• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 07/2003

NA RYNKACH - WARZYWA I OWOCE

Na początku czerwca masowo pojawiły się warzywa z tegorocznych zbiorów. W maju produkty te wzbudzały wprawdzie zainteresowanie klientów, ale były drogie. Później, ze wzrostem podaży, ceny sukcesywne się obniżały, zwiększając popyt. W ten sposób taniały, na przykład, krajowe pomidory i ogórki spod osłon, co do doprowadziło do całkowitego wyparcia ich importowanych odpowiedników. W ciągu miesiąca pomidory spod osłon staniały — w zależności od rynku hurtowego — o 50–60%, a ogórki nawet o 66% (z 3,00 zł/kg do 1,00–1,20 zł za kg). Najdroższym rynkiem hurtowym (z najkorzystniejszymi cenami dla producentów) były wciąż podwarszawskie Bronisze. Niepokojące są jednak duże różnice cen na rynkach hurtowych w polskich miastach (niespotykane na przykład w Niemczech), co wynika z oferowania produktów o odmiennej jakości.

W czerwcu, na skutek dużego wzrostu podaży, bardzo staniały kalafiory. Najtańsze były w Łodzi, najdroższe — w Poznaniu. Z rynków hurtowych, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech znikała marchew z ubiegłorocznych zbiorów, a zastępowała ją młoda w pęczkach (u nas średnio 1,00–1,30 zł za pęczek). W czerwcu zwiększyła się także podaż szparagów, co doprowadziło do spadku ich cen. Najtańsze szparagi oferowano w Poznaniu (po 1,80–2,00 zł za pęczek o masie 500 g) — Wielkopolska i województwo lubuskie to główne rejony uprawy tych warzyw w Polsce.

Coraz więcej było kłopotów z utrzymaniem dobrej jakości cebuli z ubiegłorocznych zbiorów (w tym roku producentom długo udawało się utrzymać podaż tego warzywa). Na początku czerwca dostępna była już młoda cebula obierana po 2,00–3,00 zł za kg. Bardzo tania była w tym roku młoda kapusta biała, której ceny od początku maja do czerwca spadły z 5,00 do 0,8–1,50 zł za główkę. Najwięcej tego warzywa oferowano w Łodzi (tam było więc najtańsze — 0,80–1,00 zł/szt.). Najlepsze ceny kapusty uzyskiwali producenci, którzy zdecydowali się ją sprzedawać w Warszawie (1,20–1,50 zł/szt.). Oferowano już także młodą kapustę włoską (1,50–2,00 zł/szt.) i czerwoną (1,50–1,70 zł/szt.). Bardzo szybko na rynkach hurtowych w Polsce i w Niemczech rosła podaż młodych ziemniaków, u nas oferowanych średnio po 1,00–1,50 zł/kg (wyjątkiem były rynek łódzki, gdzie ceny spadły poniżej 1,00 zł/kg). W Niemczech młode ziemniaki również taniały, jednak nie tak gwałtownie jak u nas (na początku czerwca kosztowały 0,60–0,70 euro/kg).

Dzięki słonecznej pogodzie w czerwcu bardzo szybko wzrosła podaż truskawek powodując jednocześnie lawinowy spadek notowań — z 8,00–9,00 zł/kg na początku czerwca do 3,00–5,00 zł/kg tydzień później. Polskie czereśnie kosztowały 1,50–5,00 zł/kg. Tak duże różnice cen wynikały z dysproporcji jakości oferowanego towaru. W Niemczech ceny tych owoców były zdecydowanie wyższe, ale i jakość czereśni była lepsza. Ze względu na korzystne ceny rynek niemiecki mógłby stać się dobrym miejscem zbytu dla polskich czereśni.

Na początku czerwca kończyły się jabłka z ubiegłorocznych zbiorów. Wysokie ceny tych owoców wynikały z dużego zainteresowania eksporterów (zwłaszcza tych wysyłających jabłka na Wschód, głównie do Moskwy). W tym samym okresie w Niemczech brakowało już jabłek rodzimej produkcji, a rynek uzupełniano dostawami z Włoch oraz Francji. Za zachodnią granicą pojawiły się także pierwsze maliny, porzeczki, agrest oraz wiśnie. Na początku czerwca lada dzień spodziewano się ich także w Polsce. U nas pojawiły się natomiast pierwsze czarne jagody leśne po 25 zł/kg. W tym roku — z powodu suszy — można się spodziewać wysokich notowań tych owoców.

ŚREDNIE CENY NA WYBRANYCH RYNKACH HURTOWYCH W POLSCE I W NIEMCZECH 11.06.2003 ROKU

* - brak produktu, ** - produkty importowane, X - brak danych
Źródło: dane WGRO SA w Poznaniu i ZMP z Niemiec
średni kurs euro (NBP) 11.06.2003 r. wynosił 4,44 zł