• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 08/2003

SĘPOLIE W PASKI I Z "FALBANKĄ"

Saintpaulia ionantha znajduje się na 13. miejscu na liście najlepiej sprzedających się na aukcjach holenderskich roślin doniczkowych. W ubiegłym roku obroty, jakie uzyskano tam dzięki sępolii, wyniosły 16,1 mln (w 1997 r. była to równowartość 15,9 mln ). W ciągu 5 ostatnich lat zmniejszyła się podaż tych roślin (z 31,6 mln do 28,7 mln sztuk), ale wzrosła — o 12% — cena jednostkowa, która w 2002 r. osiągnęła średnio 0,57 .

Aby zwiększyć popularność S. ionantha, tradycyjny asortyment urozmaica się oryginalnymi odmianami. Do takich należy seria Chimera®, która pojawiła się na rynku w 1994 roku, a obecnie stanowi około 5% roślin tego gatunku dostarczanych na giełdy Kraju Tulipanów. Wyróżnia się podłużnymi paskami na płatkach kwiatów, w kontrastującym kolorze. Jedną z nowszych odmian tego typu jest 'Chimera Fenna', o różowo-fioletowych kwiatach (fot. 1). Do dwubarwnych, ale o nakrapianych na niebiesko białych kwiatach, należy odmiana 'Trojka Circe'. Inne ciekawe formy to przedstawicielki serii City-line™  (fot. 2) z 2000 roku, w tym nowe kreacje, o pofryzowanych pełnych kwiatach, mające w nazwie słowo Butterfly (motyl). Z kolei seria Inova Stylea charakteryzuje się długimi szypułami i bardzo zwartą rozetą liści.


FOT. 1. 'CHIMERA FENNA'


FOT. 2. ODMIANY Z SERII CITY-LINE BUTTERFLY

Wciąż jednak sępolie kupowane są jako "kolory" (w mieszanych zestawach), a odmiany na ogół pozostają anonimowe. Najpopularniejsze w Europie są niebieskie i różowe. Może się to jednak stopniowo zmieniać, gdyż holenderscy producenci wyżej wymienionych odmian działają wspólnie (np. tworzą spółki joint ventures) i starają się lepiej promować swoje produkty. Wyróżniają swoje sępolie, na przykład, specjalnym opakowaniem.

Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland