko pierwszym rynkiem hurtowym w Polsce, ale wciąż jest tym, na którym inne placówki — nawet o lepszym standardzie — chcą wzorować swoją działalność. Dotychczas żadnej się to, niestety, nie udało i — jak stwierdził przedstawiciel rynku pomorskiego — jeżeli w najbliższym czasie (to znaczy w tym, który pozostał nam do wejścia do Unii Europejskiej) tego nie zrobią, pozostaną tylko bardzo nowoczesnymi targowiskami.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Udział super- i hipermarketów w sprzedaży warzyw i owoców w Polsce szacowany jest obecnie na 30–40% i ciągle rośnie (dla porównania — w Anglii przez tego typu centra handlowe przepływa ich 60–80%). Pozostała część tych produktów sprzedawana jest u nas przede wszystkim w niewielkich sklepach oraz na straganach. Aby utrzymać się na rynku, warto więc pomyśleć, jak stać się dostawcą owoców i warzyw do sieci handlowych. Współpraca z tymi placówkami wymaga jednak zagwarantowania dużych, jednorodnych partii dobrze zapakowanego towaru.
Więcej »
Przyjemnie jest przystępować do pisania felietonu mając coś więcej niż nadzieję czy "chciejstwo", że kolejne miesiące bieżącego sezonu przyniosą poprawę sytuacji na rynku owoców. Pod koniec roku część sadowników była znacznie mniej niezadowolona niż 12 miesięcy wcześniej.
Więcej »
Na ogólnopolską konferencję pod tytułem "Marketing i jakość owoców", zorganizowaną przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach 24 października przyjechało zaledwie około 100 uczestników. Przyczyną niskiej frekwencji, mimo interesującego programu, był zapewne zbyt wczesny termin imprezy. Jest to efekt przepisów, które nakazują Instytutowi rozliczenie się z władzami ministerialnymi z wyznaczonych zadań do końca października. Niepokojący jest też fakt, że większość uczestników wysłuchała wykładów na temat jakości owoców, a opuściła drugą część konferencji poświęconą marketingowi. Chociaż ten temat jest obecnie bardzo ważny dla sadowników, na sali pozostała zaledwie około połowa z tych, którzy uczestniczyli w pierwszej części sesji.
Więcej »
Więcej »
Na tegoroczne Owocobranie w Warce 16–17 listopada przybyło wielu sadowników z rejonu grójecko-wareckiego, nie zabrakło na nim także gości z innych stron kraju. Sadownicy podczas wareckiego święta — będącego najważniejszą jesienna imprezą dla producentów owoców z tego regionu — oprócz udziału w części merytorycznej mogli odwiedzić liczne stoiska wystawców. Nie zabrakło w tym roku, jak zwykle, nowoczesnych ciągników sadowniczych, opryskiwaczy i kosiarek sadowniczych, szczególnie interesujących dla tych, którzy będą starali się o ich zakup w ramach programu SAPARD.
Więcej »